V právě končícím desetiletí se zásluhou Gabriely Koukalové dostal český biatlon až na samotný vrchol. Již bývalá biatlonistka proto nemůže chybět v našem výběru 10 nejlepších biatlonistek dekády. Kdo jí dělá společnost?
10) Hanna Öbergová
Na začátku desetiletí jí bylo teprve 14 let, přesto Švédku Hannu Öbergovou musíme do tohoto žebříčku zařadit. Měla totiž raketový nástup mezi dospělé, když se hned ve své druhé sezóně stala olympijskou vítězkou v Pchjongčchangu. Uspěla ve vytrvalostním závodě a ve stejné disciplíně se o rok později stala mistryní světa doma v Östersundu.
9) Marie Dorinová Habertová
Francouzská biatlonistka patřila v uplynulém desetiletí k těm nejstabilnějším. Pětkrát zakončila sezónu Světového poháru v elitní desítce, nejlépe byla druhá v ročníku 2015/2016. Její nejhvězdnější chvíle přišly na světových šampionátech. V roce 2015 se v Kontiolahti půl roku po narození dcery stala dvojnásobnou mistryní světa. O rok později v Oslu pak získala v každém závodě medaili, třikrát byla zlatá.
8) Dorothea Wiererová
Desetiletí otevřela jako nadějná juniorka a uzavřela jako královna světového biatlonu. Dorothea Wiererová se stala v roce 2011 v Novém Městě trojnásobnou juniorskou mistryní světa, letos v Östersundu získala titul mezi dospělými. Především ale jako první Italka v historii zvedla nad hlavu velký křišťálový glóbus.
7) Gabriela Koukalová
Právě končící desetiletí můžeme označit za zlatý věk českého biatlonu, na čemž má velkou zásluhu i Gabriela Koukalová. Od roku 2012 do roku 2017 byla pětkrát v řadě do šestého místa v celkovém hodnocení Světového poháru a po sezóně 2015/2016 jako druhá Češka v historii získala velký křišťálový glóbus. Koukalové nechybělo mnoho a dokonala ceněný zlatý triple. Na olympiádě v Soči byla dvakrát stříbrná, na Mistrovství světa v Hochfilzenu v roce 2017 se dočkala individuálního zlata ve sprintu.
6) Kaisa Mäkäräinenová
I když se jí většinou nevedlo na vrcholných akcích, tak je Kaisa Mäkäräinenová fenoménem posledního desetiletí. Nyní šestatřicetiletá Finka už devět let nevypadla z elitní desítky Světového poháru, třikrát zakončila sezónu na prvním místě. Určitě ji mrzí, že ani jednu ze tří olympijských účastí neproměnila v medaili. Jednou, v Chanty Mansijsku 2011, se stala mistryní světa.
5) Laura Dahlmeierová
Kariéru ukončila letos ve 25 letech, ale i tak se zařadila mezi legendy. Laura Dahlmeierová stihla během čtyř sezón získat velký křišťálový glóbus (2016/2017), sedm zlatých medailí na mistrovství světa (z toho neuvěřitelných pět na jednom šampionátu v Hochfilzenu 2017) a v roce 2018 v Pchjongčchangu dokončila zlatý triple dvěma olympijskými triumfy.
4) Tora Bergerová
Pokud bychom měli vybrat nejlepší norskou biatlonistku historie, tak to bude nejspíš Tora Bergerová. Její výkonnostní vrchol přišel v sezóně 2012/2013, kdy ovládla celkové hodnocení Světového poháru a také Mistrovství světa v Novém Městě na Moravě, kde získala čtyři zlaté a dvě stříbrné medaile. Celkem posbírala osm titulů mistryně světa a dva tituly olympijské vítězky.
3) Anastasia Kuzminová
O největší hvězdě slovenského sportu desetiletí nemůže být sporu. Po vynuceném odchodu z Ruska se Anastasia Kuzminová okamžitě začala odvděčovat nové vlasti a ve Vancouveru se v roce 2010 stala olympijskou vítězkou. Stejného úspěchu dosáhla i v Soči 2014 a v Pchjongčchangu 2018. Letos se v Östersundu rozloučila s kariérou titulem mistryně světa, jen velký křišťálový glóbus jí dvakrát těsně unikl.
2) Magdalena Neunerová
Kariéra legendární Němky zasáhla do uplynulého desetiletí jen částečně, v roce 2012 totiž ve 25 letech odešla do sportovní penze. Během svých posledních tří sezón stihla Magdalena Neunerová dvakrát ukořistit velký křišťálový glóbus, ve Vancouveru se stala dvojnásobnou olympijskou vítězkou a navrch přidala šest zlatých medailí na mistrovství světa.
1) Darja Domračevová
Nejvíc výher ve Světovém poháru získala v posledním desetiletí Darja Domračevová. Běloruská národní hrdinka triumfovala v 31 závodech, z toho dvakrát na světovém šampionátu. Naprosto si podmanila olympiádu v Soči, kde oslavila zlatý hattrick. V následující sezóně získala i velký křišťálový glóbus a zkompletovala zlatý triple. Povedl si jí i návrat po narození dcery, na hrách v Pchjongčchangu pomohla k historickému zlatu běloruské štafetě.
Hlavní foto: Darja Domračevová, Laura Dahlmeierová a Gabriela Koukalová na MS 2017 (Autor: Petr Slavík)
Hanna Öberg nemá v tomhle žebříčku co dělat. Je zde plno jiných biatlonistek, které v mladém věku vstoupily mezi elitu a mají lepší výsledky.
Plno biatlonistek, které ve dvaadvaceti vyhrály olympiádu?
Mužský i ženský žebříček autor zjevně stavěl optikou medailí na olympiádě. Mně se to taky nelíbí, protože jednorázové výhry na olympiádě jsou často dílem náhody, medaili tam často získá někdo, kdo v sezóně nijak zvlášť neoslňuje, nebo je dobrý jen v jedné sezóně.
Podle mého soudu by se žebříček měl odvíjet od dlouhodobých výsledků a pořadí ve Světovém poháru a tudíž by měl vypadat úplně jinak, jak u mužů, tak u žen.
Ale ony jsou všechny tyhle žebříčky srovnávající sportovce napříš sezónami bez ohledu na okolnosti samy o sobě dost pofidérní, tak holt nechme autora, ať si zvolí vlastní kritérium výběru (byť podle nás pochybné).
Podle sympatie
Dorin
Neuner
Kuzmina
Öberg
Koukalová
Dahlmeier
Berger
Makarainen
Domracheva
Wierer