Ano, český tým nenaplnil svá, ani fanouškovská očekávání. A ne, nebyl to žádný průšvih. Pojďme porovnat sezónu 2018/19 s tou minulou, olympijskou. Podrobněji se zaměříme také statistiky jednotlivých reprezentantů.
Srovnání s olympijskou sezónou
Top výsledky
Na medaile to skončilo 6:5 pro sezónu 2017/18. Jedno stříbro a bronz se urodily na olympiádě, letošní vrcholná akce – mistrovství světa – cenný kov nepřinesla. Čtyři loňské bronzy si na krk pověsila Veronika Vítková, po jednom stříbru Ondřej Moravec a Michal Krčmář. Letos si vyzkoušela všechny stupínky pouze Markéta Davidová, na tom bronzovém podruhé stála se štafetovými souputnicemi.
Do honorovaného 15. místa skončili loni biatlonisté 35krát (v elitní desítce 22krát), v této sezóně 23krát (do desítky 9krát). Lídrem olympijské sezóny v této statistice byla Veronika Vítková (15krát), 9krát získal prize money Ondřej Moravec, 5krát Michal Krčmář, po dvou si připsali Michal Šlesingr a Eva Puskarčíková, po jedné Jessica Jislová a Markéta Davidová.
Letos byla posledně jmenovaná odměněná devětkrát, Michal Krčmář šestkrát, čtyřikrát Veronika Vítková, dvakrát Ondřej Moravec, jednou Eva Puskarčíková a Tomáš Krupčík.
Foto: Markéta Davidová (Autor: Petr Slavík
Disciplíny
Nejvíc se loni dařilo ve sprintu (14krát) a vytrvalostním závodě (8krát), 7krát skončili naši do 15. místa ve stíhačce a 6krát v masáku. Letos byla nejúspěšnější stíhačka (8krát) následovaná sprintem (6krát), masákem (5krát) a 4krát se výsledkově vedlo ve vytrvalostních závodech.
Výrazný posun udělali v této sezóně Češi v týmových závodech. Zatímco v olympijském roce dosáhly na honorované příčky (do 6. místa) jen dvě ženské štafety, letos to byla odměna za celkem šest umístění (3. ženy, 2krát 4. a 6. muži, 2krát 6. mix štafety). Oba týmy skončily v hodnocení štafet na 7. místě, což je oproti loňsku posun o pět míst u mužů a o tři u žen. První pohárové prize money si po čtvrtém místě štafety v Oberhofu připsal nováček Jakub Štvrtecký.
Smíšené štafety se v celkovém hodnocení z 13. místa dostaly na místo desáté, lepšímu postavení bránily především výsledky smíšených dvojic (10., 17. a 9. místo).
Zatímco v minulé sezóně v žádném závodě pro třicet nejlepších nechyběla Veronika Vítková, letos to byl Michal Krčmář. V pěti hromadných startech se loni představilo 6 Čechů (5krát Vítková, 2krát Puskarčíková, 1krát Davidová, 4krát Moravec, 3krát Krčmář, 2krát Šlesingr), letos 5 (5krát Krčmář, 3krát Moravec, 3krát Davidová, 2krát Vítková, 1krát Krupčík).
Foto: České biatlonistky po štafetě v Oberhofu (Autor: Petr Slavík)
Střelba a běh
Až na jednoho Čecha všichni reprezentanti zlepšili, někteří výrazně, svou střelbu. Lucie Charvátová a Markéta Davidová nejvíce – o 7 % Jedinou střeleckou výjimkou potvrzující pravidlo byl Adam Václavík, jehož úspěšnost byla nižší o 2,2 %. Michal Krčmář střílel na desetinu stejně a jako jediný od loňska svou střelbu v průměru mírně zrychlil.
Markéta Davidová, Jakub Štvrtecký, Tomáš Krupčík a Michal Krčmář na lyžích oproti loňsku přidali, první tři výrazně. Zpomalili Eva Puskarčíková, Lucie Charvátová, Adam Václavík a Ondřej Moravec, výrazněji se kvůli nemoci (zranění) zhoršily běžecké časy Jessicy Jislové a Michala Šlesingra, bez zjevných příčin se v běhu nedařilo ani Veronice Vítkové. Zde je třeba připomenout Martina Fourcada, který se potýkal s podobným problémem.
Foto: Ondřej Moravec (Autor: Petr Slavík)
Další čísla
Michal Krčmář byl jediným Čechem, startujícím ve všech 25 individuálních závodech, jen 4krát v nich nebodoval. Ostatní chyběli ze zdravotních důvodů nebo se nedostali do stíhacího závodu a masáku.
Pouze šestkrát (individuálně) závodil Adam Václavík, který od ledna startoval v IBU cupu, Sedmkrát se na start postavili Michal Šlesingr a Jessica Jislová, oba ze zdravotních důvodů. Osm výsledků ze SP si do životopisu připsal Jakub Štvrtecký, pendlující mezi juniory a oběma „dospělými“ poháry.
Muži i ženy skončili v Poháru národů na osmém místě, o dvě pozice lépe než v sezóně 17/18. Největší příděl do poháru národů žen přinesl vytrvalostní závod v Pokljuce (s bronzovou Markétou Davidovou) a do mužského hodnocení sprint v Antholzi.
Antholz, obvyklý strašák českých barev, byl tento rok průlomovým střediskem. Markéta Davidová tu dosáhla na první výhru a stříbro, Tomáš Krupčík na první pozvánku do masáku, Michal Krčmář opět putoval k elitní desítce, Lucie Charvátová na body. Již dlouhodobě jsou pro Čechy úspěšné i zámořské zastávky. I letos to nebylo jinak. Opět se český tým vrátil se stříbrnou medailí Markéty Davidové, Tomáš Krupčík s životním 12. místem, Veronika Vítková se poprvé podívala do elitní desítky a Michal Šlesingr dosáhl na své první sezónní body za 19. místo.
Foto: Tomáš Krupčík (Autor: Petr Slavík)
Ruhpolding byl jediným střediskem, kde ve sprintu zastříleli čistě hned tři muži – Krčmář, Moravec a Štvrtecký. Přesto jim to stačilo jen na 25., 31. a 44. místo. V masáku pak byli Krčmář s Moravcem nejlépe střílejícími muži s nejhorším umístěním. Ženy tady střílely ve sprintu nepřesně a poprvé v sezóně si ve středisku nepřipsala žádná ani bod.
Světový pohár v domácím prostředí nebyl propadákem výsledkovým, ale naplno ukázal, jak může být biatlon nespravedlivý. K nemocným nestartujícím Krupčíkovi a Jislové se přidal zraněný Šlesingr, žaludeční problémy stáhly ze závodu Vítkovou, oslabily Moravce, Puskarčíkovou a Krčmáře.
Jediným medailovým dodavatelem se ve své první plné dospělé sezóně stala rychlá Markéta Davidová, českou stálicí ale byl Michal Krčmář. Jaké byly jednotlivé statistiky?
Ženy pod lupou
Markéta Davidová
- Hodnocení SP: 21.
- Úspěšnost střelby: 79 %
- Ztráta na kilometr: +2,8 s
Především v úvodu sezóny ji provázela velká nevyrovnanost, dokázala vyhrát i nepostoupit do stíhačky. Absolutně nejrychlejší česká reprezentantka běh dle odstupu ve sprintech vylepšila o 3,7 s. Nejrychlejší čas – v průměru 5. – předvedla ve třech absolvovaných hromadných startech. Rychlá byla i ve vytrvalostním závodě (průměrně 9. čas). Střelbu vylepšila o 6,8 %, průměrně ale při ní byla až 67. nejrychlejší (loni 56., počítáno z průměru všech závodů kromě vytrvalostních). Tři závody odjela bez minely, což jí přineslo jak první vítězství (sprint v Antholzi), tak stříbro (zkrácený vytrvalostní závod v Canmore), ve stíhačce v Soldier Hollow pak posun o 20 míst (12.). Mistrovství světa zahájila 7. místem ve sprintu, 43. byla ve vytrvalostním závodě, do kterého startovala v červeném dresu. Nakonec skončila v této disciplíně třetí.
Zajímavost: Všechny medaile získala ve vyšší nadmořské výšce.
Foto: Markéta Davidová (Autor: Petr Slavík)
Lucie Charvátová
- Hodnocení SP: 81.
- Úspěšnost střelby: 71,1 %
- Ztráta na kilometr: +11,2 s
Bývalá klasická běžkyně v této sezóně zpomalila na lyžích (loni +9,9 s), i při střelbě (loni průměrně 14., letos 39.), kterou ale výrazně zpřesnila (o 7,3 %). Ze sprintů se dvakrát probojovala do stíhačky, nejvíce bodů získala ve sprintu v NMNM (29.). Také jí seděla vyšší nadmořská výška – body získala v Antholzi (SZ 37.) a Canmore (VZ 33.). Žádný závod neabsolvovala bezchybně. Jejím top sezónním výsledkem bylo 12. místo ve sprintu na Mistrovství Evropy, na světovém šampionátu skončila v této disciplíně 71.
Zajímavost: Po dvou letech stála na bronzovém stupínku s ženskou štafetou.
Foto: Lucie Charvátová (Autor: Václav Mudra)
Jessica Jislová
- Hodnocení SP: 90.
- Úspěšnost střelby: 82,8 %
- Ztráta na kilometr: +16,2 s
Třetí sezóna mezi dospělými byla výrazně ovlivněná brzkým onemocněním – se závoděním skončila po úvodní zastávce v Pokljuce, do Světového poháru se vrátila až v Ruhpoldingu na konci ledna. Absolvovala jen 7 individuálních startů, jediný bezchybný sprint v Pokljuce jí přinesl jediné body (31.). Také ona zlepšila (o 2,2 %) a zpomalila střelbu (průměrně 60., loni 28.), v běhu nabírala na kilometr o 4,2 sekundy více. Na Mistrovství Evropy byla 19. ve sprintu. Na Mistrovství světa skončila ve vytrvalostním závodě 55. a se štafetou 15.
Zajímavost: Na start závodů Světového poháru se postavila včetně štafet devětkrát, stejně jako ve své první sezóně 2015/16.
Foto: Jessica Jislová (Autor: Jaroslav Svoboda)
Eva Puskarčíková
- Hodnocení SP: 39.
- Úspěšnost střelby: 81,7 %
- Ztráta na kilometr: +9,7 s
Sezóna plus minus kopírovala tu loňskou – střelbu zlepšila o desetinu procenta, ale pálila pomaleji (loni 16. průměrný čas, letos 26.), na lyžích o sekundu na kilometr zpomalila. K elitní desítce se přiblížila v neoblíbeném Oberhofu (v čistém sprintu 12.), kde také dovezla štafetu na pódium. Ve třech sprintech vybílila všechny terče, v Pokljuce to znamenalo 22. místo. Bez bodového přídělu skončila v NMNM, Ruhpoldingu, Canmore a na Mistrovství světa v Östersundu.
Zajímavost: V sedmém pohárovém středisku, kanadském Canmore, skončila ve zkráceném vytrvalostním závodě po 7 minelách 77., štafetu s číslem 7 na hrudi dovezla na 7. místě.
Foto: Eva Puskarčíková (Autor: Petr Slavík)
Veronika Vítková
- Hodnocení SP: 30
- Úspěšnost střelby: 89,3 %
- Ztráta na kilometr: +8,3
Na jedenáctou sezónu ve Světovém poháru nebude loňská česká jednička vzpomínat s láskou. Až do americké zastávky brala body spíše sporadicky, střelbu vylepšenou o čtyři procenta (ale mírně pomalejší, v průměru 28., loni 16.) nedokázala podpořit dobrým během. Na lyžích zpomalila o 3,6 sekundy. Počínaje Soldier Hollow, kde se ve stíhačce dostala devátým místem mezi elitu, již bodovala v každém závodě. Třinácté a šestnácté místo na Mistrovství světa jí poprvé v sezóně umožnily startovat v hromadném závodě. Odjela tři čisté závody, v Pokljuce jí ani nulový zápis ve sprintu nestačil na body.
Zajímavost: V oblíbeném Oberhofu skončila ve sprintu 63. a poprvé po deseti letech se nedostala do stíhačky.
Foto: Veronika Vítková (Autor: Petr Slavík)
Pozn.: Průměrná ztráta na kilometr je počítaná z 5 nejlepších časů ve sprintu.
Muži pod lupu
Michal Krčmář
- Hodnocení SP: 21
- Úspěšnost střelby: 83,4 %
- Ztráta na kilometr: +5,1 s
Nejrychlejší český muž na desetinu zopakoval střelecká čísla z loňska, o desetinu zrychlil na lyžích. Obrovskou porci vteřin ztrácel na pomalé střelbě (průměrně 51. nejrychlejší), která ale byla i přes řadu technických problémů svižnější než v sezóně minulé (63.). Jako jediný absolvoval všechny závody, nebodoval jen čtyřikrát. Na rozdíl od předchozích sezón byl úspěšnější v její první části, dvakrát skončil na hraně elitní desítky (sprint v Pokljuce a masák v NMNM). Jako jediný český reprezentant se objevil ve všech hromadných startech, v každé štafetě i mix štafetě.
Zajímavost: V celkovém hodnocení sprintu poskočil o 22 pozic na konečné 20. místo.
Foto: Michal Krčmář (Autor: Petr Slavík)
Tomáš Krupčík
- Hodnocení SP: 41.
- Úspěšnost střelby: 82,6 %
- Ztráta na kilometr: +7,8
Kvůli nemoci vynechal starty v Hochfilzenu a Novém Městě, na bodovanou vlnu najel ve vysoko položeném Antholzi. Střelbu v sezóně sice zpomalil (prům. 45., loni 24.), ale o 5,4 procenta zpřesnil, posunul se běžecky o 1,7 sekundy a mohl se tak radovat z životní sezóny. Žádný individuální závod neodjel bez střeleckého omylu. V prvním kariérním hromadném závodě, na Mistrovství světa, skončil 20. s 15. běžeckým a 23. střeleckým časem. Dvanáctým místem ve vytrvalostním závodě v Canmore dosáhl na své maximum.
Zajímavost: V hodnocení vytrvalostních závodu skončil 20., nejlépe z českých mužů.
Foto: Tomáš Krupčík (Autor: Petr Slavík)
Ondřej Moravec
- Hodnocení SP: 30.
- Úspěšnost střelby: 90,4 %
- Ztráta na kilometr: +7,2
Také mužská dlouholetá opora českého týmu se ocitla v běžeckých problémech. Moravec zpomalil o 1,6 sekundy, střelecká čísla ale navýšil o 3,7 % ve srovnatelném tempu (35. čas). Ačkoliv se průměrné běžecké odstupy od nejrychlejších letos ve všech typech závodů téměř nezměnily (jen ve sprintu klesl z 35. na 39. místo), nedařilo se mu sladit dobrý běžecký den s přesnou střelbou. Bezchybně odjel pět závodů, nejlepšího výsledku ale dosáhl doma v hromadném startu (8. místo) po dvou omylech. Nejlepší sezónní výsledek zajel na Mistrovství Evropy, kdy skončil 4. ve vytrvalostním závodě. Na Mistrovství světa ve sprintu téměř zkolaboval, ve vytrvalostním závodě se třikrát netrefil a obsadil 37. místo.
Zajímavost: Bez medaile ve Světovém poháru skončil po šesti letech, kdy získal svůj první cenný kov.
Foto: Ondřej Moravec (Autor: Petr Slavík)
Michal Šlesingr
- Hodnocení SP: 71.
- Úspěšnost střelby: 84,3 %
- Ztráta na kilometr: +8,7 s
Po prodělané mononukleóze a zlomenině obratle se starty šetřil. Absolvoval jich jen sedm, nejlépe skončil při oblíbené zámořské zastávce – 19. ve sprintu v Soldier Hollow. O půl procenta zlepšil střelbu, ale výrazně ji zpomalil (průměrně 80. čas), zdravotní problémy mu v běhu přidaly 2,3 sekundy na kilometr. Ač mohl, nepostavil se na start žádného stíhacího závodu. Šetřil síly na štafety, kde byl opětovně oporou. Na Mistrovství světa absolvoval jen vytrvalostní závod, skončil 35.
Zajímavost: Na pět chyb v závěrečném sprintu sezóny „počkal“ český bard 18 let – tehdy jich na Mistrovství Evropy v juniorském sprintu udělal šest.
Foto: Michal Šlesingr (Autor: Petr Slavík)
Jakub Štvrtecký
- Hodnocení SP: bez bodů
- Úspěšnost střelby: 70 %
- Ztráta na kilometr: +7 s
Nováček týmu naskočil ještě jako devatenáctiletý do týmu v Hochfilzenu za nemocného Tomáše Krupčíka, v naprosté většině závodů byl nejmladším závodníkem na startu. Po Michalu Kčmářovi nejrychlejší muž si veli hlídal své rány (průměrně 75. střelecký čas). Nejblíže k zisku bodů byl v Ruhpoldingu, kdy s nulou – jediným čistým zápisem v sezóně – skončil 44. Třikrát byl velmi platným členem mužské štafety. I pro něj přišel nejlepší výsledek na Mistrovství Evropy – 17. místo ve vytrvalostním závodě.
Zajímavost: V sezóně byl účastníkem tří šampionátů – Mistrovství světa, Mistrovství světa juniorů a Mistrovství Evropy.
Foto: Jakub Štvrtecký (Autor: Petr Slavík)
Adam Václavík
- Hodnocení SP: bez bodů
- Úspěšnost střelby: 66,7 %
- Ztráta na kilometr: +7,2 s
Do sezóny nastoupil po zranění, o 1,4 sekundy zpomalil, jako jediný zhoršil svá střelecká čísla (o 2,2 %) a pálil pomaleji (průměrně 82., loni 58.). Ve čtyřech absolvovaných sprintech se mýlil průměrně 3,7krát, nejlépe skončil 69. ve sprintu v Pokljuce. Po šesti závodech ve SP začal v lednu závodit v IBU cupu. Paradoxně je jediným mužem, který si potěžkal cenný kov – bronzový byl v Dušnikách ve sprintu IBU cupu a v hromadném startu na Univerziádě.
Zajímavost – bronz získal v IBU cupu po prvním čistém závodě své biatlonové kariéry od juniorských let
Foto: Adam Václavík (Autor: Petr Slavík)
Pozn.: Průměrná ztráta na kilometr je počítaná z 5 nejlepších časů ve sprintu.
Hlavní foto: Markéta Davidová (Autor: Petr Slavík)
Díky za obšírný rozbor.