Home > Závody > ME Duszniki-Zdrój: Závěrečnou smíšenou štafetu vyhrálo Rusko, Češi pátí

ME Duszniki-Zdrój: Závěrečnou smíšenou štafetu vyhrálo Rusko, Češi pátí

Světlana Slepcovová

Ani poslední závod smíšených štafet na Mistrovství Evropy v polském středisku Duszniki-Zdrój nepřinesl českou medaili. Naše čtveřice k ní přitom neměla tak daleko, skončila pátá. Zlaté razítko dalo za úspěšným šampionátem Rusko.

Solidní práce českých žen

Hned od prvního úseku bylo patrné, kdo že míří za zlatem. Irina Starychová sice po druhé střelbě ztrácela na vedoucí Ukrajinku Anastasiju Merkušynovou 11 vteřin, ale na předávce už mělo Rusko náskok 9,4 sekundy.

Slušně rozjela závod Lea Johanidesová. S dvojím dobíjením vleže spokojená nebude, ale čistá střelba vestoje vše vynahradila. Česko ztrácelo po prvním úseku ze 7. místa 47 sekund.

Vedoucí postavení Ruska se na druhém úseku ještě upevnilo. Světlana Slepcovová musela jen jednou dobíjet, zatímto Ukrajinka Julija Džimová absolvovala trestné kolo. Na druhou příčku se tak posunulo Švédsko. Elisabeth Högbergová za Ruskou zaostala o 31 sekund.

Jessica Jislová zvládla bezchybně úvodní ležku a kdyby podobný výkon zopakovala i na stojce, tak posunula českou štafetu někde ke třetímu místu. Bohužel ale vypotřebovala všechny tři náhradní náboje. Poté se ovšem činila na trati a dorazila na předávku jako šestá se ztrátou 1:04,6.

Češi se blížili medaili

Vyhlášený střelec Alexej Volkov nemohl Rusko připravit o jasné vedení. Naopak ho ještě zvýraznil. Olexandr Žyrnyj, který posunul Ukrajinu zpět na druhé místo, ztrácel 48,8 sekundy. Dalších 7,5 vteřiny zpět byl Erlend Bjøntegaard.

Tempu Nora bohužel v závěru nestačil Jaroslav Soukup, který jinak podal velmi solidní výkon. Obě položky zvládl poměrně rychle jen s jedním dobíjením. Předával jako pátý v odstupu minuty a 15 vteřin, těsně za čtvrtým Bulharem Gerdžikovem.

Nervy ruských trenérů až v závěru trochu pocuchal ten papírově nejsilnější. Alexandr Loginov vleže na tři náhradní náboje odvracel hrozbu trestného kola. Vestoje už podobné problémy nedopustil, dal pět z pěti a dovezl Rusko k 6. zlatu z 8 možných.

O majitelích bronzu rozhodoval až závěrečný finiš, kdy Nor Fredrik Gjesbakk přespurtoval Ukrajince Ruslana Tkačenka. Do medailového boje chtěl zasáhnout i Lukáš Kristejn. Oba jeho soupeři byli ale na závěrečné položce dříve a zároveň dobře odstříleli. Kristejn tak musel pálit velmi rychle a zároveň přesně, což se mu až do posledního výstřelu dařilo.

Poslední terč ovšem spadl až po použití osmého náboje. I kvůli tomu nakonec český reprezentant těsně prohrál boj o čtvrté místo s rychlým Bulharem Vladimirem Ilievem. Nejlepším výsledkem české reprezentace na Mistrovství Evropy tak zůstala čtvrtá příčka Veroniky Vítkové ze stíhacího závodu.

Výsledky smíšené štafety
Analýza závodu

Medailové pořadí po 8 z 8 závodů
Pořadí Země Z S B =
1. rus 6 4 3 13
2. ukr 1 1 2 4
3. bul 1 1 1 3
4. nor 0 1 1 1
5. lat 0 0 1 1
5. pol 0 0 1 1

Foto: Světlana Slepcovová (© Georges Ménager, pod licencí BY-NC-ND)

One thought on “ME Duszniki-Zdrój: Závěrečnou smíšenou štafetu vyhrálo Rusko, Češi pátí

  1. Tak nám ty štafety zase zamotaly hlavu. Jislová s Johanidesovou se opravdu snaží a Soukup se předvedl, zatímco T. Krupčík “zabil” předposlední položkou medailovou šanci. Teď budou trenéři ty páté “kusy” pro MS vybírat opravdu těžko.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *