Home > Závody > MS Oslo: Mužskou štafetu ovládlo domácí Norsko. Češi berou skvělé páté místo

MS Oslo: Mužskou štafetu ovládlo domácí Norsko. Češi berou skvělé páté místo

Johannes Thingnes Bø

Domácí biatlonisté vybojovali na Mistrovství světa v Oslu již čtvrté zlato. Štafeta mužů se skvěle vydařila i českým reprezentantům, kteří ukořištili pátou příčku.

Parádní rozjezd Krčmáře

Erik Lesser, to je německá jistota na prvním úseku. Svou rychlou střelbou si vypracoval mírný náskok před ostatními štafetami a ten udržel až do konce. Druhý Lowell Bailey a na něj ztrácel 7 vteřin. Hned za Američanem figuroval Michal Krčmář. Nejmladší člen českého kvarta zvládl svou pozici naprosto skvěle, jen jednou dobíjel a výtečně běžel. Mnohem hůř se na prvním úseku vedlo Simonu Fourcadovi, který odsunul Francii až na 14. místo. Ještě níže byla Ukrajina, jelikož Serhij Semenov musel na trestné kolo. Pád zase zbrzdil Rusa Maxima Cvetkova.

Vedoucí trio

Na druhém úseku trochu překvapivě zářil Slovák Tomáš Hasilla. Z obou střeleb odjížděl jako první, ale v běhu vždy ztrácel a předával jako 8. se ztrátou půl minuty. Do čela se dostalo trio Tarjei Bø, Nathan Smith a Benedikt Doll. Všichni tři stříleli se dvěma dobíjeními. Skvěle si vedl i Jaroslav Soukup, jenž potřeboval pouze jeden náhradní náboj a předával na pátém místě s mankem 10 vteřin. Ve zmaru pokračovalo Rusko, Jevgenij Garaničev dokonce musel na trestné kolo. Ztrátu na čelo prohloubila také Francie.

Dokoný Johannes Bø

Třetí úsek pořádně rozthal startovní pole. Johannes Bø předvedl výkon, který se blížil k dokonalosti. Rychlý běh, blesková a hlavně 100% střelba. Norsko se tak mohlo těšit z náskoku téměř 30 vteřin na druhé Německo, za které jel Arnd Peiffer. Scott Gow stále držel vysoko třetí Kanadu. Ondřej Moravec musel na stojce odvracet třetím náhradním nábojem trestné kolo, ale naštěstí to zvládl. Jeho ztráta na čelo však vyrostla na minutu a 12 vteřin. Češi předávali na pátém místě, těsně za Rakouskem. Julian Eberhard přitom musel kroužit na trestném kole. Štafety Ruska a Francie byly nadáleny velmi vzdáleny medailovým příčkám.

Norská dominance

Král Harald V. byl během závěrečného úseku velmi často zabírán kamerami. A pokaždé se usmíval. Emil Hegle Svendsen totiž mířil za ziskem čtvrtého norského zlata na šampionátu. První střelba mu vyšla na výbornou, na té druhé dvakrát dobíjel, ale i tak držel náskok 10 vteřin na Simona Schemppa. Němec v závěrečném okruhu nenašel dostatek sil k nějakému útoku, a tak mohla naplno vypuknout velká oslava v podání všech přítomných Norů.

Sestava Ole Einar Bjørndalen, Tarjei Bø, Johannes Thingnes Bø a Emil Hegle Svendsen zvítězila s náskokem 11,5 vteřiny. Norsko se tak podeváté v historii raduje ze zlata ve štafetě mužů a podesáté v řadě vystoupalo v této disciplíně na stupně vítězů. A ještě jedna historická perlička. Bjørndalen získal jubilejní 20. zlato z MS a ještě posilnil pozici nejlepšího biatlonisty v dějinách. Norové také získali malý křišťálový glóbus.

Německu se nepodařilo obhájit loňské zlato, přesto mohou být Erik Lesser, Benedikt Doll, Arnd Peiffer a Simon Schempp spokojeni se stříbrem. Třetí velmi překvapivě dojela Kanada. Tato země se raduje z historicky první medaile ve štafetě na MS. Christian Gow, Nathan Smith, Scott Gow a Brendan Green se tak nesmazatelně zapsali do biatlonových dějin.

Čtvrtá příčka připadla Rakousko. Dominik Landertinger totiž v závěru těsně zdolal Michala Šlesingra. Český finišman ustál svůj úsek velmi dobře, pouze dvakrát dobíjel a přispěl k vyrovnání nejlepšího výsledku naší štafety na MS. Rusko se nakonec díky Antonu Šipulinovi propracovalo ještě na celkem slušné 6. místo. Velmi dobře dopadl závod pro 7. Švédy a 8. Američany. Zklamaný naopak bude Martin Fourcade, který po bídných výkonech svých kolegů nedostal Francii výš než na 9. místo. Elitní desítku uzavřelo Švýcarsko.

Pořadí na jednotlivých úsecích

První úsek: 1. Lesser (18:00,2), 2. Bailey (+7,2), 3. Krčmář (+7,5)

Druhý úsek: 1. Eder (17:46,2), 2. Smith (+11,3), 3. Wiestner (+12,8) – 7. Soukup (+28,2)

Třetí úsek: 1. J. Bø (18:03,1), 2. Iliev (+23,5), 3. Peiffer (+29,1) – 9. Moravec (+1:00,1)

Čtvrtý úsek: 1. Šipulin (18:23,1), 2. Lindström (+10,2), 3. Schempp (+21,5) – 4. Šlesingr (+22,8)

Výsledkový servis

Výsledky štafety mužů

Analýza závodu

Pořadí disciplíny

Pořadí Poháru národů

Foto: Johannes Thingnes Bø (© Tor Atle Kleven, pod licencní BY-SA)

2 thoughts on “MS Oslo: Mužskou štafetu ovládlo domácí Norsko. Češi berou skvělé páté místo

  1. Dobrý závod, dobrý výsledek. Blahopřeji!! A přiznám se, že jsem čekal umístění tak o 2 příčky horší, o to příjemnější takové malé překvapení je.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *