Home > Téma > 5 nejlepších momentů kariéry Jaroslava Soukupa

5 nejlepších momentů kariéry Jaroslava Soukupa

Jaroslav Soukup

Získal první olympijskou medaili pro český biatlon. Ve své sbírce má i další tři cenné kovy z velkých akcích, včetně bronzu z domácího světového šampionátu. Připomeňme si to nejlepší z kariéry Jaroslava Soukupa, který se ve 35 letech rozhodl dát biatlonu sbohem.

1) První olympijská medaile pro český biatlon

Odstartoval jednu z nejkrásnějších kapitol českého biatlonu. Přitom asi málokdo čekal, že by v konkurenci Gabriely Koukalové a Ondřeje Moravce mohl být právě Jaroslav Soukup prvním olympijským medailistou v historii českého biatlonu.

Úvodní sprint v Soči mu ale sedl, byl to jeho den. Na střelnici si počínal přesně a navíc svižně, po stojce se dokonce zařadil na první místo. V závěrečném kole pak vybojoval nečekaný bronz, když o sedm desetin zdolal domácího favorita Antona Šipulina.

2) Olympiská medaile číslo dva

Na druhou olympijskou medaili nemusel dlouho čekat, konkrétně 11 dnů. Trenéři ho zařadili na třetí úsek favorizované smíšené štafety a on se jim odvděčil dalším skvělým výkonem.

Od Gabriely Koukalové přebíral štafetu z prvního místa, o chlup před Norskem. Na svém úseku byl druhý nejlepší, překonal ho jen Ole Einar Bjørndalen. Stejné pořadí bylo i v cíli, a tak české kvarteto slavilo stříbro.

Jaroslav SoukupFoto: Jaroslav Soukup (Autor: Petr Slavík)

3) Překvapivý bronz v Ruhpoldingu

Pomalu se blížily 30. narozeniny a on stále čekal, až mezi dospělými naváže na úspěchy z let juniorských. Povedlo se mu to ve vytrvalostním závodě na Mistrovství světa v Ruhpoldingu 2012.

Z dvaceti ran minul jen jednou, na druhé položce. Po té závěrečné se zařadil na páté místo, na třetího Němce Birnbachera ztrácel osm sekund. K nelibosti domácích fanoušků a k úžasu těch českých ale Soukup bitvu o bronz vyhrál. O pouhých osm desetin.

4) Úspěch na domácím šampionátu

V létě roku 2012 utrpěl při pádu z kola těžká zranění. Podle lékařů měl přijít o celou nadcházející sezónu, tedy i o Mistrovství světa v Novém Městě na Moravě.

Soukup ale ukázal duši bojovníka a na domácím šampionátu nechyběl, byť 100% v pořádku nebyl. O to nervóznější byl, když na poslední chvíli musel v úvodní smíšené štafetě nahradit nemocného Šlesingra. Třetí úsek však v bouřlivé kulise ustál s pouhým jedním dobíjením a výrazně přispěl k zisku bronzu.

Jaroslav SoukupFoto: Jaroslav Soukup (Autor: Petr Slavík)

5) Poprvé na pódiu

Dojel poprvé v kariéře ve Světovém poháru na stupních vítězů, ale ani o tom nevěděl. Jaroslav Soukup měl totiž za to, že ve stíhacím závodě v Östersundu projel cílovou páskou až jako čtvrtý.

Do závodu odstartoval jako sedmý, udělal jen jednu chybu a do posledních metrů bojoval s Emilem Heglem Svendsenem dokonce o druhou příčku. Na pódiu se sešel se skutečnou biatlonovou smetánkou, jelikož tenkrát vyhrál Martin Fourcade.

Hlavní foto: Jaroslav Soukup (Autor: Petr Slavík)

One thought on “5 nejlepších momentů kariéry Jaroslava Soukupa

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *