Home > Téma > Biatlon v číslech: Stina Nilssonová může být ještě lepší než Denise Herrmannová

Biatlon v číslech: Stina Nilssonová může být ještě lepší než Denise Herrmannová

Stina Nilssonová a Denise Herrmannová toho mají docela dost společného. Obě byly úspěšné běžkyně na lyžích, jejichž hlavní doménou byl sprint. A obě se zhruba ve 27 letech rozhodly přejít k biatlonu. Němka se rychle zařadila mezi biatlonovou elitu, Švédka má možná ještě větší předpoklady.

Biatlonový debut ve 27 letech

Jsou to čtyři roky, co Denise Herrmannová debutovala mezi biatlonistkami. Musela začít na IBU Cupu v Beitostølenu, kde vyhrála hned svůj první sprint. Za pár dní oslavila 28. narozeniny.

Ve 27 letech pravděpodobně stihne svůj debut i Stina Nilssonová, 28 jí bude až v červnu. Na rozdíl od Herrmannové to nemusí vzít přes IBU Cup. Druholigový seriál se v prosinci nepojede, a IBU proto dočasně upravila kvalifikační kritéria.

Možná tak Nilsonovou uvidíme už za měsíc ve finském Kontiolahti. Při pohledu na její výkony mezi běžkyněmi by se měly biatlonistky bát.

S Hannou Öbergovou

Nilssonová vyhrála 21krát, Herrmannová ani jednou

Prostý pohled na výsledky říká: Stina Nilssonová je lepší běžkyní než Denise Herrmannová.

Herrmannová nikdy nevyhrála závod Světového poháru. Šestkrát vystoupala v individuálních závodech na stupně vítězů, z toho pětkrát ve sprintu volnou technikou.

Byla schopná zajet solidně i distanční závody, o čemž svědčí devátá příčka v celkovém hodnocení Světového poháru či osmá pozice na Tour de Ski.

To Nilssonová posbírala 37 pódiových výsledků, ve 21 případech stála na nejvyšším stupínku. I ona na většinu pódií dosáhla ve volné technice (22 ze 37, 1 výhru si připsala ve skiatlonu).

Oproti Herrmannové byla všestrannější. Šestkrát dojela na stupních vítězů v distančních závodech. V roce 2019 vyhrála před Therese Johaugovou finále Světového poháru, o dva roky dřív byla třetí na Tour de Ski. V celkovém hodnocení Světového poháru skončila nejlépe čtvrtá a pátá.

O výjimečnosti Nilssonové svědčí její výkony na Zimních olympijských hrách v Pchjongčchangu 2018. Vybojovala zlato v klasickém sprintu, stříbro v týmovém sprintu volnou technikou, další stříbro ve štafetě (jela volný úsek) a bronz na klasické třicítce.

Mezi biatlonisty tedy přichází jedna z nejlepších běžkyň světa. Teď záleží na tom, jak se popasuje se střelbou.

Olympijská vítězka

Naučí se střílet?

Denise Herrmannová se „naučila střílet“ docela rychle. Ve své debutové sezóně měla úspěšnost 70 %, v dalším roce už 82 %. Poslední dvě sezóny se pohybovala na hodnotách 78 % a 77 %. Pro kontext uveďme, že držitelka velkého křišťálového glóbu Dorothea Wiererová střílela naposledy s úspěšností 83 %.

Stina Nilssonová má oproti Herrmannové výhodu. Minulou sezónu ukončila kvůli zranění už v prosinci a od té doby se věnuje nácviku střelby. Pokud by Švédska ovládla střelbu stejně rychle a dobře jako Němka, tak se od ní můžete dočkat už v této zimě hodně zajímavých výsledků.

Vždyť v minulé sezóně byly nejrychlejší běžkyně schopné ve sprintech se třemi chybami (70% úspěšnost) nakouknout do elitní desítky, se dvěma chybami (80% úspěšnost) dokonce na stupně vítězů.

Všechno nasvědčuje tomu, že se nám rodí nová biatlonová hvězda.

Foto: Stina Nilssonová (Autor: Steffen Prößdorf, pod licencí BY-SA)

2 thoughts on “Biatlon v číslech: Stina Nilssonová může být ještě lepší než Denise Herrmannová

  1. Vždyť v minulé sezóně byly nejrychlejší běžkyně schopné ve sprintech se třemi chybami (70% úspěšnost) nakouknout do elitní desítky, se dvěma chyba (80% úspěšnost) dokonce na stupně vítězů.

    Se dvěma chybami…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *