Home > Doporučujeme > Biatlon v číslech: Srovnání hvězdných Italek. V čem má navrch Wiererová a v čem Vittozziová?

Biatlon v číslech: Srovnání hvězdných Italek. V čem má navrch Wiererová a v čem Vittozziová?

Dorothea Wiererová a Lisa Vittozziová

Po celou sezónu 2018/2019 se o velký křišťálový glóbus přetahovaly dvě Italky. Nakonec ho po zaváhání Lisy Vittozziové v Oslu s náskokem 43 bodů vybojovala Dorothea Wiererová.

Rozdíly mezi oběma biatlonistkami byly velmi malé, stejně jako o rok dřív. V čem měla navrch Wiererová a v čem Vittozziová?

Běh

Začněme u běhu. Podle statistik IBU byly obě biatlonistky v každém závodě o 3 % rychlejší než průměrná závodnice.

Blíže se můžeme podívat na intervalové závody, ve kterých jede každý za sebe a netaktizuje se. Takových závodů se jelo v minulé sezóně 12 a hádejte, jak dopadly souboje Wiererová vs. Vittozziová. Nerozhodně 6:6.

V celé sezóně byla Wiererová zhruba o půl minuty rychlejší. Velký podíl na tom má vytrvalostní závod v Östersundu, kde na Vittozziovou získala 35 sekund. Ta v běžeckých časech zaujímala průměrně 10. pozici, zatímco Wiererová 12. Běžecké rozdíly byly tedy opravdu nepatrné.

Foto: Dorothea Wiererová (Autor: Petr Slavík)

Střelba: přesnost

A co střelba? Pokud se podíváme na přesnost, měla navrch Vittozziová. Její celková úspěšnost ve všech závodech byla 88,4 %, Wiererová střílela s úspěšností 85,5 %. Vleže byla úspěšnější Wiererová (87,2 % ku 85,7 %), vestoje byla výrazně lepší Vittozziová (91,1 % ku 83,9 %).

Vittozziová přestřílela svou soupeřku v 11 individuálních závodech, Wiererová v 5. Co se týká čistých závodů, tak těch Vittozziová absolvovala 5, Wiererová jen 2.

Lisa Vittozziová
Foto: Lisa Vittozziová (Autor: Petr Slavík)

Střelba: rychlost

Když jsme u střelby, musíme brát v potaz i rychlost. V té tradičně vyniká Wiererová, která byla hned v 8 individuálních závodech nejrychlejší střelkyní. V 19 případech z 24 si na střelnici počínala rychleji než Vittozziová. Průměrně takto získávala na svou rivalku 7,5 sekundy na závod.

Otázkou ale je, zda a jak Wiererová z rychlosti své střelby profitovala. Na střelnici na Vittozziovou nastřádala 136 sekund, ale také absolvovala navíc 5 trestných kol, což dělá zhruba 115 sekund. Najednou se rozdíl mezi oběma biatlonistkami zmenší na 21 sekund, což je méně než sekunda na závod.

Foto: Dorothea Wiererová (Autor: Petr Slavík)

Závěr

Jak je vidět, rozdíly mezi oběma Italkami jsou ve všech směrech velmi malé. Nedá se jednoznačně říct, která z nich je rychlejší běžkyní a podobné je to u střelby. Vittozziová má lepší procenta, Wiererová si ale pomůže svou rychlostí na střeleckém stavu. Pokud si obě biatlonisty svou výkonnost udrží, čeká nás další dramatická sezóna.

Hlavní foto: Dorothea Wiererová a Lisa Vittozziová (Autor: Petr Slavík)

2 thoughts on “Biatlon v číslech: Srovnání hvězdných Italek. V čem má navrch Wiererová a v čem Vittozziová?

  1. Otázkou ale je, zda a jak Wiererová z rychlosti své střelby profitovala. Na střelnici na Vittozziovou nastřádala 136 sekund, ale také absolvovala navíc 5 trestných kol, což dělá zhruba 115 sekund. Najednou se rozdíl mezi oběma biatlonistkami zmenší na 21 sekund, což je méně než sekunda na závod. 😭😭
    To je složité, rozumí tomu někdo?

    1. Asi, že celkově byla Dorota rychlejší na střelnici o 136 sekund. Jenomže celkově měla taky o 5 koleček víc. Obkroužila je, tak to odečteš a je to 21 sekund. Ono se to dá pochopit, když se člověk soustředí. 😃🙂
      Koncentrace je životně důležitá věc.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *