Ještě před startem sezóny jsme pro vás připravili stručné představení 18 nejvýznamnějších týmů ve třech dílech plus samostatný díl pro Českou republiku. Začínáme těmi hůře postavenými týmy.
Finsko
Úspěšnost finského týmu se v posledních letech posuzuje především podle výsledků Kaisy Mäkäräinenové. A ty v minulé sezóny nebyly na její poměry příliš oslnivé. Při absenci Darji Domračevové byla největší kandidátkou na vítězství ve Světovém poháru, ale obsadila až čtvrté místo. Ani zisk bronzu na Mistrovství světa její náladu příliš nevylepšil.
Kromě Mäkäräinenové se nedařilo ani dalším Finkám. Mari Laukkanenová byla celkově až 62. a dále bodovala už jen Sanna Markkanenová. A muži? Tam pro změnu na body nedosáhl nikdo. Špatné výsledky znamenaly konečnou pro trenéra Marka Laaksonena.
Dostáváme se tedy k největší změně ve finském týmu. Přebírá ho Antti Leppävuori, jenž v letech 1995 až 1998 koučoval finské běžce. V důsledku dopingového skandálu z roku 2001 byl stažen do ústraní a vrací se až nyní.
A právě Leppävuoriho příchod byl podle Kaisy Mäkäräinenové jedním z faktorů pro její pokračování v kariéře. Pokračovat by chtěla až do Olympiády. A její výkony v přípravě naznačují, že s blížícími se 34. narozeninami neztratila nic ze svého skvělého běhu. Dokonce má v úmyslu startovat na Mistrovství světa běžců v Lahti.
Pravděpodobné sestavy pro SP
Muži: Tomas Grönman (25 let), Teemu Huhtala (21 let), Sami Orpana (26 let)
Ženy: Mari Laukkanenová (29 let), Kaisa Mäkäräinenová (33 let), Sanna Markkanenová (26 let), Laura Toivanenová (28 let)
Kaisa Mäkäräinenová startovala ve Světovém poháru běžců naposledy v březnu roku 2014. Na volné patnáctce v Lahti brala životní 9. místo, když zaostala o minutu za vítěznou Bjørgenovou.
Prognóza:
S příchodem nového kouče Kaisa zdá se našla nový impulz. Opět by se tak měla zařadit do přímého boje o velký křišťálový glóbus. Body bude sbírat ještě Mari Laukkanenová, ale dál je to u Finů jen a jen o sbírání zkušeností.
Slovinsko
Rychlé zapomenutí. To mohl kouče Tomáš Kos ordinovat svým svěřencům po skončení minulé sezóny. Hlavně výkony Jakova Faka byly hodně za očekáváním. Přetrénovanost a různé zdravotní obtíže vedly až 34. příčce v celkovém hodnocení. Světlým momentem byly snad jen výkony na Mistrovství světa, kde se velký kamarád českých biatlonistů upřímně radoval z 5., 6. a 7. příčky.
Nutno podotknout, že Slovinci loni neměli ani moc štěstí. Třeba výkony Klemena Bauera ovlivnila monunukleóza. Úplně fit nebyla také Teja Gregorinová. Tradiční opora se ani jednou v sezóně nedostala do TOP20. Návrat ke Slovincům po roční pauze se tak Tomáši Kosovi tolik nepovedl. Náladě nepřidal ani následný neúspěch Pokljuky v boji o pořadatelství Mistrovství světa.
V přípravě na novou sezónu se však Kos měl vrátit k metodám, které dříve přinášely jeho svěřencům úspěch. Jakov Fak mluvil i o mírném polevení oproti minulému roku. Klemen Bauer si zase pochvaloval, že konečně absolvoval přípravu bez zdravotních obtíží.
Celkově probíhá ve Slovinsku generační výměna. Po uplynulé sezóně skončila dlouholetá reprezentantka Andreja Maliová a dá se čekat, že ji brzy bude následovat i Gregorinová. Cílem tedy je, aby mladá generace začala bodovat ve Světovém poháru.
Pravděpodobné sestavy pro SP
Muži: Klemen Bauer (30 let), Mitja Drinovec (20 let), Jakov Fak (29 let), Rok Tršan (24 let)
Ženy: Anja Erženová (24 let), Teja Gregorinová (36 let), Urška Pojeová (19 let)
Český kouč Tomáš Kos načne u slovinského týmu už 16. sezónu. K týmu se dostal v roce 2000 a vydržel u něj až do ročníku 2013/2014. Po roční pauze se však opět vrátil.
Prognóza:
Loňská nepovedené sezóna byla pro Jakova Faka jistě ponaučením a měl by se vrátit minimálně mezi 10 nejlepších. Lepší výkony čekejme i od Bauera, naopak Gregorinová to bude mít těžké. Obtížnou úlohu bude mít i kouč Kos při stavbě štafet. Mladá krev se zatím neprobudí.
Foto: Jakov Fak (Autor: Martin Kaděrka)
Slovensko
Střídavě oblačno, taková byla loňská sezóna slovenského týmu. Talentovaná Paulína Fialková ukázala konečně kvalitu i mezi dospělými, když se stala vicemistryní Evropy a dvakrát dojela ve Světovém poháru v TOP10. Solidně si vedl i Matej Kazár, když si celkovým 41. místem vytvořil maximum ve Světovém poháru.
Méně pozitivní byl pokles formy u Janky Gereková, která v minulých sezónách patřila do širší světové špičky. Slovákům se také nepodařilo přenést dobré výkony svých svěřenců z léta do zimy. Od Martina Otčenáše či Tomáše Hasilly se možná čekalo více než občasné body.
A i nyní má Slovensko skvělé letní výsledky, na které by bylo dobré navázat. Martin Otčenáš se v Otepää stal dvojnásobným mistrem světa a opět zaujal skvělým během. To se mu povedlo už pod novým koučem Milanem Gašperčíkem. Juraj Sanitra totiž za poměrně dramatických okolností přešel k ukrajinským mužům. Podle vlastních slov byl na Slovensku terčem výhružek a útoků.
Asi nejdůležitější zprávou je, že se k reprezentaci opět připojila Anastasia Kuzminová. Ta je po druhé mateřské dovolené opět v plné síle a vyhlíží prosincový návrat do Světového poháru.
Pravděpodobné sestavy pro SP
Muži: Tomáš Hasilla (26 let), Matej Kazár (33 let), Miroslav Matiaško (34 let), Martin Otčenáš (29 let)
Ženy: Ivona Fialková (21 let), Paulína Fialková (24 let), Jana Gereková (31 let), Anastasia Kuzminová (32 let)
Současná koučka Slovenek Anna Murínová ví, jaké je to získat medaili ve Světovém poháru. Před 13 lety dojela třetí ve vytrvalostním závodě v Antholzi.
Prognóza:
Anastasia Kuzminová se opět vrátí na své tradičné pozice, bude tedy pravidelně atakovat medailové příčky. S tím výrazně posílí i štafeta žen, která by se měla pohybovat vepředu. Pro muže budou nejspíš stropem pravidelné body.
Foto: Anastasia Kuzminová (Autor: Günter Hentschel (pod licencí BY-ND)
Bulharsko
Dříve se dařilo hlavně bulharským ženám, dnes vládnou muži. A bylo to tak i v minulé sezóně. Tradiční duo Krasimir Anev a Vladimir Iliev bylo součástí širší světové spičky a hlavně dobře vyladilo formu na Mistrovství světa v Oslu. Prvně jmenovaný tam bral nejlépe 12. příčku, druhý dokonce 10. Na jejich výkony na konci ročníku navázal i mladý Anton Sinapov, mimo jiné 16. ve sprintu v Chanty-Mansijsku.
Zato ženy mají na míle daleko k tomu, aby navázaly na výkony nynější prezidentky Bulharské biatlonové federace Jekatěrina Dafovské. Týmová jednička Desislava Stojanovová se v celkovém hodnocení krčila až na 74. příčce.
Bulharům musela vlít krev do žil příprava. Vše se dle jejich slov vydařilo perfektně, o čemž svědčí i některý výsledky. Zmiňme třetí místo Krasimira Aneva z testovacích závodů ve Sjusjøenu (v konkurenci silných Francouzů či Norů) či čtvrtou příčku Antona Sinapova na Mistrovství světa v letním biatlonu.
Pravděpodobné sestavy pro SP
Muži: Krasimir Anev (29 let), Vladimir Iliev (29 let), Michalj Kletčerov (33 let), Anton Sinapov (23 let)
Ženy: Emilia Jordanovová (27 let), Stefani Popovová (23 let), Desislava Stojanovová (24 let)
Poslední bulharskou medaili ve Světovém poháru získala Jekatěrina Dafovská. V roce 2004 dojela ve stíhacím závodě v Oslu na druhé příčce.
Prognóza:
K duu Krasimir Anev a Vladimir Iliev se ještě více přiblíží velmi rychlý Anton Sinapov. Dobrá střelba může kteréhokoliv z Bulharů v jednotlivých závodech přivést do elitní desítky a možná i trochu výš. Ve štafetách nemusí být nereálná elitní osmička.
Kazachstán
Jedna z nejlepších v historii. Tak označili Kazaši uplynulou sezónu. Ve Světovém poháru dokázali bodovat dva muži a hned čtyři ženy. Největšího úspěchu dosáhl Jan Savickij, který se ve vytrvalostním závodě na Mistrovství světa umístil na 11. příčce.
O většinu úspěchů se ale staraly ženy v čele s talentovanou Galinou Višnevskajaovou. Ta sama pravidelně bodovala a zakončila Světový pohár na 41. místě. Také byla nedílnou členkou štafety, která skončila v Oslu na výborné 8. pozici.
Odměnou za výsledky je rozšíření kvót u mužů i u žen. Do závodů tak budou moci trenéři nominovat místo tří jmen čtyři. Otázkou však je, kdo bude ty nominace dělat. Kazaši chtěli prodloužit po úspěšném roce smlouvu s ruským koučem Valerijem Polchovskijem. Ten ale odešel do Běloruska, kde před nedávnem na svou pozici rezignoval. Spekuluje se tak o jeho návratu.
Kazachstán čeká důležitá sezóna i vzhledem k tomu, že bude Almaty pořádat Zimní univerziádu. Vedle tohoto vrcholu samozřejmě nebude opomenut Světový pohár, kde je cílem účast při květinovém ceremoniálu. Tedy 6. místo v jednotlivcích či ve štafetě.
Pravděpodobné sestavy pro SP
Muži: Maxim Braun (23 let), Anton Pantov (25 let), Vassilij Podkorytov (22 let), Jan Savickij (29 let)
Ženy: Anna Kistanovová (26 let), Alina Rajkovová (25 let), Darja Usanovová (27 let), Galina Višnevskajaová (22 let)
V Galině Višnevskajaové má Kazachstán opravdu velký talent. Z let 2011 až 2015 má 8 medailí z mládežnických světových šampionátů včetně titulu mistryně světa z Presque Isle 2014.
Prognóza:
Biatlon se v Kazachstánu těší velké podpory, což bude patrné i v nadcházející sezóně. Višnevskajaová už může v některých závodech klepat na bránu elitní desítky. To samé platí i pro Savickije. Smíšená či ženská štafeta se pak můžou blížit elitní šestce.
Švýcarsko
Švýcaři za sebou mají sezónu, během které dosáhli jen jednou na stupně vítězů. Konkrétně se to povedlo Selině Gasparinové, jež se tak důstojně vrátila po mateřské pauze. Skvěle jí vyšla především druhá periodě, během které patřila k nejrychlejším ženám.
To Benjamin Weger se rozjížděl pomalu. Vlastně se mu výrazněji povedl až samotný závěr sezóny, kdy mu v Chanty-Mansijsku scházely tři vteřiny k pódiu. Trenéři byli asi více spokojení se Serafinem Wiestnerem, který si v životní sezóně dojel mimo jiné pro jedno páté místo.
Kapitolou sama pro sebe je mladá Lena Häckiová. Na letošním Mistrovství světa juniorů získala ve sprintu i ve stíhačce stříbro. A to udělal dvě, resp. šest chyb. Jedná se tedy o vynikající běžkyni.
Už v přípravě na novou sezónu získala švýcarská reprezentace na ostatní mírný náskok díky skvělým podmínkám. Se začátkem listopadu totiž Švýcaři mohli trénovat na sněhu v Lenzerheide. Nemuseli tak na daleký sever či na některý z ledovců. Trénink ve vysoké nadmořské výšce jim zase postkytl jejich druhý domov – Andermatt.
Pravděpodobné sestavy pro SP
Muži: Mario Dolder (26 let), Jeremy Finello (24 let), Benjamin Weger (27 let), Serafin Wiestner (26 let)
Ženy: Irene Cadurischová (25 let), Aita Gasparinová (22 let), Selina Gasparinová (32 let), Lena Häckiová (21 let),
Od sezóny 2013/2014 sestry Gasparinovy čekají, až zase společně všechny tři nastoupí ve štafetě. Naposledy utvořily štafetu s Irene Cadurischovou na Olympiádě v Soči, kde dojely 9.
Prognóza:
Tak trochu nenápadný švýcarský tým může dosáhnout špičkových výsledků. Budou však přicházet spíše nepravidelně kvůli nevyrovnané střelbě, což ovlivní i štafety. Výjimkou by mohla být zkušená Selina Gasparinová.
Hlavní foto: Kaisa Mäkäräinenová (Autor: Günter Hentschel pod licencí BY-ND)