Home > Závody > ZOH: Pchjongčchang: Švédové jsou zlatí. Češi neudrželi vedení a končí sedmí

ZOH: Pchjongčchang: Švédové jsou zlatí. Češi neudrželi vedení a končí sedmí

Fredrik Lindström

Ani Němci, ani Norové, ani Francouzi. Olympijskými vítězi ve štafetě mužů jsou Švédové. O nejvyšší příčky bojovalo dlouho i české kvarteto, ale po trestných kolech Soukupa a Krčmáře z toho je sedmé místo.

Historické vítězství Švédů

Oproti štafetě žen bylo dnes počasí v Pchjongčchangu férovější. Přesto už na prvním úseku obracel francouzský kouč oči v sloup, když Simon Desthieux po stojce zamířil na dva trestné okruhy. Jeden z favoritů byl ze hry.

Trestná kola ale přibývala i u dalších štafet. Až do poslední střelby se vyhýbala Norsku a Švédsku. Právě Emil Hegle Svendsen a Fredrik Lindström spolu přijížděli na poslední položku s velkým náskokem před ostatními.

Zatímco Nor jel směrem na trestné kolo, tak Švéd mohl osamoceně upalovat za zlatem. Švédsko vyhrálo štafetu mužů na olympijských hrách poprvé v historii, medaili mělo naposledy v roce 1992.

Jak se tento úspěch rodil?

Nejslabším článkem měl být Peppe Femling. Úvodní úsek ale zvládl v pohodě, držel pátou příčku. Jesper Nelin následně ukázal, že má v Pchjongčchangu formu. Dostal se už na druhé místo. Sebastian Samuelsson následně připravil Lindströmovi skvělou pozici, předával na čele spolu s Johannesem Thingnesem Bøm.

Ze stříbra Norů se může hodně radovat Lars Birkeland, získal vůbec první velkou medaili. S prázdnou nakonec neodjíždí z Pchjongčchangu ani Tarjei Bø.

Bronz bere Německo, které díky Eriku Lesserovi po prvním úseku vedlo. Jenže pak přišla dvě trestná kola Benedikta Dolla. Simon Schempp se ještě snažil přiblížit Norovi a Švédovi, ale na střelnici se trápil. Šestkrát dobíjel a do cíle dorazil se ztrátou více než dvou minut.

Čtvrté skončilo Rakousko, které tak nenavázalo na stříbro z Vancouveru a bronz ze Soči. Dobrý finiš Antonina Guigonnata zajistil aspoň pátou příčku Francii. Šestí dojeli Američané a sedmí Češi.

Češi vedli, nakonec jsou sedmí

Pokud si Ondřej Moravec v minulých závodech stěžoval na pomalejší běh, tak dnes musel být maximálně spokojený. Na úvodním úseku byl rychlejší jen Lesser.

Druhé kolo dokonce Moravec strávil na čele po tom, co zvládl čistě ležku. Na stojce měl smůlu. Zůstal mu stát jeden terč, který těsně neopravil napoprvé. Nakonec musel využít všechny tři náhradní náboje a kvůli tomu předával jako sedmý se ztrátou 34,5 sekundy.

A pak začal úřadovat Michal Šlesingr. Na ležce mu nespadl poslední terč, ale rychle ho dobil a stal se součástí skupiny o druhé místo. Stojku zvládl na rozdíl od soupeřů čistě a šel do vedení!

Šlesingr navíc velmi dobře běžel a na předávku dorazil s náskokem 16 sekund na Švédsko a Rakousko. Norové a Němci už ztráceli přes 30 sekund. Boušek měl samozřejmě na druhém úseku nejlepší čas.

Michal ŠlesingrFoto: Michal Šlesingr (Autor: Petr Zbranek)

Na Jaroslava Soukupa čekal velmi zajímavý debut v Pchjongčchangu. První dílčí úkol zvládl skvěle. Ležku vyčistil i s jedním dobíjením velmi rychle.

Před Soukupa se záhy dostali tři soupeři, přesto moc neztrácel. Zásadní zdržení ale přišlo na střelnici. Soukup trefil první ránu, pak čtyřikrát minul. Bylo jasné, že půjde na trestné kolo. Naštěstí bylo jen jedno.

Česká republika se propadla, ale stále byla naděje na dobrý výsledek. Soukup předával jako šestý. Ztráta se blížila ke dvěma minutám.

Finišman Michal Krčmář se ale trápil jak na trati, tak na střelnici. Ani pět náhradních nábojů mu nepomohlo k tomu, aby se vyhnul trestnému kolu. Kvůli tomu přišel o šanci zaútočit na páté místo a naopak se před něj přehnal Američan Nordgren.

Češi v akci
Střelba Čas střelby Běh
7. Ondřej Moravec 0+3 1:21,7 14. +4,6 2.
1. Michal Šlesingr 0+1 1:01,9 4. +13,3 4.
11. Jaroslav Soukup 1+4 1:46,5 10. +1:08,3 7.
11. Michal Krčmář 1+5 2:04,5 10. +52,2 11.

Výsledkový servis


Hlavní foto: Fredrik Lindström (Autor: Andreaze/Wikipedia, pod licencí BY-SA)

One thought on “ZOH: Pchjongčchang: Švédové jsou zlatí. Češi neudrželi vedení a končí sedmí

  1. Škoda. V půlce závodu to vypadalo pohádkově. Sedmé místo není žádný velký průšvih, jen musím nějak vydejchat to, že to vypadalo tak neskutečně báječně. Ale i tak Ondrovi a Michalovi díky za skvělý závod.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *