Home > Novinky > Restart kariéry v jiné zemi. Ruska Jakušovová chce závodit za Bělorusko

Restart kariéry v jiné zemi. Ruska Jakušovová chce závodit za Bělorusko

Olga Jakušovová

Na trase Rusko – Bělorusko to vypadá na další biatlonový přestup. Touhu závodit za novou zemi projevila sedmadvacetiletá Olga Jakušovová, která přitom minulý rok ukončila kariéru.

Olga Jakušovová patřila mezi velké talenty ruského biatlonu. Stala se trojnásobnou dorosteneckou mistryní světa, další titul přidala jako juniorka. V roce 2016 získala evropské zlato se smíšenou štafetou, dařilo se jí i v IBU Cupu. Ve Světovém poháru ale moc šancí nedostala, nejlépe byla 37. v Östersundu v roce 2014.

Po narození syna se jí nedařilo najít někdejší běžeckou formu, navíc se dostala do konfliktu s trenéry, které otevřeně kritizovala. Na ostří nože byla zejména se současným trenérem ruských žen Vitalijem Noricynem. I proto v lednu 2018 oznámila konec kariéry.

Nyní usiluje o návrat, ale už v barvách Běloruska. Proč právě tato země? Pracuje tu ruský kouč Vladimir Korolkevič. „Už jsem s ním trénovala, jeho přístup se mi líbí. Původně jsme byli domluvení, že přejdu hned v prvním roce po ukončení kariéry. Nebyla jsem ale ještě mentálně připravená, nemohla jsem ani vidět lyže nebo zbraň. Až po roce jsem si uvědomila, že mám touhu a sílu vrátit se k biatlonu,“ prozradila rodačka z Krasnojarsku v rozhovoru pro Sport Express.

Jakušovová od prosince 2017 za Rusko nezávodila, takže by se vyhnula karanténě a mohla za Bělorusko už v příští sezóně závodit. Teď ale záleží na Mezinárodní biatlonové unii, zda neomezí „biatlonové nákupy“, například na jeden za rok. Jasno by mělo být v září.

V případě, že by Jakušovová nemohla závodit za Bělorusko, má připravenou záložní variantu. Objížděla by závody ruského poháru a snažila se o návrat do reprezentace své vlasti.

Zdroj: Sport Express
Foto: Olga Jakušovová (Autor: Marcus Cyron, pod licencí BY-SA)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *