Home > Téma > Biatlonová loučení: Barbora Tomešová

Biatlonová loučení: Barbora Tomešová

Barbora Tomešová

Barbora Tomešová

Foto: Barbora Tomešová (© Sean Rowe, pod licencí BY-NC-ND)

Své 30. narozeniny již v listopadu neoslaví jako biatlonistka. Nejzkušenější členka českého týmu Barbora Tomešová se rozhodla ukončit kariéru.

Začátky pod otcem Gabriely Soukalové

Rodačka z Liberce začala s biatlonem v roce 2002 v sousedním Jablonci, kde ji vedl tatínek Karel Soukal, tatínek Gabriely. Záhy se dostala do reprezentace a začala na juniorském poli sbírat první úspěchy. Tím největším bylo zřejmě 9. místo ve vytrvalostním závodě na Mistrovství světa juniorů v Presque Isle v roce 2006.

První body do Světového poháru přišly v sezóně 2009/2010. Byly čtyři, za 37. příčku ve sprintu v Kontiolahti. Další ročník už přinesl mnohem více bodovaných umístění a s odstupem času se dal označit jako životní. Tomešová pětkrát bodovala, celkově skončila ve SP 64. a zajela si kariérní maximum na MS, když dojela 35. ve vytrvalostním závodě v Chanty-Mansijsku.

Stagnace

Další sezóny přinesly spíše stagnaci, i když se dala najít pozitiva. Třeba v ročníku 2013/2014 dosáhla Tomešová ve vytrvalostním závodě v Östersundu na 19. místo, což jí zůstalo jako nejlepší výsledek ve SP. Vrchol kariéry jistě představovalo domácí Mistrovství Světa. Ve Vysočina Areně však Tomešová vybojovala jediný bod.

V uplynulé sezóně se možná blížila ke své životní formě. Sbírala solidní výsledky v IBU Cupu a vše korunovala dvěma dojezdy v TOP10 na Mistrovství Evropy. Vše mělo vyvrcholit na Mistrovství Světa v Oslu, kde ovšem Tomešová šanci nedostala.

Jako by to byla symbolická tečka za její kariérou, během které zaznamenala řadu slušných výsledků, ale ty úplně top chyběly. Každopádně se sluší Báře poděkovat za výbornou reprezentaci České republiky a popřát jí hodně štěstí v osobním životě.

6 thoughts on “Biatlonová loučení: Barbora Tomešová

  1. Že končí Barbora Tomešová, je veliká škoda, zejména po výtečných umístěních na ME. Docela chápu, že se naštvala, protože když ani takovéto výsledky (srovnatelné s Jessicou Jislovou) jí nestačí k účasti na MS; je to k vzteku a svědčí to tom, co se už dlouho (už od doby trenéra Šikoly) šušká obzvlášť o ženském týmu: že totiž trenéři mají své oblíbence(-kyně), které prosazují bez ohledu na reálné výsledky (Charvátová, Horká atd.). Při veškeré úctě k jejich práci: proč vlastně nejela B.T. na MS? I kdyby se tam měla jen ukázat…! Nebo proč nejela na ME Kristýna Černá? Chápu, že Charvátová i Horká jsou rychlejší běžkyně, ale co je to platné, když selhávají ve střelbě a zejména „když o něco jde“. Chce to psychologa (a možná i pro trenéry) – a výsledky mohou být ještě mnohem lepší.

    1. Tady bych úplně nesouhlasil. Lucka Charvátová má sice zatím velké výkyvy ve střelbě (což je pořád pochopitelné vzhledem k délce její kariéry), ale stále je jednoznačně čtvrtá nejlepší česká žena. Za tou čtveřicí byla díra. Osobně jsem byl velký fanda Báry, ale prostě ona to v SP poslední dobou nezvládala. Když letos tu šanci dostala v Anterselvě, tak naprosto vyhořela. Na ME jezdila velice dobře, na druhou stranu, když šlo do tuhého a mohla jet klidně o medaili, tak to neustála. Jessica zajela slušně a pak zazářila v masáku, takže si to místo také zasloužila, přestože Bára by mohla jet též a nikdo by nemohl říct ani slovo. Brát šest závodnic na MS by asi byl zbytečný luxus, protože jezdit stejně mohla jen čtveřice a ta byla jasná (nemoc Evy to samozřejmě změnila). Ale souhlasím s tím ME. Veronika Zvařičová zajede těsně před ME skvělý výsledek na IBU Cupu a místo ní na šampionát jedou Horká, která prostě na takovou úroveň zatím nemá a Landová, která byla naprosto z formy a byla tam do počtu. Pak na poslední IBU Cup zase Verču nenominujou, že neuspěla na MČR, což mi přijde zvláštní. Jinak Kristýna Černá se bohužel zasekla a hlavně její běh je v současnosti hodně slabý. Snad přijde zlepšení.

      Ale hlavně chci poděkovat Báře, za velice slušnou reprezentaci, vždycky jsem jí hodně fandil a myslím, že i přestože se nestala nějakou velkou hvězdou, tak pro český biatlon odvedla cenné služby. Díky Báro!

  2. Velice oceňuji úroveň a kvalitu komentářů Báry Tomešové při současných televizních přenosech ze závodů v biatlonu na stanici Eurosportu. Má vynikající přehled, znalost prostředí, informace o závodnících a k tomu všemu ještě navíc velice milý a sympatický hlas. Její hlasový projev – to je jako krásná hudba.

  3. I já jsem byl fanda Báry a je mi líto že podle mého předčasně skončila ale zároveň jsem rád že nyní komentuje biatlon a souhlasím s tím že výrazně obohatila reportáže na eurosportu.

  4. Je to sice už nějaký čas, co tohle vlákénko vzniklo…ale musím se též přidat s tím, že mne mrzí, že ji již Báru nevídáme na závodech, ale je naopak fajn, že jí můžeme slyšet. Na každý přenos s Bárou se velmi těším, má moc příjemný hlas i projev a znalosti a navíc se s komentátorem pěkně doplňují. pokaždé se dozvíme něco navíc (viz dnešní komentář závodů v Tyumeňi a rozbor starších sezon) a to mně na jiných kanálech chybí a to i přesto, že tam nepopíratelně mají větší možnosti živých rozhovorů a přístupů přímo do dějiště, tak si přesto raději pustím EUROSPORT a to hlavně kvůli Michalovi a zejména Báře. A tak jí přeji vše nejlepší, brzké vyřešení zdravotních bolístek a doufám, že jí uslyšíme a třeba i uvidíme ještě mnohokrát 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *