Home > Téma > Martin Fourcade a Veronika Vítková v Pokljuce ztratili. Proč?

Martin Fourcade a Veronika Vítková v Pokljuce ztratili. Proč?

Martin Fourcade

Jsou oba čerství třicátníci. Olympijští medailisté. Mistři světa. Perfekcionisté a zapálení profesionálové. Oba přijeli do Pokljuky s touhou prodat výsledky letní přípravy pod novými trenéry a odjeli z ní … naštvaní, frustrovaní, tápající a pochybující. Jistě nejsou sami, i mnozí další nesplnili svá očekávání. Věnujme se ale právě jim. Dvěma jedničkám.

Fenomén posledních sezón Martin Fourcade. Česká jednička Veronika Vítková.

Začali slušně. M.F. na svém úseku smíšené šfafety předvedl čistou střelbu a rychlý běh a vyslal kolegu k vítězství. První zlato. V.V. s 1 chybou na střelnici předávala 6., s ucházející ztrátou na první pozici. Předběhly ji jen velmi rychlé závodnice.

Oba si  přesto po závodě stěžovali, nejelo jim to.

V Individuálu už blikala kontrolka a běžecké trápení bylo vidět. I se 4 nulami M.F. ztrácel vteřinu po vteřině, na lyžích dřel a trpěl a nakonec mu zbyly na překvapivý výkon mladého Němce jen 4. Na první individuální zlato v sezóně to stačilo.  To V.V.  se dvěma chybami ztratila na stejně chybující Paulinu Fialkovou téměř 3 minuty. Oběma bylo jasné, že je něco špatně a věřili, že sprint to spraví. Nespravil. V.V. i s nulou bez bodů, M.F. s 1 omylem až 24. Nejhorší výsledky od začátku minulé sezóny.  Běh průměrný. Oba analyzovali, zkoušeli vše možné a opět doufali. A opět marně. Ve stíhacím závodě se Veronika sice jako jediná Češka zlepšila, ale dosáhla jen na jeden bod. Dojížděla v slzách. To Martin Fourcade nedojel vůbec. Po 4. chybě na střelnici boj vzdal.  Nevídané.

Veronika VítkováFoto: Veronika Vítková (Autor: Petr Slavík)

Tak proč ten poziční ústup?

Zdraví?

Ne. Pokud není nějaký skrytý problém. Podle svých trenérů nechytili ani rýmu.

Lyže?

Ne. I když v nich M.F. chyby hledal. Kolegům ale jely dobře.

Příprava?

Možná. Oba vyměnili trenéry, ale ty nové si pochvalovali. V.V se ale změnil letitý styl tréninku. Větší objem, menší intenzita. Závodníkům se může tento způsob vrátit až později A zmiňme v říjnu pochroumaný kotník.Podle jejích slov ji ale nijak neomezuje.

M.F. takovou změnu neměl, ale problémy ano. I kvůli nedostatku financí se Francouzi dostali na sníh později než zamýšleli. Vzhledem k výsledkům kolegů v národní skupině (2. Q. Fillon Maillet i A. Guigonnat) se ale nezdá, že by to vadilo.

Pokljuka ve vyšší nadmořské výšce?

Možná. Oběma výšky podle projevu na lyžích úplně nesedí. Ale žádná tragedie.

První start absolvovala Veronika  v sezóně 2007/8 – 54. (sprint), do Slovinska se závodně vrací až po odeznění následků zánětu mozkových blan v sezóně 2012/13 a v trojboji sprint-stihačka-hromadný start končí 8.,5. a 16. Stejné disciplíny, ročník olympijský, březnový termín – 48., 17., 11., Další ročníky 15.,24.,10.,4.,7.,4.,29. a 4.

To Martin Fourcade to v Pokljuce umí. I když ve svém zde premiérovém ročníku 2010/11 odstoupil v individuálu po 2 položkách a ve sprintu skončil 16. Už následující (2012/13) Pokljuka je pro něj medailová (2x bronz a 4. místo v hromadném startu). Dále už neskončí mimo desítku (7.,7.,2.,4.,3.,2.,5.,2.,7.,1.,1.). Až letos.

Každopádně jako začátek sezóny je pro oba Pokljuka novinkou. Možná právě to hraje zásadní roli. Po obvyklém švédském Östersundu položeném jen 300 m nad mořem je to velký rozdíl.

Poolympijská sezóna?

Částečně. Olympijští medailisté nemívají začátky nových sezón úplně jednoduché. Hlavně ženy. Vezmeme-li olympiády ve Vancouveru a Soči, vítězka Kuzminová na úvod následujících sezón nestartovala, suverénka OH v Soči Darja Domrachevová skončila mimo stupně, Gabriela Koukalová začala ve Švédsku 61. místem! U mužů se ústup favoritů nekoná téměř vůbec. Nyní již penzionovaní biatlonisté Svendsen a Bjørndalen či M. Fourcade hned první kola cyklu po medailové olympiádě končili na stupních vítězů. Taktéž Ondřej Moravec.

Psychika?

Jistě, nikoliv dominatně. M.F. i V.V. před prvními závody svým týmům dominovali. A ve Slovinsku ne. Oba jsou výrazně „rozebírající“ typy závodníků a nevysvětlitelná zaváhání je ničí. Přesný střelec Fourcade náhle chybuje, Veronika se ne a ne rozjet.

Takže?

Prostě to optimálně nevyšlo a karavana se valí dál. Nechci souhlasit s J. Bø, že lidé chtějí, aby už vyhrával on. Vždyť M. Fourcade otevřel tuto sezónu vítězně. Ale je to taky jen člověk a zkušeností má na rozdávání. Totéž i Veronika Vítková. Zabouchnout dveře a válčit dál. Už Hochfilzen naznačí, jestli byla pro oba Pokljuka jen drobnou nepříjemností v celkovém hodnocení nebo odrazem k ústupu ze slávy. Vsadila bych na to první.

Hlavní foto: Martin Fourcade (Autor: Petr Slavík)

2 thoughts on “Martin Fourcade a Veronika Vítková v Pokljuce ztratili. Proč?

  1. Ve smíšené štafetě předávala Vítková devátá – a nikoliv šestá, jak píšete. (Že by se obrátila čísla 🙂 ??)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *