Možná by Gabriela Koukalová mohla získat jeden křišťálový glóbus, ale spíš připadnou všechny tři suverénní Lauře Dahlmeierová. Taková byla očekávání před závěrečným dílem Světového poháru. Koukalové se ale v Oslu zadařilo skvěle, zatímco Dahlmeierová ukázala, že je jen člověk z masa a kostí.
O tom nás přesvědčil i Martin Fourcade, když si do závěrečném hromadném startu jaksi opomněl vzít střelivo. I tak ale zkompletoval sbírku malých křišťálových glóbů a zapsal rekordní 14. výhru v jedné sezóně. Zkrátka se bylo na co dívat.
Jak to všechno probíhalo
Velká krádež glóbů
V hodnocení sprintů měla Laura Dahlmeierová na Gabrielu Koukalovou k dobru 28 bodů, ve stíhacích závodech 43 a v hromadných startech 11. Ze tří mečbolů nakonec proměnila jediný.
Celé to začalo sprintem, kde Dahlmeierová zpražila své fanoušky třemi chybami na úvodní ležce. Pak už se nedokázala posunout výš než na 31. místo. Naproti tomu Koukalové to šlo a i přes jedno trestné kolo brala čtvrté místo. Malý glóbus za sprint putoval do Česka.
Ten za stíhací závody si zase zajistila Němka. Už to byla zase ona, měla nejrychlejší běžecký čas a lépe se držela i na střelnici. Dvě chyby na stojkách ji sice vyřadily z medailových bojů, ale 9. příčka byla pro zisk trofeje dostatečnou. Stejně se tak radovala i česká biatlonistka, která díky čtyřem nulám skončila druhá. I na poslední zastávce Světového poháru se tak český biatlon radoval z medaile.
A nakonec byly dvě. Koukalová totiž zopakovala druhou příčku i v hromadném startu. Jak sama říkala, tak motivací jí byla i Veronika Vítková. Ta si to nejlepší nechala až na samotný konec sezóny. Postupně v Oslu dojela pátá, desátá a čtvrtá. Mrzet ji mohla snad jen chybná poslední rána v hromadném startu, kvůli které přišla o jistou medaili. I tak se ale usmívala.
Úsměv nezmizel ani z úsměvu Laury Dahlmeierové, byť v závěrečném hromadném startu obsadila až 9. místo a ztratila druhý křišťálový glóbus. O výhry v disciplínách se tak rovnoměrně podělila s Gabrielou Koukalovou. Navíc si ale po hromadném startu šla jako pátá Němka v historii pro velký křišťálový glóbus. Česká reprezentantka zase zvedala nad hlavu již svůj šestý malý glóbus.
Ve stínu boje o malé glóbusy zažívala hodně emotivní týden Mari Laukkanenová, která poprvé v kariéře vystoupala na nejvyšší stupínek a to dokonce dvakrát za sebou. Po výhře ve sprintu nenašla přemožitelku ani ve stíhačce. Její sobotní dojezd byl velmi emotivní. Ráno se totiž dozvěděla o smrti střeleckého kouče finské reprezentace Aska Nuutinena. I díky jeho práci nakonec mohla dosáhnout na své životní úspěchy. V Oslu totiž proměnila svou největší slabinu (střelbu) v největší přednost.
Životní víkend prožila vedle Laukkanenová i Justine Braisazová. Nejprve dojela druhá ve sprintu a pak třetí ve stíhačce. Ve 20 letech tak ukázala, že s ní musíme do budoucna počítat. Vůbec poslední vítězkou této sezóny se pak stala Tiril Eckhoffová, která v závěrečném okruhu hromadného startu uprchla Gabriele Koukalové a mohla tak zajít na audienci k norskému králi.
Jsou chvíle, které vysoce přesahují hranice sportu. Uslzená @mari_laukkanen a její triumf pro trenéra Finek, který v noci na dnešek zemřel. pic.twitter.com/xmKwcjXHTC
— Tomas Macek (@tomasmacek2) 18. března 2017
Foucadova sbírka zkompletována
Dlouho se rozhodoval, zda do Osla vůbec odjede. Právě ke konci března se totiž měl Martinu Fourcadovi narodit druhý potomek. Motivace získat poslední malý glóbus do sbírky a také rekordní 14. triumf v jedné sezóny byla přeci jen velmi silná.
V prvních dvou závodech Fourcada o nejvyšší pozici připravila vždy jedna chyby. Skončil tak dvakrát druhý. Už mu tedy zbýval jediný pokus, jak dorovnat 16 let starý rekord švédské legendy Magdaleny Forsbergové. A ten mu vyšel, i když…
Pro hromadný start si zapomněl doplnit zásobníky a málem ho to stálo diskvalifikaci. Ale o tom níže. Fourcada vzniklá situace nerozhodila a nevadila mu ani časová ztráta zhruba 25 sekund. Odstřílel čtyřikrát za nula a mířil suverénním způsobem k onomu 14. vítězství.
Zároveň si tím zajistil zisk malého křišťálového glóbu, protože Simon Schempp dojel až 20. Německého biatlonistu pak hodně štvalo, že ho ke konci sezóny skolila nemoc. Kvůli ní přišel o závody v Pchjongčchangu a v Kontiolahti. A možná taky o glóbus, protože ani v Oslu zdaleka nebyl v nejlepší kondici.
And another…closer 😘 #HOL17 @martinfkde pic.twitter.com/E37MAyb9el
— IBU World Cup (@IBU_WC) 19. března 2017
Naopak velmi spokojení mohou být s posledním podnikem této sezóny Johannes Thingnes Bø a Anton Šipulin. Oba se radovali z jedné výhry a z jednoho třetího místa. Spojovalo je i to, že vyhrály teprve svůj druhý závod v letošním ročníku.
A ještě jeden spokojený muž. Možná tím vůbec nejšťastnějším v Oslu byl Lotyš Andrejs Rastorgujevs. Tak dlouho mu unikaly stupně vítězů, ale už se dočkal. Ve svých 28 letech nestačil v závodě s hromadným startem pouze na Martina Fourcada.
A co Češi? I těm závěr sezóny vyšel. Celkem ve třech nakoukli do elitní desítky. Dvakrát se to povedlo ve sprintu 7. a ve stíhačce 8. Ondřeji Moravcovi. V hromadném startu pak Michal Šlesingr finišoval jako 6. a Michal Krčmář jako 9. Podobně jako Vítkovou tak i Šlesingra stála chybička při posledním výstřelu medaili.
Zajímavý okamžik
Martin Fourcade prožil celkem roztržitý závěr sezóny. Po tom, co v Kontiolahti při příjezdu na střelnici sestřelil Emila Hegleho Svendsena, se v Oslu vydal do závodu s hromadným startem s prázdnými zásobníky.
Na první střelbě tak přesně podle předpisů zvedl ruku a volal na rozhodčí, ti však nereagovali. Iniciativy se tak chopil francouzský trenér, hbitě svému svěřenci munici hodil a tím porušil pravidla. Jury se však po debatě rozhodla Fourcada nediskvalifikovat. Podle ní by to bylo drsné vzhledem k tomu, že sám závodník chtěl jednat podle pravidel a za pochybení svého kouče nemohl. Gentlemansky se pak zachovali Němci, kteří upustili od protestu.
LIVE #biathlon moment: https://t.co/etzcAX5WcR #HOL17 pic.twitter.com/2Qpd8IwbfM
— IBU World Cup (@IBU_WC) 19. března 2017
Statistické okénko
Martin Fourcade získal jubilejní 20. malý křišťálový glóbus. Spolu s velkými glóby už je na čísle 26.
Fourcade se zároveň stal nejúspěšnějším biatlonistou v Oslu. V tomto středisku vyhrál již 9 závodů a 6krát byl druhý.
Anton Šipulin zaznamenal v sobotu jubilejní 10. triumf v závodě Světového poháru a 30. pódium.
Andrejs Rastorgujevs vybojoval pro lotyšský biatlon nejlepší výsledek od roku 2006, kdy byl Ilmārs Bricis rovněž v Oslu druhý.
Laura Dahlmeierová zůstala poprvé v sezóně na některé ze štací Světového poháru bez medaile.
Tiril Eckhoffová se stala pátou biatlonistkou, která letos dokázala vyhrát dva a více závodů.
Gabriela Koukalová se poprvé v kariéře v Oslu prosadila na stupně vítězek.
Veronika Vítková ukázala, že jí Oslo sedí. Už posedmé v řadě tu dojela v elitní desítce.
Foto: Gabriela Koukalová (Autor: Jiří Zaňát)
Nazvat úspěch Koukalové krádeží dokáže jen nějaký hajzlík. Inu: podle sebe soudím Tebe. Ale já bych to tak nikdy nenazval, natož abych to dal do titulku. Za to se omluvte! Především Koukalové
Kromě Schemppa musí být vrcholně naštvaný i Rastorgujevs – on totiž poprvé vyhrál a rozhodčí mu jeho vítězství doslova ukradli!! tady je slovní spojení “velká krádež” naprosto na místě!!