Světový pohár začíná tradičně na severu, tentokrát ve finském Kontiolahti. V sousedním Švédsku se současně rozebíhá druholigový IBU Cup. Shrnujeme vše podstatné, co byste měli před prvními závody sezóny vědět.
Světový pohár Kontiolahti
1) Start sezóny opět v Kontiolahti: Účinkování ve Světovém poháru zahájí biatlonisté po dvou letech opět v obklopení lesů Severní Karélie, na jedněch z nejobtížnějších tratí v celém seriálu. Čeká na ně známé stoupání nazývané zeď a střelnice ovlivněná poryvy větru od jezera Höytiäinen.
2) Zklamaní organizátoři: Kontiolahti bylo pořadatelem dvou světových šampionátů, především na ten poslední v roce 2015 má Česko příjemné zlaté vzpomínky. Na pořádání třetího šampionátu však bude finské středisko nadále čekat. Letos prohrálo boj o pořádání MS v roce 2027 s estonským Otëpää.
3) Ti nejúspěšnější z Kontiolahti: V minulosti se tu nejvíce dařilo hlavnímu aspirantovi na zisk velkého křišťálového glóbu Johannesovi Thingnesovi Bøovi. Získal 9 cenných kovů, z nichž šest mělo zlatý odlesk. Mezi ženami, které jsou letos na startu, je se dvěma zlatými, jedním stříbrem a jedním bronzem nejúspěšnější Denise Herrmannová-Wicková.
4) Zhuštěný program: Bývalo zvykem, že se první díl Světového poháru protáhl do dvou týdnů. Letos budou muset biatlonisté zvládnout v šesti dnech vytrvalostní závody, štafety, sprinty a stíhací závody. Jen v pátek je volný den. Celý program závodů najdete tady.
5) Nové bodování: Poprvé se budou rozdělovat body podle nového systému, který víc ocení ty nejlepší a kompenzuje zrušení škrtání dvou nejhorších výsledků sezóny. Za vítězství bude 90 bodů (dříve 60), za druhé místo 75 bodů (dříve 54) za třetí místo 60 bodů (dříve 48), za čtvrté místo 50 bodů (dříve 43), za páté místo 45 bodů (dříve 40) a za šesté místo 40 bodů (dříve 38).
6) Nejpočetnější týmy: Hned 13 závodníků se postaví na start ve francouzských a norských barvách. U obou reprezentací mají k šestičlenné kvótě dle pořadí Poháru národů právo startu také vítězové loňského IBU Cupu – Lou Jeanmonnotová a Erlend Bjøntegaard. Nominace jednotlivých týmů shrnujeme tady.
7) Nejlepší český výsledek: Nikdo ze současného českého týmu v Kontiolahti ještě nezískal medaili. Nejblíž k ní měla na konci sezóny 2019/20 pátá ve sprintu Markéta Davidová. Pro třetí nejlepší umístění v kariéře si loni ve Finsku dostíhala sedmá Jessica Jislová. V české sestavě je doplňují Tereza Voborníková, Lucie Charvátová a Eliška Václavíková.
8) Návrat Tomáše Mikysky: Poprvé od sezóny 2017/18 nezačne sezónu ve Světovém poháru Adam Václavík. Naopak téměř po dvou letech se mezi elitu vrátí dvaadvacetiletý Tomáš Mikyska. Michal Krčmář se v Kontiolahti dvakrát vměstnal do elitní desítky, to Mikuláš Karlík na první body čeká. Premiéru v tomto středisku si užije Jonáš Mareček.
9) Čekání na finský úspěch: Domácím barvám se v Kontiolahti v posledních letech tolik nedaří. Poslední medaili tu získala na mistrovství světa v roce 2015 Kaisa Mäkärainenová, když byla třetí ve vytrvalostním závodě. O rok dřív se na bronzový stupínek prosadila Mari Ederová, která nechybí v sestavě ani letos.
10) Bez Rusů a Bělorusů: Nová sezóna začne bez ruských a běloruských biatlonistů. Neznamená to však, že by startovní listiny byly tenčí. Mezinárodní biatlonová unie přerozdělila startovní pozice Rusů a Bělorusům dalším zemím, a tak se na start úvodního vytrvalostního závodu postaví 102 mužů.
IBU Cup Idre Fjäll
1) Zpožděný start IBU Cupu: Zároveň se Světovým pohárem se rozeběhne i IBU Cup. Druholigový seriál měl začít už minulý týden, ale závody v Sjusjøenu musely být kvůli nedostatku zněhu zrušeny. Program druhého kola ve švédském Idre Fjäll se tak rozšířil o jedny sprinty.
2) Debut slovinské běžkyně: Někteří biatlonisté budou v Idre Fjäll usilovat o body potřebné pro start ve Světovém poháru. Největší pozornost bude upřena na Slovinku Anamariji Lampičovou. Bývalou elitní běžkyni na lyžích čeká první mezinárodní závod v biatlonu.
3) Přímé přenosy z IBU Cupu: Od nové sezóny poběží na webu Eurovision Sports TV přímé přenosy všech závodů IBU Cupu. Hned v úterý tak můžete sledovat v akci sedm českých reprezentantů v čele s Adamem Václavíkem, který bude usilovat o návrat do Světového poháru. Program IBU Cupu najdete tady.
Možná by to chtělo doplnit, že bohužel budou chybět i někteří Ukrajinci povolaní na frontu.
V Kontiolahti by měli být všichni Ukrajinci kromě zraněného Dmytra Pidručného.