Home > Téma > 5 nejlepších momentů kariéry Jeana-Guillaumeho Béatrixe

5 nejlepších momentů kariéry Jeana-Guillaumeho Béatrixe

Jean-Guillaume Béatrix

Stoupal vzhůru po boku svého věkového vrstevníka Martina Fourcada. Cesta Jeana-Guillaumeho Béatrixe však skončila předčasně, ve 30 letech. Francouz v posledních sezónách stagnoval a nedokázal se přiblížit dřívějším úspěchům. Podívejme se na ty největší.

1) Bronz ze Soči

Na své premiérové Zimní olympijské hry v Soči přijížděl Béatrix povzbuzen prvním proniknutím mezi tři nejlepší ve Světovém poháru. Ve sprintu ho ještě jedna chyba nepustila výš než na 14. místo. Ve stíhačce tento střelecký výsledek zopakoval a dral se vzhůru. Na Martina Fourcada a Ondřeje Moravce sice nestačil, ale v cílové rovince odolal tlaku Bjørndalen a radoval se z bronzu.

2) Dokonalý závod

Prvního a zároveň jediného vítězství ve Světovém poháru se dočkal ve 27 letech. Sezóna 2015/16 se pro něj přitom nevyvíjela nijak dobře a kromě triumfu v Pokljuce už byl jen jednou v elitní desítce. Hromadný start na slovinské půdě mu ale vyšel znamenitě, ani jednou nechyboval a o tři desetiny porazil Emila Hegleho Svendsena.

3) Král mezi juniory

V roce 2008 debutoval na Mistrovství světa juniorů a nevedl si věru zle. V Ruhpoldingu nejprve obsadil osmé místo ve sprintu, pak čtvrté místo ve stíhačce a nakonec zvítězil ve vytrvalostním závodě. Udělal jen jednu chybu a o šest desetin zdolal Antona Šipulina. Jednalo se o silný ročník, ve výsledkové listině dál najdeme jména jako Martin Fourcade, Simon Schempp, Erik Lesser, Jakov Fak nebo Dominik Landertinger.

4) Biatlonová maturita

Nedílnou součástí francouzského týmu se Jean-Guillaume stal ve svých 23 letech, v sezóně 2011/12. To začal dostávat důvěru i ve štafetách, včetně té na Mistrovství světa v Ruhpoldingu. V nejdůležitější chvíli obstál na výbornou, rozjel závod na třetím místě a pak už jen sledoval, jak jeho parťáci dokonali stříbrné dílo. Pro Béatrixe to byla první velká medaile mezi dospělými.

5) Poprvé mezi nejlepšími

První pódium mohlo být pro Béatrixe zároveň i prvním vítězstvím. Stíhacím závodem v Antholzi v roce 2014 proplouval parádně. Startoval ze sedmého místa a po třech nulách měl na dosah výhru. Stačilo, aby odstřílel čistě i závěrečnou položku. To se sice nepovedlo, ale jeden trestný okruh znamenal jen mírný propad na druhé místo za Simona Schemppa.

Foto: Jean-Guillaume Béatrix (© Georges Ménager, pod licencí BY-NC-ND)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *