Home > Téma > Biatlonová loučení: Světlana Slepcovová

Biatlonová loučení: Světlana Slepcovová

Světlana Slepcovová

Ruská reprezentace přišla před olympijskou sezónou o významnou postavu. Olympijská vítězka Světlana Slepcovová překvapivě po Mistrovství světa v letním biatlonu v Čajkovském ukončila kariéru. Ve 31 letech.

Juniorská léta

Narodila se v Chanty-Mansijsku a jak sama říká, nebylo tam kromě biatlonu co dělat. A tak se Světlana Slepcovovát v 10 letech vrhla právě na dráhu biatlonistky.

Kolem 15 let se začala prosazovat na ruských závodech a dostala se i do národního týmu. V roce 2005 se v Kontiolahti stala dorosteneckou mistryní světa ve vytrvalostním závodě. Vitu Semerenkovou porazila o minutu a 15 sekund. Ve stíhacím závodě nestačila jen na Darju Domračevovou.

O dva roky později to naopak byla běloruská biatlonistka, která se musela spokojit se stříbrem. A to hned dvakrát. Slepcovová se v Martellu radovala ze zisku dvou titulů juniorské mistryně světa.

A že tehdy závodila silná generace. Ruska za sebou krom Domračevové nechala Pidhrušnou, Vítkovou, Laukkanenovou, Dorinovou Habertovou či Hildebrandovou.

Dravý vstup mezi elitu

Už v poslední sezóně mezi juniorkami Slepcovová nakoukla mezi dospělé a nevedla si vůbec špatně. Svůj čtvrtý start v Lahti proměnila v bodované 20. místo a v Chanty-Mansijsku si posunula maximum na 16. příčku.

Svůj obrovský talent ale naplno ukázala až v ročníku 2007/08. V pouhých 21 letech se 14krát vešla do elitní desítky a co víc, dvakrát byla třetí, třikrát druhá a na konci sezónu v Oslu také dvakrát vyhrála. Medaile sbírala i se štafetou.

Na Mistrovství světa v Östersundu dosáhla s tou smíšenou na bronz. Individuální medaile jí i vinou zdravotních komplikací těsně unikla, ve sprintu byla 6. a ve stíhacím závodě 8.

Mistryně světa a olympijská vítězka

Na začátku sezóny 2008/09 měla Slepcovová fantastickou sérii pěti závodů do druhého místa, z toho jednou vyhrála. Zvítězila i spolu se štafetou na Mistrovství světa v Pchjongčchangu. Poprvé tak o sobě mohla říct, že je mistryně světa.

O rok později přidala ve Vancouveru i titul olympijské vítězky. Ruské štafetě přispěla ke zlatu na prvním úseku dvěma nulami. Ještě předtím ve Světovém poháru posbírala čtyři triumfy, dva individuální a dva štafetové.

Prostě se vytratila

Po olympiádě začala výkonnost Slepcovové stagnovat. Ve Světovém poháru se dostávala do elitní desítky a štafetě pomohla k pár medailím, ale něco tomu chybělo.

Na Mistrovství světa v Ruhpoldingu v roce 2012 si ještě dojela pro 7. místa ve sprintu a ve vytrvalostním závodě, ale pak se začala vytrácet. Od roku 2013 do roku 2015 se na mezinárodní scéně objevovala hodně sporadicky. V nabité konkurenci ruské reprezentace prostě neměla prostor.

Ten si zase vysloužila až v ročníku 2015/16, byť startovala hlavně v druholigovém IBU Cupu. V další sezóně dostala příležitost ve Světovém poháru a dokonce i na Mistrovství světa v Hochfilzenu, kde byla nejlépe 24. ve stíhačce.

Překvapivý konec

Na letošním Mistrovství světa v letním biatlonu si doma v Čajkovském měla ověřit formu před olympijskou sezónou, ale místo toho po výhře ve sprintu oznámila svůj odchod. Ten se 31leté biatlonistce povedl se vším všudy, na šampionátu ovládla i smíšenou štafetu a stíhací závod.

Slepcovová se s fanoušky podělila i o důvod svého konce. Brzo se jí narodí první potomek. Už dříve nastínila, že by chtěla po konci kariéru zůstat v Chanty-Mansijsku, který je podle ní nejkrásnějším městem na světě. A chtěla by si otevřít restauraci. Tu nejlepší restauraci v celém městě.

Foto: Světlana Slepcovová (© Georges Ménager, pod licencí BY-NC-ND)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *