Pomyslné střelecké pódium Světového poháru 2018/19 ovládli biatlonoví nestoři, kteří ještě nikdy nebyli tak vysoko. Po letech chybí v žebříčku ostrostřelců reprezentant tří korunek. Schází v něm i loňský vítěz Jakov Fak. A naopak nechybí tři muži z desítky celkového hodnocení. Nejlepší mušku měli muži osmi národností. Víc než 90 % terčů zasáhli jen dva muži. A jedním z nich je Čech.
Do žebříčku jsou zařazeny pouze biatlonisté, kteří absolvovali alespoň třetinu závodů Světového poháru a Mistrovství světa, vypálily tedy více než 170 výstřelů.
10) Quentin Fillon Maillet – 87,8 %
Francouz je jedním z mála biatlonistů, který lépe střílí ve stoje. Svá čísla od loňska významně navýšil – stojku o 7 % na 90, ležku ze 79 % na 84. Spolu s nadprůměrným během získal v sezóně snů post francouzské jedničky a třetí místo celkově. Díky zlepšené střelbě dosáhl na dvě kariérní vítězství, dvě stříbra a pět bronzů, dva na MS.
Foto: Quentin Fillon Maillet (Autor: Václav Mudra)
9) Vetle Christiansen – 88,2 %
Životní sezónu prožil i celkově 13. Nor. Po odchodu Svendsena a Bjørndalena dostal šanci prostřílet se všemi závody a proměnil ji v premiérové zlato, dvě stříbra a bronz. Má výrazně lepší střelbu vleže – 92 %, stojky byly horší – 84 %.
Foto: Vetle Christiansen (Autor: Petr Slavík)
8) Lars Birkeland – 88,4 %
V žebříčku přesných střelců je 31 letý Nor často (loni 6.), čísla kopírují loňský rok. Je jedním ze dvou biatlonistů žebříčku s úspěšnější stojkou (91 %). Na první cenný kov čeká, nejlépe skončil čtvrtý v Canmore. Člen vítězné štafety na MS odjel pouze jeden čistý závod – sprint v Anterselvě. Celkově byl ve Světovém poháru 31.
7) Arnd Peiffer – 89,1 %
Pátý muž celkového hodnocení vylepšil svá čísla o 3 %, což mu pomohlo k titulu mistra světa i k postu německé jedničky. Vleže se trefoval s přesností 92 %. Kromě mistrovského zlata dosáhl na tři stříbra a dva bronzy.
Foto: Arnd Peiffer (Autor: Petr Slavík)
6) Krasimir Anev – 89,2 %
Zkušený Bulhar, spoléhající především na výbornou střelbu vleže (letos 92 %), se tento rok stal mistrem Evropy ve vytrvalostním závodě. Ve Světovém poháru mu v 13 let trvajícím účinkování pódium dopřáno nebylo. Nejlépe bral 39. muž hodnocení v bezchybném masáku v Ruhpoldingu 12. místo.
5) Jevgenij Garaničev – 89,2 %
Čest střelecké velmoci zachraňuje ten, od kterého se to úplně nečekalo. Jednatřicetiletý Rus v této sezóně překonal sám sebe a svá čísla od loňska výrazně zvýšil. Položky v leže o 8, ve stoje o 5 %. Jediný závod ale absolvoval bez chyby – masák v NMNM mu přinesl bronzový stupínek. V celkovém hodnocení mu patří 15. místo.
4) Martin Fourcade – 89,3 %
V minulé sezóně druhý nejpřesnější muž startovního pole mírně ubral na preciznosti při stojkách (87 % oproti 89 % loňských), vleže je stále na 91 %. Odjel sedm čistých závodů, vynechal tři střediska, bral dvě zlata a stříbro a spadl po 10 letech mimo desítku celkového hodnocení. Ač má velmi dobrou střeleckou úspěšnost, tak v některých klíčových momentech na střelnici selhal.
Foto: Martin Fourcade (Autor: Petr Slavík)
3) Artěm Tyščenko – 89,5 %
Nejmladší člen střeleckého žebříčku (25 let) se počtem výstřelů do hodnocení dostává jen „o prsa“. Na terč zamířil 172krát, ani exkluzivních 95 % vleže mu nepomohlo k více než dvěma (vždy vytrvalostním) bodovaným závodům. Sezónu ale zahájil výborně – po jediné minele bral s Anastasijí Merkušynovou bronz ze smíšených dvojic v Pokljuce.
2) Ondřej Moravec – 90,4 %
Ještě nikdy na tom nebyl střelecky tak dobře jako v této sezóně, především díky 8% vylepšení střelby vleže (93 %). Pět závodů zakončil bez chyby, nejlépe skončil na domácí půdě – osmý v masáku. Paradoxně po návratu běžecké formy v závěru sezóny začal chybovat na střelnici.
Foto: Ondřej Moravec (Autor: Václav Mudra)
1) Simon Eder – 92,0 %
Chce se říci – zraje jako víno. Nejzkušenější závodník žebříčku s 94 % vleže je krom přesnosti i rychlý na spoušti. Ve třetině individuálních startů se ani jednou nemýlil, v Pokljuce mu to pomohlo na pódium (bronz ve vytrvalostním závodě). Dvanáctkrát skončil v elitní desítce, čistě zastřílel ve štafetě v bronzovém Oberhofu, vždy jedenkrát se mýlil ve stříbrných smíšených dvojicích v Pokljuce a Soldier Hollow. Ve SP skončil osmý, oproti loňsku si polepšil o deset míst.
Foto: Simon Eder (Autor: Petr Slavík)
Král sezóny Johannes Thingnes Bø se s téměř 86 procenty pohybuje na konci druhé desítky, jeho střelba je výrazně nevyvážená (93 % vleže a 78 % vestoje). Téměř totožně (86 % celkově, 94 % vleže a 78 % vestoje) je na tom jeho starší bratr Tarjei, šestý muž celkového hodnocení. Nejméně přesným střelcem z elitní desítky byl 32letý Rakušan Julian Eberhard, jeho ležka a stojka jsou vzácně vyvážené, na 76 %. Sedmý Benedikt Doll (79,5 %) by potřeboval při střelbě jen ležet (88 % oproti 70 % ve stoje).
Zkušenější Češi se střelecky pohybují v mírném nadprůměru, 28. Michal Šlesingr střelbu oproti loňsku o půl procenta vylepšil (84,3 %), na svém zůstal 34. Michal Krčmář (83,4 %) a výrazně se zlepšil 36.Tomáš Krupčík (ze 72,2 % na 82,6 %). Jakub Štvrtecký (70,1 %) bude trénovat hlavně střelbu vestoje (60 %), stejně jako Adam Václavík (66,7 % celkově, 80 % vleže a 54 % vestoje).
Čtěte také: 10 nejlepších střelkyň sezóny 2018/19
Hlavní foto: Ondřej Moravec (Autor: Petr Slavík)