Home > Téma > Jak by to vypadalo, kdyby Gabriela Koukalová nepřerušila kariéru

Jak by to vypadalo, kdyby Gabriela Koukalová nepřerušila kariéru

Gabriela Koukalová

Přemýšleli jste nad tím, jak by to vypadalo, kdyby Gabriela Koukalová před olympijskou sezónou 2017/18 nepřerušila kariéru? Uvažme, že by byla podobně úspěšná jako v minulých letech, a ponořme se do příběhu plného úspěchů.

Olympijská vítězka

Začátek olympijské sezóny vychází Gabriele Koukalové náramně. V úvodním vytrvalostním závodě v Östersundu končí osmá, těsně za Evou Puskarčíkovou. Následně končí ve sprintu i ve stíhačce druhá, když nestačí jen na suverénní Denise Herrmannovou.

V Hochfilzenu dává vzpomenout na únorový titul mistryně světa, opět vítězí ve sprintu a obléká se do žlutého trikotu. Spolu s Puskarčíkovou, Davidovou a Vítkovou navíc vybojuje třetí místo ve štafetě.

Ve francouzském Annecy – Le Grand-Bornand jí není medailově přáno. Zopakuje dvě čtvrtá místa z roku 2013 a žlutý trikot přebírá Anastasia Kuzminová.

Nový rok začíná dobře. České biatlonistky potvrzují, že jim Oberhof sedí. Veronika Vítková nejprve skončí ve sprintu třetí, Gabriela Koukalová ve stíhačce dokonce druhá. Dvě výhry zapisuje Kuzminová, a upevňuje si tak celkové vedení

Vytrvalostní závod v Ruhpoldingu je soubojem dvou bezchybných biatlonistek. Gabriela Koukalová nakonec o sedm sekund poráží Dorotheu Wiererovou. Je to její čtvrtý triumf v Chiemgau Areně. Koukalová se opět raduje i se štafetou, Češky jsou třetí za Německem a Itálií.

V tradičně neoblíbeném Antholzi česká jednička vyválčí třetí místo v hromadném startu, když těsně poráží Kaisu Mäkäräinenovou a vysvlékne ji ze žlutého trikotu.

Gabriela Koukalová
Foto: Gabriela Koukalová (Autor: Petr Zbranek)

Start Zimních olympijských hrách v Pchjongčchangu Koukalové podobně jako před čtyřmi lety v Soči nevychází. Zastíní ji bronzová Veronika Vítková. Náladu si ale spraví ve vytrvalostním závodě, kde nemine ani jeden terč, odsune z překvapivé první příčky Hannu Öbergovou a poprvé se stává olympijskou vítězkou. V hromadném startu po strhujícím boji podlehne v závěrečném kole tlaku Kuzminové a přidává do své sbírky olympijské stříbro. Oběma štafetám poté pomůže k páté příčce.

Boj o velký křišťálový glóbus vrcholí v Kontiolahti. Koukalová se k němu výrazně přiblíží výhrou ve sprintu, její rivalky Kuzminová s Mäkäräinenovou jsou mimo elitní desítku. V hromadném startu Češka dokonává vítězný double.

V Oslu úřaduje ve sprintu první a ve stíhačce druhá Anastasia Kuzminová, ale Gabriela Koukalová kontruje dvěma třetími místy.

Ze souboje o celkový triumf však Koukalová odpadává, když dodrží své slovo a stejně jako celý český tým bojkotuje finále Světového poháru v Ťumeni. Po skončení sezóny si bere čas na rozmyšlenou. Vyhrála vše, co se vyhrát dalo, a přemýšlí o konci kariéry. Nakonec se k radosti českých fanoušků rozhodne pokračovat.

Gabriela Koukalová
Foto: Gabriela Koukalová (Autor: Jiří Zaňát)

Zlato na závěr kariéry

Nový olympijský cyklus přinese impuls v podobě příchodu norského kouče Egila Gjellanda, pod jehož křídla se Koukalová rozhodla přejít. Úvodní dva díly Světového poháru jí podobně jako Veronice Vítkové tolik nevychází, větší pozornost na sebe strhává v Pokljuce třetí Markéta Davidová.

Před kotlem více než 20 tisíc fanoušků v Novém Městě na Moravě se Koukalová vybičuje k heroickým výkonům. Ve sprintu končí třetí, těsně za Laurou Dahlmeierovou, která slaví skvělý návrat po zdravotních problémech. Ve stíhačce Češka přidává čtvrté místo.

V Oberhofu Koukalová dojíždí ve stíhačce druhá za Lisou Vittozziovou, v boji o velký křišťálový glóbus ale za Italkami zaostává. Větší radost přichází ve štafetě, kde kvarteto Puskarčíková, Davidová, Koukalová a Vítková po třech letech vítězí.

Štafeta se povede i v Ruhpoldingu, Češky berou čtvrté místo. A sama Koukalová v hromadném startu po bezchybné střelbě poprvé v sezóně vítězí.

Po sprintu v Antholzi Koukalová září štěstím. Ne kvůli tomu, že by sama uspěla, ale raduje se spolu s Markétou Davidovou z jejího prvního triumfu v kariéře. V hromadném startu posléze slaví společné pódium, Davidová je druhá a Koukalová třetí.

Gabriela Koukalová
Foto: Gabriela Koukalová (Autor: Petr Zbranek)

Gabriela Koukalová všechno podřizuje úspěchu na Mistrovství světa v Östersundu, a tak se podobně jako Ondřej Moravec rozhodne vynechat zámořské štace SP a raději v domácích podmínkách potrénuje pod vedením Ondřeje Rybáře a poté se vydá ověřit svou formu na Mistrovství Evropy do Běloruska. V Raubiči se nejprve stává mistryní Evropy, když ve vytrvalostním závodě poráží Hannu Öbergovou. Ve sprintu přidává stříbro, tentokrát nestačí na Monu Brorssonovou. Stíhačku již vynechává, odlétá do Švédska.

Světový šampionát začíná skvěle. Michal Krčmář v závěrečných metrech úspěšně bojuje s Dominikem Windischem o bronz. Do sprintu Koukalová nastupuje jako obhájkyně zlata a její mise je úspěšná. S nulou těsně zdolá rychlou Anastasii Kuzminovou, která musela na jedno trestné kolo. Ve stíhačce česká biatlonistka nestačí jen na skvělou Denise Herrmannovou a stříbrná je i ve vytrvalostním závodě. Hanna Öbergová jí oplácí porážku z loňské olympiády.

Gabriela Koukalová
Foto: Gabriela Koukalová (Autor: Petr Zbranek)

V neoblíbeném závodě smíšených dvojic spolu s Ondřejem Moravcem vybojuje čtvrté místo, těsně nestačí na domácí Švédy. Ženskou štafetu po kolapsu Evy Puskarčíkové pomáhá vytáhnout na 13. místo a šampionát zakončí třetím stříbrem. Ve finiši hromadného startu sice podlehne Dorothee Wiererové, ale uhlídá za svými zády Jekatěrinu Jurlovovou-Perchtovou.

Na závěr sezóny v Oslu jasně kraluje dvakrát vítězná Anastasia Kuzminová, ale Koukalová je v obou případech nejlepší ze zbytku světa. V celkovém hodnocení jí to stačí na pátou příčku.

Na tiskové konferenci 28. května Gabriela Koukalová oznamuje konec kariéry. Motivace je pryč, chce se věnovat rodině a dalším aktivitám, na které jako profesionální sportovkyně neměla čas. Rozhodnutí přichází 11 dní po tom, co se s kariérou rozloučila Laura Dahlmeierová.

Konec reálného příběhu Gabriely Koukalové bude dost možná velmi podobný. V úterý 28. 5. nebo ve středu 29. 5. by měla definitivně oznámit, zda její kariéra končí.

Hlavní foto: Gabriela Koukalová (Autor: Petr Slavík)

9 thoughts on “Jak by to vypadalo, kdyby Gabriela Koukalová nepřerušila kariéru

 1. Tak jsme se zasmáli 🙂
  Netroufl bych si tipovat (a snít o tom, jak “Gabi” vozí medaile), ale v reálu by to všechno bylo jinak a ty výsledky by určitě nebyly tak oslnivé, i když bych jí přál to olympijské vítězství. V tom případu by ale nejspíš s biatlonem “sekla” na jaře 2018, protože (jak sama kdysi řekla) by tím dokázala už úplně všecko.

 2. A úplně se zapomíná na to, kam až by ji pustilo její zdraví. Zejména začátek sezony by asi byl mnohem krušnější (právě kvůli zdraví by měla treninkové manko).

 3. Zdraví je moc důležité pro sportovce ,aby mohl podávat výkony. Ale další věc je hlava která je velmi důležitá ,aby šlo vše tak jak má. Já si myslím, že u Gabiny bohužel v tomto případě hrál velmi negativní roli její manžel, který ji ovlivňoval na tu nesprávnou vlnu. Jinak bych ji přála ,aby v sobě našla sílu a chtěla sportovat a vyhrávat ještě pár let nejenom pro sebe ,ale také pro ty co jí mají skutečně rádi a kteří by jí ještě rádi fandili. Dělala jsem kolektivní sport a vím jak je někdy těžké se spoluhráčkami vyjít, ale věřte mi jde to. Jinak Gabince přeju ať se rozhodne podle svého 💓 a přeji jí ještě hodně úspěchů ve všem co bude v budoucnu dělat ☺

  1. S tou hlavou máte pravdu; nejspíš se také (možná jen podvědomě) zalekla olympijských očekávání (zlato od ní čekal nejenom pan Halberštádt), tím si psychicky zablokovala brzké uzdravení. Pana Koukala nehodnotím; mnozí moji známí ho přirovnávají k Martinu Michalovi 🙁 . Ale já jim říkám: v obou případech jde o vlastní výběr těch žen; respektujme jejich rozhodnutí.

 4. Gábi, vrať se prosím. Bez tebe to nemá cenu. Je to nuda a jde to z kopce. Jsi biatlonová osobnost jakou tu momentálně nemáme, jsi v současnosti nenahraditelná, tak nám fanouškům prosím udělej radost a ještě to zkus :). Moc se těším na zimu, tedy jestli vyrazíš s puškou na tratě :)…

 5. …))) myslela jsem , že novinařina je realita ne něco coby kdyby a neustálé vzdychání po neseriózní zapadlé hvězdičce, život jde rychle dál a ten sportovní ještě rychleji…i když se GK náhodou vrátí,tak vlak už má jiné mašinfíry….

  1. Pane-jste prostě blb!Tolik radosti a nádherné sportovní zážitky,které se spojovaly s Gabčou-na to se nedá zapomenout.Vy jste asi nikdy nesportoval,že na ní kydáte špínu a přitom nevíte nic o tom-co se vlastně stalo a myslím si,že taková persona jakou je bezpochyby Gabča-ta nemá zapotřebí se někomu zpovídat a navíc takovým nýmandům jako jste Vy.Byla by to nádhera,kdyby se vrátila a s Markétkou to znovu parádně rozjely-jen nevím,jak by to skousla Vítková.

 6. “Kdyby” je vždycky krásné, ale bohužel se málokdy vyplní. Navíc je tu konec května a Gábina mlčí či mlží, takže z toho asi biatlonový návrat (ať už velký nebo nepodařený) nebude. Škoda, ale stále je to naše biatlonová královna! Markétce to ještě asi bude chvilku trvat, než bude tak suverénní, že přiveze světový pohár.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *