Home > Novinky > Hromadné starty pro 60 lidí či volnost při skládání mixů. IBU upravuje pravidla

Hromadné starty pro 60 lidí či volnost při skládání mixů. IBU upravuje pravidla

Biatlonistky na startu

Na kongresu Mezinárodní biatlonové unie v chorvatské Poreči se vedle všech voleb diskutovalo i o úpravách pravidel. Pojďme se podívat, na čem se špičky světového biatlonu domluvily.

Změny v chodu IBU

 • Ve výkonném výboru IBU nově kromě sedmi funkcionářů zasednou i sportovci, konkrétně členové komise sportovců IBU. Na vedení světového biatlonu se tak bude podílet čtveřice Clare Eganová, Martin Fourcade, Aita Gasparinová a Erik Lesser.
 • Mezinárodní závody budou nově moct pořádat jen země, které splňují kodex Světové antidopingové agentury (WADA) a mají licenci. To v této chvíli vylučuje, že by se Světový pohár konal v Rusku.
 • Kongres IBU se bude konat v každém olympijském roce v Rakousku. Vedení světového biatlonu si od toho slibuje výrazné úspory.

Změny v disciplínách

 • Během finálového podniku IBU Cupu v Martellu se bude testovat hromadný start pro 60 účastníků. Nedostatek míst na střelnici se vyřeší tak, že po prvním okruhu odstřílí 30 biatlonistů, zbytek pojede dál a zbraň vezme do rukou až po druhém okruhu.
 • Rozhodčí můžou nově v případě nepříznivého počasí zkrátit vytrvalostní závody na 15 km u mužů a na 12,5 km u žen. V takovém případě by za chybu byl trest ve výši 45 sekund.
 • Ve vybraných smíšených závodech si budou trenéři moct vybrat, zda na první úsek nasadí ženu nebo muže.

Změny v soutěžích

 • Dochází ke zvýšení počtu divokých karet pro jednotlivé trimestry na 8. Startovní pozice ve Světovém poháru se budou udělovat na základě kvalifikačních žebříčků. Každá země, která nedosáhla na kvótu skrz pořadí v poháru národů, může uzmout až dvě divoké karty.
 • Věková hranice juniorských a dorosteneckých kategorií bude o rok prodloužena. IBU si od toho slibuje lepší rozvoj mladých biatlonistů.
 • V IBU Junior Cupu se bude nově bojovat i o body do poháru národů.
 • Nejlepší biatlonista a biatlonistka z mistrovství světa juniorů si zajistí osobní kvótu pro finálový podnik Světového poháru.
 • Nejlepší muž a žena celkového hodnocení IBU Cupu zase dostanou k dispozici místo na startu pro úvodní štaci Světového poháru v nadcházejícím ročníku.
 • Budou představeny plně elektronické terče, které doplní současné kovové a papírové.

Zdroj: IBU
Foto: Biatlonistky na startu (Autor: Petr Slavík)

2 thoughts on “Hromadné starty pro 60 lidí či volnost při skládání mixů. IBU upravuje pravidla

 1. Kromě terčů (a snad i možnosti zkrácení vytrvalostních závodů) jsou všechny ostatní novinky jen pro zlost a zbytečně komplikují život všem zúčastněným… A jestli si někdo myslí, že tím přitáhne další diváky, tak je vedle jak Angela Merkel s “Wir scaffen das”…! O něco podobného – ba i ještě pitomějšího – se pokusila IAAF se změnou formátu Kontinentálního poháru (Světový byl lepší a k tomu pro diváky srozumitelnější) včetně smíšené štafety s volným nasazením běžců. Vyprodáno nebylo a TV diváci byli zmateni (podle ohlasů, které se mi donesly). – Už se těším na ten zmatek na střelnici v hromadném závodu pro 60 lidí. Zdá se, že biatlon míní následovat atletiku směrem od sportu k tržní hlouposti. Podobně jako u atletiky to bude začátek jeho konce. Sportu zdar!!

 2. Opravuji: jestli si někdo myslí, že tím přitáhne další diváky, tak je vedle jak Angela Merkel s „Wir schaffen das“…! Sportu zdar – a nesmyslům zvláště!! Stará (přímo životní) zkušenost nám říká, že čím víc se něco vylepšuje, tím spíš se to nakonec úplně zkazí.
  Snad se biatlon zachrání a včas ustoupí od těch zhovadilostí (aspoň smíšené štafety s volným nasazením běžců a hromadného závodu pro 60 lidí). Boj s hloupostí a zejména s tou tlačenou shora nesmíme nikdy vzdát.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *