Home > Novinky > Dva Rusové dostali od IBU čtyřletý trest za doping, další na verdikt čekají

Dva Rusové dostali od IBU čtyřletý trest za doping, další na verdikt čekají

Margarita Vasiljevová

Na seznam potrestaných ruských biatlonistů za doping přibyla další dvě jména. IBU oznámila, že Alexandr Pečonkin a Alexandr Černyšov obdrželi čtyřleté tresty za účast v organizovaném dopingovém programu. V brzké době můžou následovat i další tresty.

Známějším ze dvojice potrestaných Rusů je sedmadvacetiletý Alexandr Pečonkin, kterého IBU diskvalifikuje ze všech závodů od 7. ledna 2012 do 6. ledna 2016. To znamená, že se Michal Žák dodatečně stane juniorským mistrem světa v letním biatlonu z roku 2012, k tomu mu přibude bronz. Rusové by měli také přijít o evropské zlato ze štafety v roce 2015, které by připadlo Ukrajincům. Pečonkin má sice právo se odvolat, ale prostřednictvím své matky oznámil, že tak neučiní a ukončí kariéru.

To už dávno udělal Alexandr Černyšov, který závodil na mezinárodní úrovni naposledy před čtyřmi lety. On byl diskvalifikován od 17. července 2014, takže mu zůstanou dva největší úspěchy: titul dorosteneckého mistra světa z roku 2011 a evropské stříbro se smíšenou štafetou z roku 2013.

IBU aktuálně rozhoduje také o trestu pro Jevgenije Usťugova a Světlanu Slepcovovou, přičemž oba jsou olympijskými vítězi. Usťugov dokonce dvojnásobným.

Na rozsudek čeká i Margarita Vasiljevová, která může být potrestána až dvouletou stopkou za vynechání tří dopingových kontrol. Její advokát vyjádřil nespokojení s tím, že IBU žádá, aby Ruska pokryla náklady na celé řízení. Ty prý mohou být v řádu milionů rublů.

Tři kontroly vynechali také Maxim Burtasov a Alexej Korněv, ty přistihla přímo Ruská antidopingová agentura. Oba dostali roční trest.

Mezinárodní antidopingová agentura navíc včera přišla s tím, že při analýze laboratoře v Moskvě přišla v první vlně na více než 100 dopingových přohřešků. Ty byly předány jednotlivým sportovním federacím.

Sami Rusové pak vyšetřují podezření z dopingu u tří desítek sportovců z Čuvašska, mezi kterými mají být i dva biatlonisté.

Zdroje: IBU, TASS, sport24.ru, ČT sport
Foto: Margarita Vasiljevová (Autor: Petr Slavík)

2 thoughts on “Dva Rusové dostali od IBU čtyřletý trest za doping, další na verdikt čekají

  1. Autor článku zřejmě nechápe význam spojení “na úkor”. Ukrajinci na tom přece vydělají, rozhodně to nebude na jejich úkor, naopak. Obecně vzato, tento postih bude na úkor pouze Rusů.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *