Home > Novinky > Takovou šanci dostanete jednou za život, říká nový kouč Češek Gjelland

Takovou šanci dostanete jednou za život, říká nový kouč Češek Gjelland

Egil Gjelland

Jako by hvězdný José Mourinho trénoval české fotbalisty. K tomu se dá přirovnat příchod norského kouče Egila Gjellanda k českým biatlonistkám. Český biatlon má zkrátka stále silnější renomé, které přilákalo i jedno z největších trenérských es.

Nemohl říct ne

Ještě před pár lety bylo skoro nemyslitelné, že by české biatlonisty trénoval zahraniční trenér. Ke všemu Nor, který vedl ty největší hvězdy světového biatlonu.

Nyní je to realita. Navíc jde na 44letém Egilu Gjellandovi vidět, jak moc si angažmá v Česku váží. „Nemohl jsem říct ne. Takovou šanci dostanete jen jednou za život,“ svěřil se norskému listu VG.

Angažmá předcházela dlouhá diskuze, ale nakonec Nor došel k jednoznačnému závěru. „Uvědomil jsem si, že bych to chtěl zkusit. Může být zajímavé poznat, jak se biatlon dělá v jiné zemi. To je moje motivace.“

Před pár měsíci se přitom spekulovalo, že Gjelland zamíří tam, kde už v letech 2010 až 2014 působil, tedy k norským biatlonistkám. Ony samy si ho žádaly. Nakonec dostal přednost Ital Patrick Oberegger, Gjellanda vedení svazu nekontaktovalo. „Ani jsem na to nemyslel. Měli dost jiných kandidátů, naprosto to chápu,“ říká smířlivě pro televizi NRK.

Úspěšný závodník i trenér

Je naprosto pochopitelné, že Tiril Eckhoffová a spol. stály o návrat tohoto kouče. Vždyť právě Eckhoffovou dovedl ke třem olympijským medailím. Stejnou sbírku měla i Tora Bergerová, navrch přidala pět titulů mistryně světa a velký křišťálový glóbus.

Další dva roky Gjelland vedl norské muže a byl tak u velkých medailí Oleho Einara Bjørndalena, Emila Hegleho Svendsena, Johannese Thingnese Bøho a Tarjeiho Bøho.

V roce 2016 se z biatlonového prostředí stáhl, aby se mohl věnovat práci na farmě. Tu vlastní spolu s manželkou Ann-Elen Skjelbreidovou, což je mimochodem bývalá biatlonistka.

Gjelland je typem kouče, který má přirozenou autoritu, podobně jako Ondřej Rybář. Měl by být vůdcem „smečky“, ze které vypadla její největší hvězda Gabriela Koukalová.

Nyní bude spoléhat hlavně na Veroniku Vítkovou, které může náročný a přísný styl norského odborníka sedět. Mladším biatlonistkám v čele s Markétou Davidovou se zase jistě budou hodit cenné rady někdejšího olympijského vítěze a mistra světa.

Zdroje: VG, NRK
Foto: Egil Gjelland (© IBU)

One thought on “Takovou šanci dostanete jednou za život, říká nový kouč Češek Gjelland

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *