Home > Novinky > Jsem pro postih Rusů, řekl Šlesingr. Rusofob, hlupák, protivný Čech, ozývá se z Ruska

Jsem pro postih Rusů, řekl Šlesingr. Rusofob, hlupák, protivný Čech, ozývá se z Ruska

Michal Šlesingr

Michal Šlesingr je biatlonistou, který dlouhodobě bojuje za čistotu svého sportu. Kromě Rusů už v minulosti poukazoval například na Ukrajince. Nyní se po zveřejnění nových částí reportu profesora McLarena v rozhovoru pro iDNES.cz rozpovídal mimo jiné o tom, jak by mohli sami sportovci zasáhnout. A podobně jako Martin Fourcade tím spustil vodopád urážek a obvinění nejen na svou adresu, ale i na celý český biatlon.

Silná pozice sportovců

Současnou situaci Šlesingr hodně řeší s americkým biatlonistou Lowellem Baileym. Ten je totiž členem čtyřčlenné komise sportů při Mezinárodní biatlonové unii a je tak jakýmsi prostředníkem mezi vedením světového biatlonu a sportovci.

Oba dva si uvědomují, jakou sílu spolu s ostatními biatlonisty mají. „Sportovci a média na ně mají asi největší páku. Když si potom stoupneme na start hromadného závodu a po výstřelu tam na protest zůstaneme pět minut stát, už to něco bude ukazovat.“

Šlesingr připouští, že by protest mohl přejít i v neúčast na některém podniku Světového poháru. Nabízí se ten březnový v Ťumeni. IBU i přes řadu doporučení Rusům Světový pohár a ani další akce dosud neodebrala. „Zatím jsem na její přístup nakrklej. Tu McLarenovu zprávu jsem docela důkladně studoval. Pročítal jsem i různé dokumenty, které k ní byly přístupné. Takže jsem jednoznačně pro postih Rusů.“

Kdo stojí proti Rusku?

Samozřejmě se naskýtá otázka, jakou podporu by Bailey, Šlesingr a spol. našli. Český reprezentant věří, že už teď je nadpoloviční. I když připouští, že by mohl být problém s východními státy. To se ostatně ukázalo už při volbě pořadatele Mistrovství světa, kdy právě zástupci těchto zemí rozhodli o triumfu ruské kandidatury.

O možném bojkotu už hovořil Martin Fourcade. Kriticky se k dění v Rusku opakovaně vyjadřují i Norové, Němci, Američané, Kanaďané, Švédové či Češi. Velmi důrazně proti dopingu v Novém Městě na Moravě vystoupil šéf českého biatlonu Jiří Hamza. Distancoval se od současného dění v IBU a vyzval k rychlé reakci. Zastáncem trestu pro všechny ruské biatlonisty není, ale odebrání všech pořádaných akcí podporuje.

Signály z Ruska

„Pokud bychom se rozhodli pozdržet start, tak i Rusové, kteří by případně zůstali stát s námi, mohou poslat nějaký signál,“ napadá Šlesingra. Zatím se však ruští biatlonisté ke všem obviněním vyjadřovali spíše negativně a opakovali, že zatím neviděli důkazy. Určitý signál postoje k problematice dopingu dali ruští funkcionáři minulý týden. Po vypršení trestu za užívání zakázaných látek nasadili do IBU Cupu Alexandra Loginova, který mimochodem skončil hned čtvrtý.

„Bohužel, vzhledem k systému, jaký je v Rusku nastavený, jsou tam ti sportovci tak trochu v pasti,“ myslí si český biatlonista. I proto je pro něj obtížná otázka kolektivní viny. „Je možné, že to někdo z Rusů odnese. Ale do budoucna to pro jejich sportovce může být díky naší akci lepší. Pokud bychom naopak byli laxní a sportovci, kteří z dopingu benefitovali, by nám proklouzli, budou biti všichni ti, co byli čistí.“

Výhrůžky, nadávky a obvinění

Stává se pravidlem, že po jakékoliv kritice ruského biatlonu přichází od tamních fanoušků výhrůžky, nadávky a obvinění. Před pár dny se o tom přesvědčil Martin Fourcade, který dokonce obdržel emaily a dopisy, ve kterých mu lidé vyhrožují smrtí. Po reakci na volbu pořadatele Mistrovství světa 2021 se i Ondřej Moravec dočkal označení jako hlupák či oběť propagandy.

A bez odezvy nezůstala ani slova Michala Šlesingra. „Ten protivný Čech si nedá pokoj. Začal se vztekat, když dali Ťumeni Mistrovství světa, a teď má nové téma,“ objevilo se na ruských fórech. V těch slušnějších komentářích se o Šlesingrovi hovořilo jako o hloupém sportovci, známém rusofobovi, klaunovi či vypláchnutém mozku.

Ruští fanoušci útočili i na český biatlon a samotnou Českou republiku. „Sami Češi v něčem jedou. Není možné, že v sezóně 2011/2012 byli na dně a pak šli najednou tak nahoru,“ hlásal jeden z nejúspěšnějších příspěvků do diskuze. Terčem se stala i Veronika Vítková. „Před dvěma lety byla v některých závodech rychlejší než Domračevová, která byla vždy rychlá. Jak se tak sportovec za jedno léto zlepší? Jsou to sv**ě. Sami dopují.“

Onen člověk už jaksi opomněl dodat, že Vítková v mládežnických kategoriích patřila vůbec k těm nejlepším na světě. Pak ale prodělala zánět mozkových blan, což ji dlouho limitovala zejména po běžecké stránce.

Jeden z diskutujících litoval, že v České republice existují takoví lidé. „Měl jsem o té zemi lepší mínění.“ To další neměl o Česku iluze, prý jen s baltskými zeměmi a Polskem bojuje o to, kdo bude Rusko nenávidět víc. Připomínán byl také rok 1945 a chybějící vděk za osvobození.

Ruská zloba by mohla vyvrcholit zítra, kdy by IBU měla dospět k prvním závěrům.

Foto: Michal Šlesingr (© Sean Rowe, pod licencí BY-NC-ND)
Zdroje: iDNES.cz, biatlon.cz, sports.ru

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *