Svého šampióna bude dnes mít nejtradičnější vytrvalostní závod také mezi muži. Na startu budou stát hned tři mistři světa – Tarjei Bø, Jakov Fak a Martin Fourcade. Favoritů na zisk trůnu, který s koncem kariéry uvolnil Američan Lowell Bailey, je víc a překvapení nejsou vyloučena. Paradoxně by střelecký výpadek mohl k titulu pomoci naštvanému Johannesovi Bømu. Ve 20kilometrovém závodě nepůjde jen o cenný kov z královské disciplíny, ale také o malý křišťálový glóbus a účast v hromadném startu.
Dnešní menu
16:10 – Vytrvalostní závod mužů
- 4. Ondřej Moravec, 54. Tomáš Krupčík, 90. Michal Krčmář, 95. Michal Šlesingr
- TV přenosy: 15:40 ČT sport, 16:00 Eurosport
- Startovní listina
Otázky dne
- Dosáhne trápící se Martin Fourcade jako první v historii na čtvrté zlato na MS v nejdelší distanci?
- Napraví Johannes Bø střeleckou bilanci a získá poprvé mistrovský titul ve vytrvalostním závodě?
- Rozšíří Češi medailovou sbírku ve své nejúspěšnější disciplíně?
Preview vytrvalostního závodu
Jako první vyběhne na třicetikilometrovou trať čerstvý vítěz Univerziády, Rus Nikita Poršněv. Pro něj to bude premiéra nejen na Mistrovství světa, ale i ve Světovém poháru. Naopak do závodu nenastoupí překvapivý vítěz stíhačky Dmytro Pidručnyj. Adepty na zisk cenného kovu v závodě, který je na programu Mistrovství světa již více než 30 let, hledejme tedy jinde. Především mezi těmi, kteří se ve Švédsku nacházejí ve střelecké pohodě a běžecky nestrádají.
Žebříček disciplíny toho příliš nenapoví. V sezóně se odjel jen jeden 20kilometrový závod na začátku sezóny v Pokljuce a v něm zatím na své jediné vítězství dosáhl Martin Fourcade. Ten druhý zkrátil na 15 kilometrů kanadský mráz, se kterým si v zúženém startovním poli nejlépe poradil prozatímní vládce disciplíny Johannes Thingnes Bø (startovní číslo 53). Tomu ale již v Americe odletěla střelecká muška. Uvidíme, jestli potvrdí své prohlášení, že se to zásadně změní.
Foto: Johannes Thingnes Bø (Autor: Petr Slavík)
Šanci na druhé vítězství v závodě s minutovou penalizací za nesestřelený terč má na MS po osmi letech jeho starší bratr Tarjei (na startu 83.), který zámořské turné vynechal a do Švédska přijel běžecky i střelecky připravený výborně. Na individuální úspěch na svém prvním MS si brousí zuby i hrdina smíšené štafety a stříbrný z Canmore Vetle Christiansen (75).
Pět minut před letošním vládcem vyběhne na trať ten loňský – Martin Fourcade (43), který vytrvalostní závody umí. Vyhrál ho na šampionátu již třikrát, od roku 2013 vždy skončil na pódiu je také olympijským vítězem v této disciplíně. A léta se mu daří i v Östersundu. Ačkoliv letos ty nejrychlejší nestíhá, bílit terče nezapomněl. Pokud využije své zkušenosti, mohl by se na pódium dostřílet. Téměř na den po třech měsících.
Na vítězné vlně se veze jeho reprezentační kolega Quentin Fillon Maillet (59), který má navíc švédské středisko ve velké oblibě. Francouzi mají ještě jedno eso v rukávu – staršího bratra Martina Fourcada Simona (na startu č. 60). Stříbrný medailista z Ruhpoldingu 2012 (a v průběhu let třikrát bramborový) byl v Canmore sedmý, na dnešní závod se speciálně připravoval a může být jedním z černých koňů závodu.
Foto: Quentin Fillon Maillet (Autor: Petr Slavík)
Mezi favority musíme zařadit i jediného biatlonistu, který zatím na MS neminul ani jeden terč. Biatlonový matador Simon Eder vyběhne do závodu mezi posledními (89.). Rakušan je jedním z medailistů z vytrvalostního závodu (bronz, Oslo 2016) na startu, druhým mužem disciplíny a krom přesnosti ho zdobí i rychlost střelby. I ta je v tak dlouhém závodě překvapivě důležitá. Ondřej Moravec přisel o zlato na MS v Hochfilzenu právě kvůli o pět vteřin rychlejší střelbě Američana Lowella Baileyho. Neradno podceňovat i Ederova reprezentačního kolegu Dominika Landertingera (85). V Oslu si doběhl pro stříbro i po nepřesvědčivých střeleckých výsledcích ve sprintu a stíhačce.
I Švédi mají mezi sebou medailistu – Fredrik Lindström ale po prodělané mononukleóze závody vynechá, zbytek týmu jistě navnadila a uklidnila zlatá Hanna Öbergová. Rychlý Sebastian Samuelsson, čtvrtý muž vytrvalostního závodu na olympiádě v Pchjongčchangu, se zatím na domácím šampionátu střelecky hledá, ale třeba se najde právě nyní.
Foto: Sebastian Samuelsson (Autor: Petr Slavík)
Na zlato čeká dvacet let německá reprezentace, na své první medaile by mohl dosáhnout kdokoliv z vyrovnané trojice Arnd Peiffer,(24), Benedikt Doll (35), Erik Lesser (55). Překvapivě do závodů nezasáhne v Pokljuce stříbrný Johannes Kühn, nejrychlejší muž stíhačky.
Ještě o tři roky delší je čekání další velmoci – Ruska, vyhlášeným střelcům se v dlouhém závodě nedaří. Spíše než nevyzpytatelný střelec Alexandr Loginov (33) může překvapit zkušenější Jevgenij Garaničev (48), stříbrný ze ZOH v Soči.
Kde hledat adepty na přední umístění mimo velmoci?
Určitě si dejme pozor na lotyšského reprezentanta Andrejse Rastorgujevse (61), který je na šampionátu nečekaně jedním z nejlépe střílejících biatlonistů, šesté místo ve stíhačce s pouhým jedním omylem je jeho kariérním maximem na MS. A nemusí zůstat jen u něj.
Ve formě je v Östersundu i Benjamin Weger (47), devátý muž této sezóny. Může překvapit i třetí šampión na startu Jakov Fak (38), Po dlouhé zdravotní pauze to ale bude složité.
Na české biatlonisty sázkové kanceláře vysoké kursy nenasadily. Ale mohou se mýlit. Ondřej Moravec a Michal Šlesingr již medaile z vytrvalostního závodu mají. První jmenovaný obhajuje stříbro, Šlesingr získal bronz před 12 lety. Oba jsou výborní střelci a jejich běžecká forma se zlepšila.
Michal Krčmář se umí zmobilizovat a Tomáš Krupčík na MS dobývá svá maxima. Celá čtveřice chce zabojovat o účast v hromadném startu. Největší šanci má Tomáš Krupčík, který se po dvou nevyužitých příležitostech na start mezi elitou (jednou onemocněl a podruhé byl závod zrušen) může do třetice do masáku dostat, pokud skončí na bodech, nejlépe kolem třicítky. Michal Krčmář by měl skončit do 15. místa, další dva matadoři do 5. místa, nejlépe na stupních. Těžký úkol, ale nic není nemožné. Ani být nečekaným šampiónem. Ukrajinec by mohl vyprávět.
Hlavní foto: Ondřej Moravec (Autor: Petr Slavík)
Dobrý den….hlavně je to pořád sport,,,,a nechte naše v klidu závodit…nejde o život a ty někdy trapné komentáře reportéru čt. našim nepomohou.Hodně štěstí a zdraví a přesnou mušku….a když né,tak se svět nezboří….
Trapné jsou hlavně komentáře diskutérů na Sport.cz a jiných sportovních webech. O naše sportovce mají zájem jen, když se zadaří a od 36 let starého veterána Šlesingra by očekávali celou sadu medailí, jinak je to pro ně “sportovní turista”.