Home > Rozhovory > Byla to naprostá panika, hodnotil svoji střelbu ve štafetě Erlend Bjøntegaard

Byla to naprostá panika, hodnotil svoji střelbu ve štafetě Erlend Bjøntegaard

Poslední závodní den v rakouském Hochfilzenu nabídl stíhačku žen a štafety mužů. Stupně vítězů ve stíhačce obsadily závodnice z Norska a Švédska. Ve štafetě, po napínavém posledním běžeckém kole, bralo zlato zásluhou Johannese Thingnese Bø Norsko, druhou příčku obsadilo Německo a třetí dojela Francie.

Skandinávie v hlavní roli

Tiril Eckhoffová dnes poprvé v kariéře dokázala ve čtyřpoložkovém závodě sestřelit všechny terče a dojela si pro zlato. ,,Byla jsem šťastná a plná emocí. Dnes jsem ale nebyla v nejlepší formě, a tak jsem se soustředila na závod kolo po kole. Pomohla mi i včerejší výhra ve štafetě,“ komentuje průběh závodu devětadvacetiletá Norka. ,,Sestřelení všech dvaceti terčů závodníkovi dodá sebevědomí,“ uzavírá.

Foto: Tiril Eckhoffová (Autor: Petr Slavík)

Na druhé příčce se i navzdory dvěma omylům na střelnici umístila Hanna Öbergová. ,,Snažila jsem se jet dobře na trati a soustředit se na střelnici, protože jsem věděla, že tam se bude rozhodovat. Snažila jsem se sestřelit terče a asi jsem nebyla tak rychlá jako včera ve štafetě, kde jsem měla opravdu velmi rychlé položky. Vím, že to umím, ale závodník také musí vyhodnotit to, jak se cítí a další okolnosti,“ hodnotí dnešní závod. Švédka ve své krátké kariéře dokázala vybojovat medaile na olympijských hrách i na mistrovství světa a vlastní také malý křišťálový glóbus. Chybí jí už tedy pouze opanovat celkové hodnocení. ,,Vstup do sezóny se mi docela vydařil a především tento týden jsem si dodala sebevědomí, jelikož se cítím lépe i na trati. Soustředím se na každý závod, abych podala co nejlepší výkon,“ dodává.

Foto: Hanna Öbergová (Autor: Petr Slavík)

Znovu o sobě bronzovým místem dala vědět druhá žena hodnocení, Ingrid Landmark Tandrevoldová,,Dneska to bylo pro mě jiné, protože jsem ještě nikdy nebyla na čele stíhačky. Bylo pro mě jednodušší, když jsem byla na trati třeba s Tiril, jelikož jsem se mohla někoho držet. Když jedu sama, jsem pomalá. Na poslední položce ve stoje, když Tiril sestřelila všechny terče, věděla jsem, že musím být stejně dobrá jako ona,“ komentuje. Od loňské sezóny se mladá Norka zlepšila především ve střelbě. ,,Cítím se víc sebevědomá a v bezpečí. Vím, že když budu střílet jako na tréninku, sestřelím všechny terče,“ sdělila.

Foto: Ingrid Tandrevoldová (Autor: Petr Slavík)

Napínavý souboj až do cílové rovinky

Za Norsko rozjel závod výborně Johannes Dale, zato však musel další průběh sledovat na LED obrazovkách. ,,Byla to strhující podívaná. Papírově jsme měli na každém kole silného závodníka. Po tom, co jsem si na prvním úseku splnil své povinnosti, jsem čekal, kdy se mi z toho následujícího průběhu zastaví srdce,“ říkal se smíchem. Štafetu předával Erlendovi Bjøntegaardovi, kterému už tolik do smíchu nebylo. ,,Vypadá to, že jsem nebyl v nejlepším rozpoložení už od začátku závodu. Na ležce jsem byl velmi nervózní, na terče jsem vlastně ani pořádně nezamířil. Ani to nedokážu pořádně popsat, byla to naprostá panika,“ hodnotil muž, jenž musel na jedno trestné kolo.

Pak už se však do hry dostalo bratrské duo. Nejdříve po trati uháněl Tarjei Bø. ,,Když ve štafetě zaostanete na prvních dvou úsecích, ostatní týmy můžou zaváhat na dalších dvou. Navíc když víte, že jako finišman pojede Johannes, vždy je možnost se na první příčky ještě dotáhnout. Nesmíte přestat věřit. Ukázaly to včera i holky,“ komentoval nepříznivou situaci, za které do závodu vyrážel. Mladšímu bratrovi už předával na druhé příčce, na vedoucí Německo však ztráceli přes 40 sekund. Král minulé sezóny ale zahájil velkou stíhací jízdu. ,,Podle mě to bylo moje nejhorší poslední kolo. Nohy mám unavené ještě teď, 45 minut po závodu. Bylo to velmi těžké. Je ale skvělé, že dokážeme zvítězit, i když není všechno perfektní. V Östersundu se nám štafeta povedla mnohem více. Do příště se musíme zlepšit, jelikož dneska nám k výhře pomohlo i štěstí,“ skromně uzavřel zrzek.

Foto: Johannes Dale (Autor: Petr Slavík)

Za Německo rozjížděl závod Philipp Horn,,Ráno jsem se dozvěděl, že štafetu pojedu, což pro mě bylo docela překvapující. Věděl jsem ale, že to bude dobrá šance se předvést, protože především v Östersundu jsem se na střelnici docela trápil. Jsem šťastný, že jsem dnes nemusel na trestné kolo a na trati jsem se cítil silný,“ zhodnotil svůj úsek. Pro německý tým tak konečně přišel úspěch v podobě pódia. ,,Žádný tlak jsem necítil, jelikož vím, že každý z týmu nechá v závodu vždy všechno. Poslední dva týdny nebyly pro Německo lehké, ale v létě se nám dařilo a já v nás věřím,“ komentoval situaci další člen stříbrné štafety Johannes Kühn.

Foto: Vyčerpaný Benedikt Doll (Autor: Petr Slavík)

Stupně vítězů uzavřelo kvarteto z Francie, která nenasadila to nejsilnější, co v týmu má. ,,Jak jste mohli vidět, s Fabienem jsme dneska byli v mužské štafetě Francie. V celkovém hodnocení jsou nad námi ještě čtyři jiná jména od nás z týmu, a tak jsme šťastní, že nám trenéři dali šanci. Myslím, že nám to šlo dobře,“ sdělil Antonin Guigonnat. Zmiňovaný Fabien Claude už tolik optimistický nebyl. ,,Byla to moje teprve druhá mužská štafeta. Nemyslím si ale, že by se tím dal omluvit fakt, že jsem na stojce musel jít na trestné kolo. Snažil jsem se jet jako v individuálním závodu, ale bohužel se mi to nepovedlo. Jsem ale rád, že můžeme být na pódiu, protože Quentin odvedl na svém úseku skvělou práci,“ uzavřel čtyřiadvacetiletý biatlonista.

Hlavní foto: Tarjei a Johannes Bøovi (Autor: Petr Slavík)

One thought on “Byla to naprostá panika, hodnotil svoji střelbu ve štafetě Erlend Bjøntegaard

  1. Nechovejte se jako bulvární médium prosím. Erlend neřekl “byla to naprostá panika”. Řekl “it was a little panic”. Vy to přeložíte špatně, nafouknete to a ještě z toho uděláte titulek. Smutné. I Vaše ostatní překlady jsou jemně řečeno nepřesné, ale alespoň z toho neděláte titulky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *