Home > Téma > Jsou před námi první hromadné starty sezóny. Jaká je jejich historie?

Jsou před námi první hromadné starty sezóny. Jaká je jejich historie?

Biatlonistky na startu

Poslední, téměř ježíškovské, pohárové závody roku 2018, absolvují v neděli pouze „vyvolení“. Přesněji řečeno, odjezd ke stromečku si oddálí 30 žen a 30 mužů. O první body do dosud nevyplněných kolonek se popere 25 nejúspěšnějších ze 7 absolvovaných závodů a dalších 5, kterým vyšlo NMNM nejlépe. Na programu je nejprestižnější a divácky atraktivní hromadný start.

Mass start neboli masák je třetí nejmladší biatlonovou disciplínou, jeho počátky sahají k přelomu tisíciletí. První závody s tímto názvem zkusila IBU v roce 1997 v Novosibirsku jako hromadný sprint pro cca 25 mužů resp. žen. Jako plnohodnotná disciplína se do biatlonového pohárového kalendáře dostala v sezóně 1998/99. V německém Ruhpoldingu se závod na 15, resp. 12,5 km se 4 střelbami ještě rozdělil na start A a B. Historicky prvním vítězem se stal legendární Francouz Raphaël Poirée, mezi ženami kralovala Němka Uschi Dislová. Druhý závod se pro lepší, A skupinu, odjel v rámci Mistrovství světa v Oslu s vítězným Němcem Svenem Fischerem (Ivan Masařík 24.) a Olenou Zubrilovou z Ukrajiny. Oba se také stali držiteli prvních glóbů za tuto disciplínu. Skupina B absolvovala své závody jako součást SP (Zdeněk Vítek stříbrný). V sezóně následující se již hromadný start konal 2x ve stejných obrysech jako nyní – tedy bez skupiny B, pro 30 nejlepších. Mistry světa se stali tehdejší manželé Raphaël a Liv Grete Poiréevi.

Od sezóny 2000/1 se do programu SP zařadil 3x, od 2009 4x, loňská sezóna již poznala vítězů 5, stejný počet je plánován i letos. Po většinu uplynulých ročníků se první hromadný závod absolvoval až na začátku druhého trimestru, v lednu, od sezóny 2012/13 dochází k prvnímu poměření sil ještě před Vánocemi.

První olympijská zlata si z této disciplíny odvezli v roce 2006 z Turína Němec Michael Greis a Anna Carin Zideková ze Švédska. Olympijskými vítězi se stali i Rus Jevgenij Usťugov (nyní dopingově prověřovaný IBU) a Němka Magdalena Neunerová na OH ve Vancouveru, Nor Emil Svendsen a Běloruska Darja Domračevová v Soči 2014, korejská zlata putovala letos do Francie za Martinem Fourcadem a naturalizovaná Ruska Anastasia Kuzminová udělala radost Slovensku.

Ačkoliv by se to nabízelo, není absolutně pravidlem, že by ti s jedničkou na startu (podle bodů získaných v ostatních indiv. startech) vítězili i v jednotlivých závodech s hromadným startem. Až do éry Martina Fourcada se často lišila i jména držitelů „velkého“ glóbu a křišťálových glóbů za tuto disciplínu.

Foto: Martin Fourcade (Autor: Petr Slavík)

Nejúspěšnější zemí co se počtu malých křišťálových globů týče je Francie (2x Poirée, 5x Fourcade), daleko za galským kohoutem pak Norsko (Bjørndalen 3x, Svendsen) a Německo (2x Fischer, 1x Birnbacher) či Rusko (Tcherezov, Usťugov a Šipulin), 1x pohár putoval do Rakouska. V ženském podání je nejvíce glóbů v Německu (Neunerová 2x, Wilhelmová, Preußová), Rusku (Achatovová, Zajcevová, Gusevová) a Bělorusku (3x Domračevová), 2x v Norsku (Poiréeová, Bergerová), Švédsku (Forsbergová,  Ekholmová) a České republice (Koukalová), 1x kralovala Ukrajinka Zubrilovová a Finka Makarainenová.

Češi a hromadné starty

Čeští biatlonisté mají hromadné starty hodně rádi. Jsou pravidelnými účastníky těchto výběrových závodů, v uplynulém desetiletí i medailových. Hlavně ve spojení s německým Ruhpoldingem, kde v průběhu posledních let stáli na bedně Gabriela Koukalová (1.), Veronika Vítková (2x 3.), Ondřej Moravec (2.) a Michal Šlesingr (3.). Úplně poprvé si tam vyzkoušel start (2015/16) i Michal Krčmář a skončil na úžasném 5. místě.

Hromadná start byl prvním (a zatím posledním) pozlaceným pohárovým závodem pro Michala Šlesingra (Oslo, 2007/08) a Ondřeje Moravce (Oslo, 2012/13). Eva Puskarčíková v něm získala svůj druhý bronz (Oberhof 2016/17).

V posledních 5 úspěšných sezónách až na naprosté výjimky zasahovaly do bojů pohárových i MS minimálnědva reprezentanti. V Ruhpoldingu 2015/16 dokonce 4 ženy a 3 muži, v NMNM 2016/17 3 ženy a 4 muži. Stálicemi byli Moravec, Šlesingr, Soukup, později i Krčmář. Mezi ženami Koukalová s Vítkovou, později i Puskarčíková, mezi 30 nejlepších se dostaly i Landová, Charvátová a Davidová (na OH).

Díky Gabriele Koukalové má Česko z této disciplíny hned dva malé glóby (2015/16, 2016/17). Na olympiských hrách v této disciplíně spolu s Ondřejem Moravcem brala medaili (stříbro, resp. bronz). Stříbrný byl Ondřej Moravec na MS 2015 v Kontiolahti.

Hlavní foto: Biatlonistky na startu (Autor: Petr Slavík)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *