Někteří z nich už na svém kontě mají zajímavé výsledky na nejvyšší úrovni, jiní na ně čekají. Vybrali jsme čtyři biatlonisty a šest biatlonistek, u nichž se dá v sezóně 2016/2017 očekávat zlepšení. A u některých třeba i atak nejvyšších příček.
10. Serafin Wiestner
Minulou sezónu bořil tento 25letý Švýcar jedno své maximum za druhým. Svou běžeckou formu doprovodil i zlepšenou střelbou, i když 74 % pořád není nijak dobré číslo a je na čem pracovat. Pokud bude přesnější, tak třeba ještě vylepší pátou pozici ze sprintu z Presque Isle. Nebo kvalitní 11. a 20. příčku z Mistrovství světa v Oslu.
9. Lena Häckiová
Ve 21 letech má na svém kontě už 33 startů ve Světovém poháru. Na Mistrovství světa juniorů letos vybojovala dvě stříbra, když své soupeřky deklasovala zejména v běhu. Ten mladé Švýcarce pomohl i k životnímu 21. místu ve sprintu na Mistrovství světa v Oslu. V cestě za ještě lepšími výsledky jí zatím brání 73% úspěšnost střelby.
8. Lisa Vittozziová
Dvojnásobná dorostenecká mistryně světa z roku 2014 již získala pevné místo v italském týmu. Tak trochu ve stínu Wiererové si vedla velmi dobře na Mistrovství světa v Oslu, kde brala 13., 17. a 20. místo. Bude jí teprve 22 let a přesto už má světovou medaili. Minulý rok v Kontiolahti naprosto perfektně rozjela nakonec bronzovou štafetu.
7. Ingrid Tandrevoldová
Teprve v 19 letech získala na letošním Mistrovství Evropy v Ťumeni tři bronzy. Dorostenecká a juniorská mistryně světa byla za odměnu přizvána i na poslední dva závody Světového poháru v Chanty-Mansijsku. A debut se jí vydařil, dvakrát bodovala. Vedle výborné stojky ji zatím trápí slabší ležka, ale v norském týmu i tak zřejmě dostane hodně prostoru.
6. Iryna Varvynecová
Ukrajinu táhnou třicátnice, a tak je pomalu na čase hledat novou krev. A možná se už našla. Ve 24 letech se tahle výborná střelkyně dostává do ideálního věku. Letos mohla na Mistrovství světa v Oslu šokovat ziskem medaile, ale chyba na poslední střelbě vytrvalostního závodu ji odsunula na 9. příčku. Mentální odolnost ukazuje opakovaně výbornými výkony ve štafetách.
5. Sean Doherty
Mluví se o něm jako o biatlonistovi, který by jednou mohl převzít žezlo od Martina Fourcada. A proč? Tento rok se stal juniorským mistrem světa, předtím třikrát kraloval dorostencům. Jako 20letý zakončil minulou sezónu Světového poháru na 45. příčce a zaujal třeba 13. místem doma v Presque Isle. Má výborné běžecké dispozice.
4. Fabien Claude
Nejnovější přírůstek ve francouzském áčku bude dotírat na paty svým zkušenějším krajanům. Na mládežnické scéně vyhrál vše, co se dalo. V prosinci 22letý biatlonista už se ale prosazuje i mezi dospělými. Stal se letním mistrem Francie a skvělou formu potvrdil třetí příčkou v nabitých závodech ve Sjusjøenu. Při debutu ve Světovém poháru udělal 11 chyb na střelnici, ale už v Östersundu to určitě napraví.
3. Lisa Hauserová
Může být jednou z hlavních zbraní domácí reprezentace na Mistrovství světa v Hochfilzenu. Je suverénně nejrychlejší střelkyní Světového poháru, zároveň má i vysoká procenta úspěšnosti. Od Rakušanů dostává hodně prostoru. Za pár dní jí bude 23 let a v novém ročníku už přitom přehoupne stovku startů mezi elitou. Každým rokem se zlepšuje i po běžecké stránce, což jí v minulé sezóně vyneslo celkově 15. místo.
2. Anton Babikov
Jen on, Anton Šipulin a Jevgenij Garaničev byli s předstihem nominováni pro úvodní závody Světového poháru. To svědčí o tom, že Rusové 25letému borci hodně věří. V minulé sezóně absolvoval ve Světovém poháru pouze 7 startů, ale ani jednou nebyl horší než 31. Nejlépe skončil 7. ve stíhačce v Antholzi. Velkou sílu ukázal na Mistrovství Evropy v Ťumeni, kde pod obrovským tlakem domácích fanoušků získal dvě zlata.
1. Justine Braisazová
Po boku Marie Dorinové Habertové roste další hvězda. Na juniorské úrovni tolik neoslňovala, zato teď zažívá přímo raketový vzestup. Ve 20 letech už dvakrát stihla být členkou stříbrné štafety na světových šampionátech a sama tento rok brala v Oslu 12. místo z hromadného startu. Na konci sezóny navíc zazářila čtvrtou příčkou v Chanty-Mansijsku. A poslední úspěch – vítězství v prestižním předsezónním závodě ve Sjusjøenu.
Foto: Lisa Hauserová (© Georges Ménager, pod licencí BY-NC-ND)
Děkuji za skvělý článek i tento web.
Přesto mám jednu připomínku. Opravdu je nutné u zahraničních biatlonistek uvádět za oficiálním příjmením příponu ová? Není to oficiální a navíc nejen biatlonovym fanouškům je jasné, zda se jedná o muže nebo ženu. Navíc čím dál více Češek také od přípony ová opouští.
Dobrý den, díky za milá slova.
Přidávání té koncovky bylo už od začátku jedním z největších dilemat tohoto webu. Ostatně ze začátku jsme to psali právě bez té koncovky. Ale v některých situacích to nevypadalo úplně nejlíp.
V tomto směru není český jazyk moc dořešen, třeba proběhne nějaká reforma… A třeba se v budoucnu k psaní bez koncovek vrátíme. Teď těžko říct…