Příchod norských trenérů, přesun Zdeňka Vítka a angažování Kateřiny Emmons jako střelecké konzultantky. To jsou hlavní změny u české reprezentace na prahu nového olympijského cyklu.
Poprvé trenéři ze zahraničí
Po odchodu šéftrenéra Ondřeje Rybáře se spekulovalo, zda vedení českého biatlonu nesáhne po odbornících ze zahraničí. Inspirací mohl být lyžařský svaz, který před rokem k českým běžcům povolal finského trenéra.
Kouče ze severu nakonec budou mít i biatlonisté. Ženy nově povede Nor Egil Gjelland, trenérský tým mužů zase rozšíří jeho krajan Anders Magnus Bratli.
„Poprvé v historii přivádíme k české reprezentaci zahraniční trenéry. Očekáváme, že Egil i Anders k nám přinesou zkušenosti ze země, která je biatlonovou i lyžařskou velmocí,“ věří prezident Českého svazu biatlonu Jiří Hamza.
Gjelland bude pracovat s Jiřím Holubcem, který u týmu zůstává. Třetím do party bude Tomáš Kašpar, který předtím asistoval u mužského béčka.
Foto: Jiří Holubec (Autor: Petr Slavík)
Spekulace o odchodu Zdeňka Vítka se ukázaly jako liché. Po čtyřech letech u žen se však přesouvá k mužům. Kromě Bratliho bude mít k ruce Aleše Ligauna, jenž už v předešlých letech asistoval Michaelu Málkovi. Ten bude nyní pracovat s juniory, juniorky dostal na starosti Aleš Lejsek.
Zajímavostí je angažování olympijské vítězky Kateřiny Emmons jako střelecké konzultantky pro tým mužů. K angažování úspěšných střelců už dříve sáhly i jiné země, třeba Francie, Itálie nebo USA, kde se střelbou radí Matthew Emmons, manžel Kateřiny.
Gjelland jako sběratel úspěchů
V Egillu Gjellandovi získal český biatlon jednoho z nejrespektovanějších trenérů. Bývalý úspěšný závodník vedl mezi roky 2010 a 2014 norské biatlonistky, které dvakrát dotáhl k vítězství v poháru národů.
Tora Bergerová získala během jeho angažmá pět titulů mistryně světa a k tomu velký křišťálový glóbus. Nadmíru se dařilo i Tiril Eckhoffové, která stejně jako Bergerová získala tři medaile na olympiádě v Soči.
Následně se Gjelland na dva roky přesunul k mužům. V obou sezónách s nimi vyhrál pohár národů a v roce 2016 se na domácím Mistrovství světa v Oslu radoval ze štafetového zlata. Vedle toho získal sám Johannes Thingnes Bø dva tituly mistra světa a poprvé v kariéře se dostal ve Světovém poháru těsně za záda Martina Fourcada.
Foto: Johannes Thingnes Bø (Autor: Petr Slavík)
Druhý z norských trenérů Anders Magnus Bratli slavil jako závodník úspěchy na juniorské scéně. Prošel norskou trenérskou školou a loni prodával své zkušenosti jako hlavní trenér čínské reprezentace.
Nyní ho čeká druhá zahraniční štace. „Přicházím do skvělého týmu, který má silný potenciál a je profesionálně vedený. Přesto věřím, že mnohé z norské školy mohu českému biatlonu dát a sám se mnohému také naučím,“ říká Bratli.
Český tým se zúžil
Velké změny se dotkly i závodníků. S biatlonem končí Jaroslav Soukup, Veronika Zvařičová, Lea Johanidesová, Lukáš Kristejn, Matěj Krupčík, Jan Burian, Tomáš Vojík, Ondřej Šantora nebo Jakub Procházka.
Vlnu odchodů vysvětluje nový sportovní ředitel Ondřej Rybář. „Týmy mužů a žen jsou užší, než tomu bylo v předchozí sezóně. Je to situace, která přichází s koncem olympijského cyklu. Někteří sportovci končí po vrcholu, který pro ně představuje právě olympiáda, další už v novém cyklu pro sebe mnohdy nevidí výzvu. Věříme, že během nadcházejícího olympijského cyklu se do seniorské reprezentace postupně prosadí členové juniorských týmů,“ nastínil někdejší šéftrenér plán do budoucna.
Do B týmu byli povýšeni věkem ještě junioři Jakub Štvrtecký a Tereza Vinklárková. Sestup naopak po neúspěšné sezóně potkal Lucii Charvátovou.
Foto: Jakub Štvrtecký (Autor: Petr Slavík)
Složení české reprezentace pro sezónu 2018/19
Muži A: Michal Krčmář, Ondřej Moravec, Michal Šlesingr, Adam Václavík, Tomáš Krupčík
Muži B: Milan Žemlička, Ondřej Hošek, Jakub Štvrtecký (junior)
Ženy A: Veronika Vítková, Eva Puskarčíková, Jessica Jislová, Markéta Davidová
Ženy B: Lucie Charvátová, Ludmila Horká, Anna Tkadlecová, Natálie Jurčová, Tereza Vinklárková (juniorka)
Junioři: Vítězslav Hornig, Mikuláš Karlík, Tomáš Mikyska, Jakub Kocián, Lukáš Mareček, Josef Kabrda, Ondřej Mánek, Petr Kánský
Juniorky: Petra Suchá, Karolína Dusilová, Eliška Svobodová, Eliška Teplá, Tereza Voborníková, Iva Křižovičová, Barbora Smetanová, Veronika Macková
Zdroj: biatlon.cz
Hlavní foto: Zdeněk Vítek (Autor: Jiří Zaňát)
Natka Jurčová pokračuje? Vzdyť se tvrdilo že po letošní sezóně končí.
To je dobře.
Tak tomu se říká pouštění žilou. Nevím kdy se z toho český biatlon vzpamatuje. Snad brzo… Ale jak dlouho vydrží Moravec a Šlesingr? Po nich bude opravdu velká díra. Sázka na norské trenéry je loterie.
Šlesingr skončí pravděpodobně po nadcházející sezóně, jak avizoval.
Konečně jsou známy konkrétní týmy pro další ročník a jména končících biatlonistů. Děkuji za článek. Jinak mě nemile překvapil předčasný konec zejména Jakuba Procházky a Ondřeje Šantory, což jsou velmi mladí biatlonisté.
U trenérů pozitivní změna. Jazyková bariéra však může být menší překážkou třeba pro Vítkovou.
Jinak jsem tedy z článku pochopila, že juniorky již nebude trénovat Šikola. Nikde na trenérských postech rovněž nevidím Mariana Málka či Marka Lejska.
Málek bude trénovat juniory a Lejsek juniorky, je to v tom článku. 🙂
Ale je Marian Málek a Michael Málek. Stejně jako Aleš Lejsek a Marek Lejsek. To jsou také bratři. Aleš bude u juniorek, ale nevím, co Marek. Stejně jako Marián, který byl dosud u B týmu žen.
A jo, tak jsem to nepozorně četl. Omlouvám se. 😀
U českého biatlonu není žádný důvod k jásotu. Podívejme se očima statistiky na výchozí stav pro příští sezónu, kterého dosáhl skvělý kouč Rybář zastávající i funkci šéftrenéra. Ve SP jsme u mužů na 10. místě (tj.poslední místo, kde jezdí 5 závodníků) a od 11. nás dělí jen 8 bodů, u žen jsme rovněž na 10. místě, tam je odstup od 11. trochu vyšší. V IBU Cupu jsme u mužů na 5.místě, ale pro příští sezónu máme připraveny jen 3 muže, z toho jeden je junior. U žen je to opět 10.místo, i když s dostatečným odstupem na 11.
Oceněný biatlonista roku je ve střelbě 37., v běhu je sice z našich skutečně nejrychlejší, ale zaujímá 34 místo. Vítková je celkově osmá, ve střelbě 38., ale v běhu 14.. Ještě že ji ocenili alespoň fanoušci. Odchody jsou, jak napsal správně Joe, jako puštění žilou, protože se týkají především mladých závodníků. Některá jejich publikovaná vyjádření nasvědčují tomu, že není všechno tak, jak by mělo být. Zřejmě Koukalová zdaleka nenapsala všechno. Ale pánové Hamza a Rybář se plácají po ramenou a nadělují si prezenty (za umístění Koukalové), která jim dnes nestojí ani za zmínku nebo vysvětlení.
Takže není až tak rozhodující kdo zde bude trénovat a už vůbec nejsou třeba žádné fanfáry, protože noví trenéři rozhodně nestáli ve frontě. Uvidí se, co se ze současného stavu dá vůbec vykřesat.
Mám přesně tytéž pocity; proč by končili mladí, kteří absolvovali první sezonu v mužích a měli minimálně několik let na zlepšení s vyhlídkou, že místa v áčku se uvolní…
Noví trenéři nejspíš opravdu nestáli ve frontě. V zákulisí se chvíli šuškalo o Tomáši Kosovi, ale asi jen někdo kalil vodu (nebo si Kos řekl, že když ptáčka lapají…:-)…ale co potom?). Jazyková bariéra bude určitě na obtíž (a nejen u Vítkové); ale zas je to záminka, jak případné neúspěchy přehrávat jeden na druhého. Vyhlídky českého biatlonu se mi nelíbí; špička je sice silná, ale co dál? To, že už dalším rokem vzdávají závodění mladí (vloni Černá, Maříková, Tolar a další) – je na pováženou. Nechci sýčkovat, ale mohl by to být začátek konce českého biatlonu. Snad ne…
Tolar upřednostnil vysokoškolské studium, Černá měla za sebou velké zdravotní problémy, to chápu. Ale letošní exodus je na pováženou.
A Simona Maříková? Která proháněla Markétu Davidovou? O žádném důvodu konce nevím…
O Maříkové jsem se nikde nic nedočetl.
Někde jsem četl, že skončila kvůli problémům se zády a teď trénuje žáčky v Letohradě. Nevím, jestli se to dokonce nerozebíralo v diskuzi k jednomu ze starších článků.
Nemohla by reakce oslovit skončivší závodníky s prosbou o podrobnější osvětlení důvodů uzavření reprezentační kariéry?