Home > Téma > MS Antholz, sumář 1. dne: Fantastický úspěch Čechů a norská dominance

MS Antholz, sumář 1. dne: Fantastický úspěch Čechů a norská dominance

První den Mistrovství světa v Antholzi je za námi. Patřil smíšeným štafetám a přinesl nejen očekávané výsledky, ale i mnohá překvapení. Máme pro Vás souhrn toho nejpodstatnějšího, co se dnes v italském středisku událo, především z českého pohledu.

Události dne ve zkratce

  • Norsko jako jeden z favorizovaných týmů nezaváhalo a ve složení Marte Olsbuová RøiselandováTiril EckhoffováTarjei Bø a Johannes Thingnes Bø si dojelo pro suverénní vítězství. Zároveň obhájilo titul z loňského Östersundu.
  • Italové Lisa VittozziováDorothea WiererováLukas Hofer a Dominik Windisch potvrdili svou sílu v této disciplíně a vybojovali stříbro – historicky první cenný kov z mistrovství na domácí půdě.
  • České kvarteto Eva Kristejn Puskarčíková, Markéta Davidová, Ondřej Moravec a Michal Krčmář především díky nejpřesnější střelbě ze všech týmů dojelo na třetím místě. Pro Českou republiku jde o první medaili z mistrovství světa v této disciplíně od triumfu v Kontiolahti 2015.
  • Medaili z loňského šampionátu neobhájilo Německo. Loni bylo v Östersundu stříbrné, dnes po trestném kole Denise Herrmannové skočilo čtvrté.
Foto: Norská smíšená štafeta (Autor: Petr Slavík)

Citát dne

“Měl jsem těžkou pozici, poprvé jsem ve štafetě střílel o pódiové umístění. I když jsem byl ve stresu, snažil jsem se na poslední střelbu maximálně soustředit a věřil jsem, že v posledním kole to zvládnu.” (IBU TV)

Michal Krčmář se s rolí finišmana štafety vypořádal skvěle. Na závěrečnou střelbu přijížděl za českým reprezentantem Dmytro Pidručnyj. Ukrajinec na třetí místo ztrácel devět vteřin. Jenže na položce ve stoje selhal a musel dokonce na trestné kolo. To Michal Krčmář jediné dobíjení zvládl na první pokus a bronz pro český tým zůstal neohrožen.

Hrdinové dne: Markéta Davidová, Ondřej Moravec

Za hrdiny závodu lze označit celé české kvarteto, protože všichni jeho členové odvedli skvělou práci. Lví podíl na úspěchu má samozřejmě Markéta Davidová. Na druhém úseku nepotřebovala ani jeden náhradní náboj, v posledním běžeckém kole navíc předjela Dorotheu Wiererovou a štafetě polepšila na druhé místo. Střelecky bezchybný závod předvedl rovněž Ondřej Moravec. Pro Davidovou jde o první medaili z mistrovství světa, Moravec ziskem šestého cenného kovu vyrovnal rekord Gabriely Koukalové.

Foto: Markéta Davidová (Autor: Petr Slavík)

Překvapení dne: Česká republika

Bronz české smíšené štafety lze svým způsobem označit i za překvapení dne. Na zisk medaile byla řada jiných adeptů, dosavadní výsledky v této sezoně Česko rozhodně neřadily mezi favority. Podle slov Ondřeje Rybáře tým odepisovala i řada českých „fanoušků“, někdy dost nevybíravým způsobem. Především jim dnes Češi dokázali, že stále umí zabojovat o nejvyšší příčky.

Zklamání dne: Francie

Začátek šampionátu si jistě představoval jinak právě jeden z favorizovaných týmů. Naděje Francie zhatil už první úsek, kdy Julia Simonová musela na trestné kolo. Předávala až 18. Justine Braisazová na trestné kolo nemusela, i přes tři dobíjení štafetu posunula na 14. místo. Téměř bezchybní Martin Fourcade a Quentin Fillon Maillet už jen mírnili ztrátu. Francie nakonec byla sedmá. Na lepší výsledek jistě myslelo například Rusko (6.) nebo Švédsko (11.)

Fotka dne

A ještě jednou radost české smíšené štafety. Tu v cíli zachytil kdo jiný než Petr Slavík.

Foto: Česká smíšená štafeta (Autor: Petr Slavík)

Medailové pořadí zemí po 1 z 12 závodů

1.Norsko1001
2.Itálie0101
3.Česká republika0011

Hlavní foto: Česká smíšená štafeta (Autor: Petr Slavík)

2 thoughts on “MS Antholz, sumář 1. dne: Fantastický úspěch Čechů a norská dominance

  1. Proč ti, co uspěli, se nechávají fotit s otevřenou pusou (vypadá to jako psí tlama a je to dost neindividualní). Je na to hrozně hrozný pohled 😭😭

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *