Home > Téma > Slabě obsazené letní MS jako varování před SP v Ťumeni?

Slabě obsazené letní MS jako varování před SP v Ťumeni?

Ťumeň

Bylo to nejhůř obsazené Mistrovství světa v letním biatlonu za posledních pět let. V ruském Čajkovském se postavilo na start jen 34 mužů a 24 žen. A hlavně, elitním výběrem se prezentovaly snad jen Slovensko či Kazachstán. Nejde tak trochu i o vyslaný signál před plánovaným Světovým pohárem v Ťumeni?

Šampionát měl vše. Kromě hvězd

Moderní areál s perfektní asfaltovou dráhou a se skvělým zázemím, k tomu ideální počasí. Čajkovský nabízí vynikající podmínky k letní přípravě, čehož často využívají ruští biatlonisté. V přípravě na olympijskou sezónu navíc šlo o výbornou možnost, jak si ověřit svou výkonnost. Aspoň podle Antona Šipulina, který se zároveň těšil na skvělou atmosféru vyprodaného stadionu.

V areálu Sněžinka byste opravdu těžko hledali prázdné místo, atmosféra byla jako vždy v Rusku vynikající. Přesto šampionátu něco chybělo. Kvalitní obsazení.

Je samozřejmě pravdou, že letní šampionáty tolik nelákají. Letos však byla účast extrémně nízká, vůbec nejmenší od roku 2012. A také nejméně kvalitnější. Ruské kvarteto Šipulin, Volkov, Slepcovová a Kajševová nedoplnilo moc jmen, která by se prosazovala ve Světovém poháru.

Na sólo trip do Ruska se vydal Bulhar Anev, v plné polní se představili Kazaši. A také Slováci. Tamní média pak informovala o „parádních úspěchu“ svých reprezentantů. Pro jednání se sponzory se hodí vytáhnout z rukávu medailovou sbírku z letního MS.

Paulína FialkováFoto: Paulína Fialková (Autor: Jiří Zaňát)

Třeba minulý rok se v estonském Otepää představilo ukrajinské, finské, polské či bulharské áčko. A také část českého. Na startu bylo 56 mužů a 48 žen. Před třemi lety se zase závodilo v Ťumeni, kde startovaly ruské, české, ukrajinské, slovinské či slovenské hvězdy.

Varování pro Ťumeň

Proč tedy byla účast na šampionátu tak slabá?

„Reprezentace se MS v letním biatlonu nezúčastní, protože jej nemá v plánu přípravy,“ říkal před šampionátem České televizi mluvčí českých biatlonistů Tomáš Hermann. To je jistě pravda, na druhou stranu o cestě do Ruska asi nikdo ani neuvažoval.

Rozhodně ne Gabriela Koukalová, která už dříve vyloučila, že by se zúčastnila Světového poháru v Ťumeni, který se má jet v březnu příštího roku. Pokud by ruská zastávka v kalendáři zůstala, tak můžeme opět čekat nezájem některých zemí o účast.

Gabriela KoukalováFoto: Gabriela Koukalová (Autor: Jiří Zaňát)

Oproti Mistrovství světa v letním biatlonu by se tady ale hrálo o mnohem víc. O vysoké finanční prémie, kvóty pro další sezónu, v nejkrajnějším případě o velký křišťálový glóbus. Vzdaly by se toho některé týmy? Nebo jen jednotlivci?

Proti dopingu vystupovali hodně hlasitě Martin Fourcade, Michal Šlesingr a Lowell Bailey. Jako celek byli nejkritičtější zřejmě Češi, na podobné vlně jeli i Američané, Kanaďané, Norové či Němci. Obecně se má za to, že v biatlonovém prostředí stále existuje rozdělení na západ a východ, které se projevilo třeba při zvolení Ťumeně jako pořadatele Mistrovství světa.

Můžeme se jen ptát: Co se bude dít?

IBU ještě může Ťumeni Světový pohár sama vzít, třeba i pod nátlakem západních zemí. Nebo někteří zvolí bojkot. Nebo kvůli velkým finančním a sportovním ztrátám zatnou zuby a do Ťumeně přeci jen pojedou.

Foto: Stadion v Ťumeni (© eurobiathlon.csp72.ru)

6 thoughts on “Slabě obsazené letní MS jako varování před SP v Ťumeni?

  1. Můžete být konkrétnější? Co přesně se vám v článku zdá jako ubohé?

   Je jasné, že dost lidí může s některými věcmi nesouhlasit. Proto je taky článek úvahový a je zařazený do autorské rubriky „téma“.

 1. napriklad toto je uplne ubohe… : A také Slováci. Tamní média pak informovala o „parádních úspěchu“ svých reprezentantů. Pro jednání se sponzory se hodí vytáhnout z rukávu medailovou sbírku z letního MS. nerozumieim preco to je v uvodzovkach a hlavne tak zosmiesnene,ze paradnych vysledkoch.azda ziskat medailu je hanba? pravda,ze zenska konkurecnia bola slaba ale u muzov sa par biatlonistov nalo…toto co ste napisali je brane ako posmech a je to od vas ubohe….
  a dalsi rok sampinoat ma byt u vas…to mzslite si,ze pride fourcade a bjordalen a rusom zakaze gabina prist? hlavne,ze jej do tjumenu nevadilo v lete na ms cestovat,ked tam boli vzsoke financne premie…
  je mi z vas cechov niekedy fakt zle… ako sorry a to komentovanie belu en na eurosporte to len potvrdzuje… nech sa vam dari a snad nebudete musiet riesit ziadnu dopingovu aferu,ked proti nej tak bojujete ale to je v pohode lebo trcite v zadku amerike a francuzom…
  + k tomu nori a nemci sa k teme dopingu vobec nevzjadrovali…. iba cesi fra a usa… to o niecom hovori….

  1. V uvozovkách je to proto, že je to konkrétní citace nadpisu. https://sport24.pluska.sk/ostatne/paradny-uspech-slovenskej-biatlonistky-fialkovej-k-striebru-pridala-bronzovu-medailu.html (Na tento web odkazuje i slovenská reprezentace na FB, i když na jiný článek.)

   Určitě to není bráno jako posměch výkonům sportovců. Pokud v tom vidíte posměch, tak směrem k tomu, jakými přívlastky některá média ty výsledky prezentují (parádní úspěch, fantazie slovenských biatlonistek…)

   Ne, rozhodně si nemyslím, že příští rok na letní MS do Česka přijede Fourcade. V článku je i zmíněno, že letní šampionáty nelákají. A tento šampionát co do počtu mužů a žen lákal nejmíň za 5 let. Posouzení kvality účastníků už je na každém.

   To, že Češi startovali v Ťumeni, je v článku taky zmíněné. To ale bylo před vypuknutím dopingové aféry, ke které se mimochodem vyjadřují i Norové a Němci. Můžu jen odkázat na předešlé články:

   https://biatlonmag.cz/nezaslouzene-rika-o-prideleni-ms-rusum-moravec-skandal-pridavaji-se-norove/
   https://biatlonmag.cz/dahlmeierova-prosazuje-dozivotni-trest-za-systematicky-doping/
   https://biatlonmag.cz/rusove-sokuji-trenerem-zen-bude-muz-spojeny-dopingem/

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *