Home > Rozhovory > Čekají se od nás medaile, ví trenér Ukrajinců Juraj Sanitra

Čekají se od nás medaile, ví trenér Ukrajinců Juraj Sanitra

Juraj Sanitra

Jeho svěřenci patřili na Mistrovství světa v letním biatlonu v Novém Městě na Moravě k nejvážnějším konkurentům českých reprezentantů. Slováka Juraje Sanitru mohly po nepovedené olympijské sezóně těšit hlavně výkony Artěma Prymy a Vitalije Kilčyckého.

Pryma se ve stíhacím závodě radoval z bronzu, Kilčyckyj byl zase ve sprintu čtvrtý. Byla to vzpruha po tom, co se během minulého ročníku Ukrajinci těšili ve Světovém poháru jen ze dvou výsledků v Top 10 v podání Dmytra Pidručnyje. Ten zaznamenal i ukrajinské olympijské maximum – 21. místo.

Zkušený trenér Juraj Sanitra však věří, že se brzy začne blýskat na lepší časy. O svém angažmá u ukrajinských mužů se rozpovídal právě během letního MS.

Načínáte už třetí sezónu u ukrajinských mužů. Bylo z Vaší strany jednoznačné, že chcete pokračovat?

Myslím, že jít trénovat ukrajinské muže bylo dobré řešení. Jsem spokojený, prospělo to mé trenérské kariéře. Cítím, že mám dobrý tým a podporu, i když olympiáda nedopadla podle představ. Moc dlouho jsem se nerozmýšlel a prodloužil kontrakt na další období. Jsem si vědomý velkého tlaku, protože podmínky k přípravě jsou výborné a očekávají se dobré výsledky. Proto doufám, že se nám v nadcházející sezóně bude dařit víc než v té olympijské.

Cítil jste tedy důvěru ukrajinského vedení, i když výsledky nebyly ideální?

V první řadě se odrážím od důvěry závodníků. Myslím, že ti mé práci důvěřují. A já zase věřím jim. Chápu i pozici vedení federace, že očekávají medaile. Pro biatlon se na Ukrajině dělá hodně, podmínky jsou špičkové. Prosadit se v kategorii mužů je těžké, ale nezbývá nám nic jiného než tvrdě pracovat a pokusit se o takové výsledky, jaké si přejí jak lidé z vedení, tak fanoušci. Ukrajinci mají biatlon rádi a taky mu rozumí.

Vám v poslední době příliš nepřály různé okolnosti. Skoro celou minulou sezónu vynechala hvězda týmu Serhij Semenov. Jak to s ním aktuálně vypadá?

Za celou svou kariéru jsem nenarazil na takové problémy, které provázely Semenova. Ale už se to podařilo vyřešit a jeho letošní tréninkové výsledky jsou na úplně jiné úrovni než ty loňské.

Rozloučil jste se s dvojicí naturalizovaných Rusů. Neutrpí tím kvalita týmu? Máte ho jak doplnit?

Semakov odvedl za dva roky velmi dobrou práci. Žirnyj se tolik nepřizpůsobil podmínkám a mým tréninkovým metodám a nebyl takovou posilou. Myslím, že je nahradíme, protože na Ukrajině máme širokou základnu kvalitních biatlonistů. Teď jsou v týmu medailisté z juniorských světových šampionátů a další mladí biatlonisté. Stále v dobrém věku jsou i Pidručnyj, Pryma, Semenov nebo Kilčyckyj. Momentálně máme v týmu 11 biatlonistů a pokud budou poctivě pracovat, tak budou adekvátní náhradou za dvojici Rusů.

Vitalij KilčyckyjFoto: Vitalij Kilčyckyj (Autor: Petr Slavík)

Vidíte ve svém týmu nějaký opravdu velký talent, který má potenciál stát se hvězdou?

Myslím si, že zkušené trio Pidručnyj, Semenov a Pryma má potenciál na to, aby se v nadcházející sezóně výrazně prosadilo. Snažím se najít takové způsoby přípravy, které je dovedou do světové špičky.

Na čem je třeba zapracovat, abychom opět viděli ukrajinské vlajky i v kategorii mužů nahoře? Byť už jste zmínil, že konkurence mezi muži je opravdu značná.

Jak říkáte, nemůžeme to srovnávat. Mám dost zkušeností, abych to mohl posoudit. Když se postaví na start šest Němců, šest Francouzů, šest Norů, šest Čechů a šest Rusů, tak kolik jich musíte porazit, abyste byli do dvacítky? Hodně. U žen tyto týmy nemají tak vyrovnané šestice. Prosadit se mezi ženami je trochu jednodušší, ale nechci to zlehčovat. Zkrátka se musíme přizpůsobit a být lepší než naši soupeři.

Příprava na novou sezónu zatím probíhá, jak má?

Začali jsme trochu později než v minulých letech. Dali jsme si pauzu a upravili tréninkový plán. Musíme brát ohledy i na to, kolik dní strávíme v Evropské unii (Ukrajina není její součástí – pozn. red.) a to nás trochu omezuje. Ale zatím běží příprava správně. Snažíme se přizpůsobit ji tomu, že Mistrovství světa bude až v březnu. Je potřeba, aby vydržela motivace sportovců až do konce sezóny. Čeká nás totiž náročný program včetně dvou Světových pohárů v zámoří.

Dmytro PidručnyjFoto: Dmytro Pidručnyj (Autor: Petr Slavík)

Trávíte Vy osobně hodně času přímo na Ukrajině? Jak se Vám tam líbí?

Jak země, tak lidé jsou nám velmi blízcí. Ukrajinci jsou trochu emotivnější, ale rozumím si s nimi. Navíc jsem si rychle osvojil jazyk. Vyhovujeme si a doufám, že naše spolupráce bude i nadále tak dobrá.

Sledujete ještě zpovzdálí, jak si vedou Vaši bývalí svěřenci na Slovensku? Mohli jsme sledovat například skvělé výkony Kuzminové či vzestup Fialkových.

Sleduji je. Velmi mě zajímá, jak si vedou. Často jsem v kontaktu s Nasťou Kuzminovou, přeci jen jsme spolu něco prožili. Ale snažím se víc koncentrovat na svou práci na Ukrajině než na problémy, které řeší Slovenský svaz biatlonu. Prožil jsem tam krásných 30 let, ale teď už je to v rukou jiných a já se do toho nepletu.

Hlavní foto : Juraj Sanitra (© biathlon.com.ua)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *