Home > Závody > MSJ Lenzerheide: Jakub Štvrtecký je juniorským vicemistrem světa!

MSJ Lenzerheide: Jakub Štvrtecký je juniorským vicemistrem světa!

Třetí stříbro do české sbírky z probíhajícího Mistrovství světa juniorů v Lenzereide dnes přidal Jakub Štvrtecký. Ve sprintu nestačil pouze na obhájce zlata z Norska Vebjørna Søruma. Juniorkám vládla Ruska Anastasija Ševčenková, šestým místem se blýskla Tereza Vinklárková.

Vítězství ve sprintu obhájil Nor, Štvrtecký nejlépe v kariéře

Čekání na první cenný kov v kategorii juniorů dnes ve Švýcarsku ukončil ten, u kterého se v úspěch nejvíce doufalo. Na svém posledním juniorském šampionátu vybojoval svůj první (zimní) individuální cenný kov Jakub Štvrtecký. Výborný sprint ale dnes zajeli všichni čeští junioři, nejhorší z nich bude do stíhacího závodu startovat z krásného 21. místa. Mezi národy byli druzí nejlepší.

Z Čechů byl Jakub Štvrtecký nejrychlejší a jako jediný na obou položkách přesný, ač velmi rozvážný. Po vyčištěné stojce odjížděl směrem k cílové pásce ze šestého místa. Druhý nejlepší čas posledního kola (celkově čtvrtý) vynesl benjamínka mužské reprezentace až na stříbrný stupínek.

Obhájce titulu z Norska Vebjørn Sørum umazal jedno zaváhání na stojce nejrychlejším časem na trati, nejrychleji i střílel. Stříbrnému Čechovi na střelnici nadělil 37 sekund, celkově byl lepší o 25 sekund.

Foto: Vebjørn Sørum (Autor: Igor Stančík)

Třetí Bělorus Dzmitry Lazuski na vítěze ztratil 31,5 sekundy, bronz mu zajistil čistý zápis a druhý nejlepší běh. Všichni medailisté již pravidelně startovali či startují mezi dospělými.

Čtvrtý skončil Jørgen Krogsæter se stejným střeleckým zápisem jako jeho vítězný kolega, pátý pak Rus Sajd Karimulla Chalili, který obhajoval loňské stříbro. Jako šestý na květinovém ceremoniálu nechyběl teprve devatenáctiletý Ital Tommaso Giacomel, třetí v celkovém pořadí juniorského poháru.

Elitní desítku uzavřel stejně jako ve vytrvalostním závodě Mikuláš Karlík s jednou chybou na stojce. Podobně jako Štvrtecký vystupňoval své tempo, třetí nejrychlejší čas posledního kola ho posunul o čtyři příčky nahoru oproti výjezdu ze střelnice.

Vítězslav Hornig svižně střílel i běžel, po položce vleže ale musel na dvě trestná kola. Do stíhačky odstartuje s číslem 18, minutu a půl za vítězem. Nejmladší český junior Tomáš Mikyska udělal pouze jednu chybu na ležce, rychle běžel a v cíli mu patřilo 21. místo.

Výsledky sprintu juniorů
Analýza závodu

Šampiónkou bezchybná Ruska, Vinklárková opět na širším pódiu

Juniorkám na střelnici vítr dělal větší potíže, nulovalo se málo. Vítězné Rusce Anastasiji Ševčenková se ale podařilo vyčistit všechny terče, ke zlatu jí pomohl i druhý běžecký čas.  Stříbrná Norka Åsne Skredeová na ní ztratila po jednom omylu 41 sekund. K bronzové medaili si opět nejrychlejším během pomohla jedna z nejzkušenějších juniorek Bulharka Milena Todorovová, která se mýlila třikrát.

Pod stupni vítězů tentokrát skončila vedoucí juniorka poháru Švýcarka Amy Basergaová (0+1). Se stejným střeleckým zápisem finišovala pátá Marthe Johansenová z Norska.

Druhým nejrychlejším závěrečným kolem (celkově šestý běh) uzavřela rozšířené pódium Tereza Vinklárková, která na obou střeleckých zastávkách nechala jeden nesestřelený terč. Šesté místo jí patří i v celkovém pořadí IBU Junior Cupu.

Tereza Vinklárková
Foto: Tereza Vinklárková (Autor: Jiří Zaňát)

Klára Polednová nechala nesestřelené dva terče při ležce, do stíhacího závodu bude startovat z 31. pozice, dvě a čtvrt minuty za vítězkou. Šestatřicátá Petra Suchá a osmatřicátá Tereza Voborníková shodně zamířily na trestný ovál čtyřikrát,  v cíli je dělila necelá sekunda. Celkově jim patřil 15., resp. 17. běžecký čas. Do stíhačky vyrazí s více než dvouapůlminutovým odstupem.

Výsledky sprintu juniorek
Analýza závodu

V neděli uzavřou Mistrovství světa juniorů v Lenzerheide stíhací závody obou kategorií.

Hlavní foto: Jakub Štvrtecký (Autor: Petr Slavík)

3 thoughts on “MSJ Lenzerheide: Jakub Štvrtecký je juniorským vicemistrem světa!

  1. Opravdu veliká poklona: Štvrtecký potvrdil svou extratřídu mezi juniory.
    A opět: všichni naši mládenci byli skvělí…!! Jako družstvo dnes 2. a pomohli týmu k současnému 3. místu v Junior Cupu… a ještě k tomu: jako jediní byli všichni 4 do 21. místa!! Žádný tým juniorů dorostenců na tom není líp (dokonce ani Norové).
    A co se týká Junior Cupu – nebýt diskvalifikace smíšené štafety 18. 12. 2019, o niž se zasloužili horliví “akurátní” Němci (aby je Češi neohrožovali), mohli být naši junioři už 2., byť jen o 2 body; děvčata by se posunula už na 5. místo. Zatracené kdyby! Přitom si naši Mikyskovým přejezdem nepomohli a trochu času naopak ztratili…

    1. K tomu Junior Nation Cupu: je pozoruhodné, že v obou kategoriích jsou na tom mládežnické reprezentace o hodně líp než dospělácké!!

      1. Moc pozoruhodné to podle mě není. Bývalé opory zestárly, navíc se k tomu přidal i předčasný konec Koukalové. Bylo jasné, že přijde alespoň mírné vystřízlivění, ale jak vidíme, tohle bude jen krátké mezidobí a olympiáda za dva roky klidně může být další Soči. Švédsko si tím koneckonců prošlo před pár lety taky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *