Poslední, téměř ježíškovské, pohárové závody roku 2018, absolvují v neděli pouze „vyvolení“. Přesněji řečeno, odjezd ke stromečku si oddálí 30 žen a 30 mužů. O první body do dosud nevyplněných kolonek se popere 25 nejúspěšnějších ze 7 absolvovaných závodů a dalších 5, kterým vyšlo NMNM nejlépe. Na programu je nejprestižnější a divácky atraktivní hromadný start.
Mass start neboli masák je třetí nejmladší biatlonovou disciplínou, jeho počátky sahají k přelomu tisíciletí. První závody s tímto názvem zkusila IBU v roce 1997 v Novosibirsku jako hromadný sprint pro cca 25 mužů resp. žen. Jako plnohodnotná disciplína se do biatlonového pohárového kalendáře dostala v sezóně 1998/99. V německém Ruhpoldingu se závod na 15, resp. 12,5 km se 4 střelbami ještě rozdělil na start A a B. Historicky prvním vítězem se stal legendární Francouz Raphaël Poirée, mezi ženami kralovala Němka Uschi Dislová. Druhý závod se pro lepší, A skupinu, odjel v rámci Mistrovství světa v Oslu s vítězným Němcem Svenem Fischerem (Ivan Masařík 24.) a Olenou Zubrilovou z Ukrajiny. Oba se také stali držiteli prvních glóbů za tuto disciplínu. Skupina B absolvovala své závody jako součást SP (Zdeněk Vítek stříbrný). V sezóně následující se již hromadný start konal 2x ve stejných obrysech jako nyní – tedy bez skupiny B, pro 30 nejlepších. Mistry světa se stali tehdejší manželé Raphaël a Liv Grete Poiréevi.
Od sezóny 2000/1 se do programu SP zařadil 3x, od 2009 4x, loňská sezóna již poznala vítězů 5, stejný počet je plánován i letos. Po většinu uplynulých ročníků se první hromadný závod absolvoval až na začátku druhého trimestru, v lednu, od sezóny 2012/13 dochází k prvnímu poměření sil ještě před Vánocemi.
První olympijská zlata si z této disciplíny odvezli v roce 2006 z Turína Němec Michael Greis a Anna Carin Zideková ze Švédska. Olympijskými vítězi se stali i Rus Jevgenij Usťugov (nyní dopingově prověřovaný IBU) a Němka Magdalena Neunerová na OH ve Vancouveru, Nor Emil Svendsen a Běloruska Darja Domračevová v Soči 2014, korejská zlata putovala letos do Francie za Martinem Fourcadem a naturalizovaná Ruska Anastasia Kuzminová udělala radost Slovensku.
Ačkoliv by se to nabízelo, není absolutně pravidlem, že by ti s jedničkou na startu (podle bodů získaných v ostatních indiv. startech) vítězili i v jednotlivých závodech s hromadným startem. Až do éry Martina Fourcada se často lišila i jména držitelů „velkého“ glóbu a křišťálových glóbů za tuto disciplínu.
Foto: Martin Fourcade (Autor: Petr Slavík)
Nejúspěšnější zemí co se počtu malých křišťálových globů týče je Francie (2x Poirée, 5x Fourcade), daleko za galským kohoutem pak Norsko (Bjørndalen 3x, Svendsen) a Německo (2x Fischer, 1x Birnbacher) či Rusko (Tcherezov, Usťugov a Šipulin), 1x pohár putoval do Rakouska. V ženském podání je nejvíce glóbů v Německu (Neunerová 2x, Wilhelmová, Preußová), Rusku (Achatovová, Zajcevová, Gusevová) a Bělorusku (3x Domračevová), 2x v Norsku (Poiréeová, Bergerová), Švédsku (Forsbergová, Ekholmová) a České republice (Koukalová), 1x kralovala Ukrajinka Zubrilovová a Finka Makarainenová.
Češi a hromadné starty
Čeští biatlonisté mají hromadné starty hodně rádi. Jsou pravidelnými účastníky těchto výběrových závodů, v uplynulém desetiletí i medailových. Hlavně ve spojení s německým Ruhpoldingem, kde v průběhu posledních let stáli na bedně Gabriela Koukalová (1.), Veronika Vítková (2x 3.), Ondřej Moravec (2.) a Michal Šlesingr (3.). Úplně poprvé si tam vyzkoušel start (2015/16) i Michal Krčmář a skončil na úžasném 5. místě.
Hromadná start byl prvním (a zatím posledním) pozlaceným pohárovým závodem pro Michala Šlesingra (Oslo, 2007/08) a Ondřeje Moravce (Oslo, 2012/13). Eva Puskarčíková v něm získala svůj druhý bronz (Oberhof 2016/17).
V posledních 5 úspěšných sezónách až na naprosté výjimky zasahovaly do bojů pohárových i MS minimálnědva reprezentanti. V Ruhpoldingu 2015/16 dokonce 4 ženy a 3 muži, v NMNM 2016/17 3 ženy a 4 muži. Stálicemi byli Moravec, Šlesingr, Soukup, později i Krčmář. Mezi ženami Koukalová s Vítkovou, později i Puskarčíková, mezi 30 nejlepších se dostaly i Landová, Charvátová a Davidová (na OH).
Díky Gabriele Koukalové má Česko z této disciplíny hned dva malé glóby (2015/16, 2016/17). Na olympiských hrách v této disciplíně spolu s Ondřejem Moravcem brala medaili (stříbro, resp. bronz). Stříbrný byl Ondřej Moravec na MS 2015 v Kontiolahti.
Hlavní foto: Biatlonistky na startu (Autor: Petr Slavík)