Home > Téma > Deset “nej” událostí sezony 2017/18. Které jsou ty vaše?

Deset “nej” událostí sezony 2017/18. Které jsou ty vaše?

Michal Krčmář a Veronka Vítková

Poslední sezona byla stejně jako každá předchozí plná překvapení, očekávání, radosti i smutku. Vybrali jsme z ní ty události, které si podle nás stojí za to připomenout.

Největší česká radost: Veronika Vítková, Michal Krčmář

Veronika Vítková mohla být spokojena s celou sezonou. Po té předchozí, ne příliš vydařené, si spravila chuť medailovými pozicemi a celkovým 8. místem. Největší úspěch české závodnice ale přišel v Pchjongčchangu, kde se díky třetímu místu ze sprintu dočkala první individuální olympijské medaile. Českou olympijskou radost pak zdvojnásobil Michal Krčmář, když ve sprintu mužů vybojoval stříbro.

Nejméně veselá zpráva: Gabriela Koukalová

Naopak nepříjemnou zprávou bylo rozhodnutí Gabriely Koukalové do Pchjongčchangu neodcestovat. Ke všem prvenstvím, kterých Gabriela ve své kariéře dosáhla, tak olympijské zlato přidat nemohla. Někdejší mistryni světa a vítězku Světového poháru neuvidíme ani v sezoně 2018/19 a její možný návrat k biatlonu zůstává ve hvězdách.

Gabriela Koukalová

Foto: Gabriela Koukalová (Autor: Petr Zbranek)

Nejpočetnější sbírka Křišťálových globů: Martin Fourcade

Králem Světového poháru se stejně jako v předchozích šesti sezonách stal Martin Fourcade. Tentokrát ale rozhodně nešlo o hladké vítězství. Francouzského biatlonistu od začátku sezony pěkně proháněl Johannes Thingnes Bø z Norska. Fourcade ale nakonec Křišťálový globus uhájil a k němu si odvezl ještě trofeje za sprint, stíhací závod i závod s hromadným startem. O ten poslední, z individuálního závodu, se v konečném pořadí dělil právě s Bøem.

Martin Fourcade

Foto: Martin Fourcade (Autor: Jiří Zaňát)

Nejtěsnější souboj: Kaisa Mäkäräinenová, Anastasia Kuzminová

O vítězi mezi muži bylo rozhodnuto ještě před posledním závodem. To v ženské soutěži se o celkovou výhru bojovalo i v závěrečném hromadném startu v ruské Ťumeni. Souboj mezi Anastasiou Kuzminovou a Kaisou Mäkäräinenovou nakonec dopadl lépe pro Finku, která se tak o pouhé 3 body stala držitelkou svého třetího velkého křišťálového globu.

Kaisa Mäkäräinenová

Foto: Kaisa Mäkäräinenová (Autor: Petr Slavík)

Nejpočetnější loučení

Sezona 2017/18 byla typická bohužel i kvůli spoustě biatlonistů, pro které byla tou poslední. Někteří svůj odchod dopředu avizovali, například francouzská závodnice Marie Dorinová Habertová, u některých bylo oznámení o konci kariéry velkým překvapením – nejvíce svými odchody překvapili třeba Emil Hegle Svendsen nebo Darja Domračevová. Došlo i na česká loučení.

Na všechny biatlonisty, které v nadcházející sezoně neuvidíme, se můžete podívat v tomto článku.

Nejvydařenější comebacky: Jakov Fak, Tarjei Bø

Fanoušci se těšili i z návratů některých hvězd. Tím největším byl zřejmě nástup slovinského závodníka Jakova Faka, který se do kolotoče Světového poháru zapojil po vleklých zdravotních problémech. Pro Faka to byl návrat vydařený – 3 pódiová umístění, konečné 6. místo a především stříbro na olympijských hrách. Po pauze se vrátil i Nor Tarjei Bø. V hodnocení skončil 7., byl vítězem hned prvního závodu v sezoně a stupně vítězů pak ještě několikrát zopakoval. Norské štafetě navíc pomohl k olympijskému stříbru.

Nejpřekvapivější vítězství: Denise Herrmannová

Bývalá běžkyně na lyžích přešla k biatlonu teprve v roce 2016, přesto si podmanila dva úvodní závody. Nikdo nečekal, že by tato závodnice mohla zvítězit v prvním sprintu v sezoně. Stejně tak si ale ovládla i následující stíhací závod. Podobné výsledky už sice ve zbytku sezony nezopakovala, třikrát ale pomohla německé ženské štafetě k medailím a především díky rychlému běhu se může dál řadit mezi velké favoritky.

Denise HerrmannováFoto: Denise Herrmannová (Autor: Jiří Zaňát)

Nejsmutnější „olympiáda“: Anton Šipulin

Pro Rusko byl Anton Šipulin jednou z olympijských medailových nadějí. Nejvýraznější muž ruské biatlonové reprezentace patřil však spolu s jinými sportovci k těm, kterým Mezinárodní olympijský výbor účast na hrách v Pchjongčchangu kvůli dopingové kauze nepovolil. Náladu z neúčasti na olympiádě si tak mohl alespoň trochu spravit v prvním „poolympijském“ sprintu, ve kterém zvítězil.

Anton ŠipulinFoto: Anton Šipulin (Autor: Petr Slavík)

Nejsportovnější gesto: Darja Domračevová, Dorothea Wiererová

Hrát fér je důležitější než získat cennější kov. Biatlonový svět o tom nejvíce přesvědčila Darya Domračevová při stíhacím závodě v Itálii. Do cílové rovinky vjížděla po jasné vítězce Lauře Dahlmeierové právě Běloruska společně s domácí Dorotheou Wiererovou. V tu chvíli ale přišlápla Domračevová Italce hůlku, a ta o ni přišla. Domračevová pak ukázala, co je to fairplay, a nechala Wiererovou dojet před sebou.

Foto: Darja Domračevová a Dorothea Wiererová (© IBU)

Nejvěrnější fanoušek: Norbert Starke

V biatlonu není nikdy nic jisté. Výsledky se mění, závodníci přicházejí a odcházejí. Na jednoho člověka se ale biatlonový svět může spolehnout vždycky. Je jím nejvěrnější fanoušek s legendární čepicí – Němec Norbert Starke.

Hlavní foto: Michal Krčmář a Veronika Vítková (Autor: Petr Slavík)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *