Home > Doporučujeme > 10 tipů, jak si naplno užít sledování biatlonu

10 tipů, jak si naplno užít sledování biatlonu

Začíná další biatlonová sezóna, která nabídce obrovskou porci 68 závodů Světového poháru. Jak si jejich sledování naplno užít? Máme pro vás 10 tipů.

1) Poznejte pravidla

Pokud už biatlon sledujete delší dobu, asi máte přehled o tom, kolikrát se v jaké disciplíně střílí, kdy se může při střelbě dobíjet a kdy se místo trestného kola přičítá závodníkům trestná minuta. Ale víte třeba, jak probíhá nástřel nebo jak se určuje, kolik biatlonistů můžou jednotlivé země do závodů nasadit? Neuškodí si před sezónou přečíst kompletní pravidla nebo třeba jejich výcuc na našem webu.

2) Najděte si své oblíbence

A nemusí to být jen čeští biatlonisté. Máte rádi nějakou zemi, kterou často navštěvujete? Líbí se vám některé kombinézy? Jsou vám někteří závodníci sympatičtí tím, jak vystupují při rozhovorech nebo jak se prezentují na sociálních sítích? Je spousta způsobů, jak si najít své oblíbence. Díky nim si sledování biatlonu užijete o to víc.

3) Sledujte online výsledky

Do televizního přenosu se všechno nevejde. Je tak užitečné mít na mobilu online výsledky, kde vidíte v reálném čase všechny střelby, mezičasy a třeba i běžecké či střelecké časy. Do závodu se díky tomu mnohem víc ponoříte a budete propočítávat: V minulém kole byla Markéta Davidová o 10 sekund rychlejší než Dorothea Wiererová, mohla by ji ještě předjet. Výhodou je, že online můžete sledovat i závody nižších sérií, které v televizi neuvidíte.

4) Sledujte IBU na Twitteru a YouTube

Twitter v Česku není tak oblíbený jako Facebook nebo Instagram, ale pro biatlonového fanouška by měl být povinnou výbavou. Mezinárodní biatlonová unie na něm totiž má účty pro všechny své soutěže. Můžete tak sledovat průběh závodů včetně videí těch nejdůležitějších momentů nebo ohlasů závodníků. Ty se objevují také na YouTube kanálu IBU TV. Pravidelně tam můžete sledovat i představení tratí či videa ze zákulisí.

5) Čtěte magazín BiathlonWorld

Máte rádi časopisy? IBU jeden vydává a v online podobě je zdarma. V každém čísle si můžete přečíst rozhovory, reportáže z jednotlivých podniků a další zajímavé články. Navíc v atraktivní vizuální podobě. Minulé vydání přineslo mimo jiné velký rozhovor s Johannesem Thingnesem Bøm nebo příběh Dorothey Wiererové.

6) Zúčastněte se tipovacích her

Už několik sezón funguje tipovací hra tipujbiatlon.cz. Zde si před každou sezónou sestavujete tým až o 8 mužích a 8 ženách, kteří vám pak sbírají body podle toho, jak se jim reálně daří. Vedle toho se tipují i výsledky jednotlivých závodů. Na podobném principu funguje fantasy hra od společnosti Zweeler, kde se však hraje o reálné peníze. Tam pro každý díl Světového poháru vybíráte do svého týmu 20 biatlonistů.

7) Zapojte do biatlonu rodinu či přátele

Udělejte si ze sledování biatlonu společenskou událost. Připravte si nějaké občerstvení, uvařte čaj (nebo třeba punč) a bavte se. Úplně nejlepší je, když má každý své oblíbence a ty žene dopředu. Pokud byste si chtěli společné sledování biatlonu ještě trochu okořenit, můžete si zavést vlastní tipovačku. Třeba první šestky a nejlepšího českého závodníka. A určitě to bude chtít nějakou odměnu pro toho nejlepšího. Také si můžete společně zahrát deskovou hru Biatlonmánie.

8) Spojte příjemné s užitečným

Sledováním biatlonu můžete například zdokonalit angličtinu. Z každého závodu je zdarma na webu Eurovision Sports TV k dispozici přímý přenos s anglickým komentářem. Pokud byste chtěli zapracovat na němčině, můžete se zaposlouchat do podcastu Erika Lessera a Arnda Peiffera. Časopis Biathlonworld je k dispozici v obou jazycích, stejně tak web biathlonworld.com. Třetí variantou je ruština.

9) Vyzkoušejte si biatlon na vlastní kůži

Začít můžete na běžkách, které se dají pořídit nebo půjčit velmi levně. Projetých stop a upravených tratí stále přibývá, určitě najdete nějaké i ve svém okolí. Pak si můžete zkusit, jak náročné je vybruslit (nebo spíš vystromečkovat) kopec a potom ho bez újmy sjet. Kdybyste chtěli vyzkoušet biatlon se vším všudy, tak bývalý trenér české reprezentace Marek Lejsek pořádá biatlonové kempy pro veřejnost BIA CAMP.

10) Vycestujte na závody

Jen přímo na stadionu ucítíte to mrazení, když celé tribuny sborově křičí hej po každém sestřeleném terči. O fantastické atmosféře v Novém Městě na Moravě není třeba mluvit, ale vyplatí se udělat si výlet i za hranice. Velmi oblíbený je u fanoušků Ruhpolding, kde je i u tratí skvělá atmosféra. Blízko to je také do Hochfilzenu, Oberhofu nebo do Antholze, kde se letos uskuteční světový šampionát.

Foto: Dorothea Wiererová (Autor: Petr Slavík)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *