Home > Doporučujeme > Biatlon v číslech: Můžou Francouzi ukončit norskou nadvládu?

Biatlon v číslech: Můžou Francouzi ukončit norskou nadvládu?

Francouzský tým

Mužskému biatlonu vládnou Norové. Ve dvou posledních sezónách vyhráli hodnocení Poháru národů, za dvanáct let byli pokořeni jen třikrát. Minulá zima ale naznačila, že by norský tým mohli vyzvat Francouzi. Co říkají čísla?

Faktor Bø a Fourcade

Francouzští biatlonisté se už potřetí v řadě na konci sezóny vyhřívali na druhém místě Poháru národů, který zohledňuje výsledky jak v individuálních závodech, tak ve štafetách. A to i přesto, že jim Martin Fourcade po sedmileté nadvládě nad Světovým pohárem tolik nepřispěl.

Na druhou stranu ostatní biatlonisté činili. Quentin Fillon Maillet skončil celkově ve SP na 3. příčce (předtím nejlépe 10.), Simon Desthieux na 4. (8.), Antonin Guigonnat na 11. (20.) a Émilien Jacquelin na 24. (46.). Všichni zažili pod vedením nového kouče Vincenta Vittoze životní ročník. A co je pozitivní směrem do budoucna: Nejstaršímu z nich Guigonnatovi bylo teprve 28 let.

Norům stabilně přispívali celkově 6. Tarjei Bø (předtím nejlépe 1.), 19. Henrik L’Abée-Lund (17.) či 31. Lars Birkeland (14.). Životní sezónu měli 13. Vetle Christiansen (43.) a 16. Erlend Bjøntegaard (26.). Přičemž nejmladšímu Christiansenovi je 27 let a L’Abée-Lund už ukončil kariéru.

Přesto Francouzi na vítězné Nory ztratili o trochu víc bodů než minulý rok. Důvody jsou dva. Fenomenální sezóna Johannese Thingnese Bøho, který vyhrál 16 závodů, a již zmíněná nezvykle špatná sezóna Martina Fourcada.

Vývoj Poháru národů mužů
Norsko Francie
2014/15 1. 8096,5 b 3. 7822,5 b
2015/16 1. 7808 b 4. 7113 b
2016/17 4. 7181 b 2. 7416 b
2017/18 1. 6458 b 2. 6129 b
2018/19 1. 8147 b 2. 7598 b

Tahoun Desthieux. Ale ne ve štafetách

Mladší z bratrského dua v minulém ročníku v individuálních závodech zajistil pro Norsko 1842 bodů, brácha Tarjei se postaral o 1094 bodů a výrazně přispěl i Christiansen (967 b).

Na druhé straně Fourcade získal „pouhých“ 874 bodů a jeho příspěvek tak byl na úrovni Fillona Mailleta (938 b) či Guigonnata (847 b). Díky své vyrovnanosti byl jasně nejlépe bodujícím Francouzem Desthieux (1625 b). Dokázal tak relativně obstojně zastoupit Fourcada.

Simon Desthieux
Foto: Simon Desthieux (Autor: Petr Slavík)

Ostatně Francouzi ztratili na Nory více bodů ve štafetách než v individuálních závodech. V těch mužských to bylo 260 bodů, dalších 85 ve smíšených. Rozdíl v závodech jednotlivců byl 204 body, a to Francouzi ztratili celých 75 bodů ve zkráceném vytrvalostním závodě v Canmore, který ovlivnily velké mrazy.

Zisk bodů v Poháru národů mužů 2018/19
Norsko Francie
Ind. závody 5117 b 4913 b
Štafety 1920 b 1660 b
Mixy 1110 b 1025 b
Celkem 8147 b 7598 b

Je trochu paradoxem, že se Francouzům tolik nedařilo ve štafetách, i když měli v celkovém hodnocení čtyřnásobné zastoupení mezi nejlepšími 12. V hodnocení této disciplíny skončili až čtvrtí za Nory, Rusy a Němci.

Čím to? V každé štafetě se zkrátka našel někdo, komu se nevedlo. V Hochfilzenu šli na trestné kolo Guigonnata a Desthieux, v Oberhofu opět Desthieux. V Ruhpoldingu a v Canmore pro změnu hodně dobíjel Fillon Maillet. Na Mistrovství světa v Östersundu musel potřetí v sezóně kroužit Desthieux, dvě trestná kola pak schytal Fourcade.

Quentin Fillon Maillet
Foto: Quentin Fillon Maillet (Autor: Václav Mudra)

Závěr

Francouzský tým má pro příští sezónu poměrně dobré karty. Trojice Quentin Fillon Maillet, Simon Desthieux a Antonin Guigonnat jde poslední dva tři roky stabilně nahoru a možná ještě rychlejší růst se dá čekat u velmi talentovaného Émiliena Jacquelina. První tři zmínění navíc posbírali už dost zkušeností na to, aby se vyhnuli většímu počtu štafetových selhání.

Norové můžou věřit v ještě větší příspěvek Erlenda Bjøntegaarda, který pomalu míří do elitní desítky, další progres u Vetleho Christiansena je s otazníkem. Mladíci Johannes Dale a Sindre Pettersen zatím nejsou na takové úrovni jako jejich o rok, resp. o dva roky starší soupeř Jacquelin a větší porci bodů od nich trenéři zatím čekat nemůžou.

Pro Johannese Thingnese Bøho zase bude velmi těžké zopakovat sezónu s rekordními 16 výhrami a na druhé straně u Martina Fourcada snad nelze očekávat horší sezónu než tu minulou. Pokud by se dotáhl na úroveň Desthieuxe, tak bodový účet Francouzů poroste zhruba o stovku, což je pořád málo.

Francouzští muži kromě toho potřebují zopakovat a minimálně ve štafetách ještě zlepšit výkony z minulé sezóny. Pak by norské suverény nepříjemně prohnali. A možná i porazili.

Hlavní foto: Francouzský tým (Autor: Petr Slavík)

One thought on “Biatlon v číslech: Můžou Francouzi ukončit norskou nadvládu?

 1. S několika věcmi z Vašeho článku bych ne zcela souhlasila:
  1) “u Martina Fourcada snad nelze očekávat horší sezónu než tu minulou” – nevím, jestli se dá očekávat přímo horší sezóna, ale současně bych řekla, že se nedá očekávat o moc lepší (ač bych mu to přála).
  2) “Norové můžou věřit v ještě větší příspěvek Erlenda Bjøntegaarda, který pomalu míří do elitní desítky, další progres u Vetleho Christiansena je s otazníkem” – Erlend už podle mě nic lepšího než v minulé sezóně nepředvede, ostatně je mu skoro 30, naopak Vetle jde prudce nahoru (jen má za sebou bohužel operaci, takže uvidíme, jak zrehabilituje).
  3) jak už jsem psala u jiného článku, Jacquelin může být letos vynikající, jen mě mrzí, že jste nezmínili Fabiena Clauda, ten výkonnostně stoupá, musí jen doladit střelbu, a věkově je na tom stejně jako Emilien.
  4) ve vzájemném srovnání Desthieux – Fillon Maillet osobně čekám lepší výsledky od druhého zmiňovaného, pokud bude relativně v pohodě psychicky (má vážně nemocnou partnerku).

  Každopádně v týmovém souboji Norsko X Francie držím pěsti Francouzům, mají výbornou partu, jsou to všechno sympaťáci, vesměs introverti, žádné machrování, žádný exhibicionismus.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *