Home > Doporučujeme > Finský tým se (ne)mění: Mäkäräinenová pokračuje, Ederová se vrací

Finský tým se (ne)mění: Mäkäräinenová pokračuje, Ederová se vrací

Kaisa Mäkäräinenová

Další zemí, která zveřejnila nominaci pro sezonu 2019/20, je Finsko. V počtech závodníků nastaly avizované změny, po zranění se vrací Mari Ederová. Největší radost svým fanouškům udělala Kaisa Mäkäräinenová, která se rozhodla pokračovat v aktivní biatlonové kariéře.

Po kritice od největší hvězdy přišly změny

V dubnu jsme informovali o tom, že šestatřicetiletá Kaisa Mäkäräinenová přemýšlí o dalším prodloužení kariéry (článek zde). Trojnásobná vítězka celkového hodnocení Světového poháru ale volala po změnách ve finském týmu. Podle jejích slov byl dosavadní národní tým moc velký (12 biatlonistek a 12 biatlonistů), podmínky pro jeho financování a trénink tak nebyly ideální. Vedení její kritiku nebralo na lehkou váhu a pro sezonu 2019/20 přišlo s novinkami.

Zatímco v loňské sezoně byly jen dvě tréninkové skupiny (národní A tým a tým mládeže), letos se k nim připojí třetí, tzv. skupina vyzyvatelů. Tam se přesune většina biatlonistů a biatlonistek, kteří dosud jezdili v A týmu, ale v sezoně nezaznamenali výrazné výsledky. V elitním A týmu pak zůstanou jen čtyři ženy a čtyři muži. Strategicky se tak finský tým posune k modelu Itálie (2 závodnice a 2 závodníci v A týmu), na který Mäkäräinenová poukazovala jako na úspěšný.

Kaisa Mäkäräinenová
Foto: Kaisa Mäkäräinenová na loňské úspěšné zastávce v Pokljuce (Autor: Petr Slavík)

Další stálice se vrací

O medailové výsledky pro Finsko se nejvíce stará zmiňovaná Mäkäräinenová. Na předních pozicích pak figurovala už jen jedna reprezentantka této severské země – Mari Ederová, dříve Laukkanenová. Ta od svého debutu v roce 2007 stála čtyřikrát na stupních vítězů. V dosud životní sezoně 2016/17 poprvé vyhrála závod Světového poháru – na zastávce v Oslu opanovala sprint, triumf pak zopakovala i ve stíhačce. Na šampionátu v Hochfilzenu jí medaile těsně unikla. Útok na přední pozice se od jednatřicetileté Finky čekal i letos. Po Pokljuce a Hochfilzenu ale Ederová sezonu předčasně ukončila, v lednu absolvovala operaci. K ní se více nevyjadřovala, brzy ale začala s tréninkem. V nominaci na sezonu 2019/20 tak jméno Mari Ederové skutečně najdeme, vzhledem k předchozím výsledkům jí patří jedno z míst v A-týmu.

Mari Laukkanenová
Foto: Mari Laukkanenová při životním závodu v Oslu 2017 (Autor: Petr Slavík)

Finská reprezentace pro sezónu 2019/20

A tým žen: Mari Ederová, Venla Lehtonenová, Suvi Minkkinenová, Kaisa Mäkäräinenová

A tým mužů: Olli Hiidensalo, Tuukka Invenius, Jaakko Ranta, Tero Seppälä

Zdroj: yle.fi Hlavní foto: Kaisa Mäkäräinenová (Autor: Petr Slavík)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *