Home > Téma > Návrat Koukalové po více než dvou letech? Biatlonová historie zná i takové případy

Návrat Koukalové po více než dvou letech? Biatlonová historie zná i takové případy

Gabriela Koukalová

Bylo by to velmi těžké, ale ne nemožné. Gabriela Koukalová v posledních dnech oživila spekulace o možném návratu, když v rozhovoru pro Sport.cz dokonce uvedla, že je to padesát na padesát. Ve Světovém poháru se přitom objevila naposledy v roce 2017. Biatlonová historie však zná podobné, více či méně úspěšné návraty.

„Já už byla víceméně rozhodnutá, ale jak čím dál víc sportuju, rychle se zlepšuju a vidím své schopnosti, říkám si, jestli není škoda končit. Jsem ráda, že jsem si nechala prostor na rozmyšlenou. Je dobré mít na zásadní rozhodnutí čas, nejen ve sportu,“ řekla mimo jiné Gabriela Koukalová v exkluzivním rozhovoru pro Sport.cz. Její finální rozhodnutí má přijít na tiskové konferenci koncem května.

Úskalí návratu

Návrat má několik úskalí. Koukalová za sebou svým odchodem nechala pošramocené vztahy s českým týmem, čemuž nepomohlo ani následné vydání autobiografické knihy Jiná. I proto nyní připustila, že by v krajním případě mohla reprezentovat jinou zemi. Třeba Slovensko, odkud pochází její maminka.

To je však jen velmi teoretická možnost, o čemž svědčí reakce předsedy Slovenského svazu biatlonu Tomáše Fuska pro Radiožurnál. „Koukalová a slovenský biatlon není žádné téma. Máme své kvalitní závodnice a vůbec si nedovedu představit, že bychom se měli takovou otázkou zaobírat. Pro nás je to reprezentantka České republiky.“

Gabriela Koukalová Foto: Gabriela Koukalová (Autor: Petr Slavík)

O návratu a jeho případné formě je teď zbytečné spekulovat, v květnu bude jasno. Můžeme však zapátrat v historii a podívat se na biatlonisty a biatlonistky, kteří se také vraceli po delší pauze.

Kdo se úspěšně vrátil?

Nejaktuálnější jsou návraty „biatlonových matek“. Darja Domračevová vynechala celou sezónu 2015/16, ale už v dalším ročníku se dvakrát probojovala na pódium a v sezóně 2017/18 dokonce skončila v celkovém hodnocení třetí.

Anastasia Kuzminová dokonce nezávodila dva roky, od prosince 2006 do prosince 2008. V mezidobí se jí narodil syn a změnila národnost. V první sezóně po návratu se rozkoukávala, v té druhé se stala olympijskou vítězkou. Tařka dvě kompletní sezóny vynechala i při narození dcery v roce 2015. Opět prožila slabší první zimu po návratu a opět v té následující získala olympijské zlato.

Oproti těmto biatlonistkám má Koukalová nevýhodu: Obě dopředu věděly, že se vrátí, a tak ke svému comebacku směřovaly i přípravu. Na druhou stranu česká biatlonistka upřesňuje, že přišla zhruba jen o rok přípravy. Trénovala do Vánoc roku 2017 a na konci loňského roku se začala opět systematičtěji připravovat.

Anastasia KuzminováFoto: Anastasia Kuzminová (Autor: Petr Slavík)

Koukalovou může inspirovat třeba i Ukrajinka Olena Pidhrušná, která oznámila konec kariéry po olympijském ročníku 2013/14. Po roce se ale vrátila a dokonce v životní formě, v celkovém hodnocení Světového poháru skončila sedmá. Její krajanka Vita Semerenková kvůli zranění a těhotenství vynechala hned tři roky a po svém návratu se podívala na stupně vítězů.

V biatlonové historii můžeme najít i kurióznější návraty. V roce 2009 se k jednomu takovému odhodlal v té době čtyřicetiletý Lotyš Olegs Maluhins. Vítěz jednoho závodu Světového poháru z roku 1999 si připsal mezi elitou jediný start. Ve vytrvalostním závodě v Pokljuce skončil 62. a mimo jiné za sebou nechal čtyři české reprezentanty.

Po pěti letech se v sezóně 2016/17 vracel další Lotyš Ilmars Bricis. A pozor, v Ruhpoldingu si ve 45 letech dojel pro 44. místo ve sprintu. U biatlonu vydržel ještě další rok.

Na závěr jedna perlička. Švédská legenda Magdalena Forsbergová uzavřela před olympiádou v roce 2006 sázku. Pokud Anna Carin Olofssonová-Zideková získá zlato, tak s ní v dubnu pojede štafetu na Mistrovství Švédska. Držitelka šesti velkých křišťálových glóbů sázku prohrála, po čtyřech letech se vrátila a vítězně. Na prvním úseku byla ze všech nejlepší a Olofssonová-Zideková na tom druhém dokonala dílo.

Zdroje: sport.cz, irozhlas.cz
Foto: Gabriela Koukalová (Autor: Petr Zbranek)

7 thoughts on “Návrat Koukalové po více než dvou letech? Biatlonová historie zná i takové případy

 1. Neviděl bych ten návrat jako nemožný, zvlášť v současném stavu, kdy se ženská reprezentace opírá pouze o výkony mladé Markéty Davidové. Pánové Hamza a Rybář by se ale měli více snažit. Kdo si přečetl její knihu, a nedal na vytržené věty v masmédiích, tak ví, že na ně byla dost vázaná, a asi čeká, že že to budou oni, kdo ji pozvou zpět. A podle mě by to měli udělat.

 2. Nic není nemožné; ale upřímně řečeno: neumím si to představit… Jestli G. čeká, že druhá strana udělá první krok, nemusí se vůbec dočkat. Stojí ona sama o návrat? Doopravdy? Pak se musí snažit ona.
  Ještě k údajnému výroku pána Fuska: pokud to “zabalí” Ivona Fialková, tak by po G. oblízli všechny prsty a hned by to bylo téma pro slovenský biatlon.

  1. Těžko říct, jestli to G, myslí vážně anebo jen kalí vodu a vyžaduje pozornost.” Ta jí totiž – jak to vypadá – chybí ze všeho nejvíc.
   Přiznám se, že i mně její roztomilé “excesy” chybí. Jak kdysi správně napsal zahraniční fanda: “Gabi sell biathlon. Dahlmeier is boring.”

 3. Mozne je vse ..osobne tomu neverim .Samostatny tym ktery by zrejme pozadovala -takovou AA bunku v A tymu ? co zbytek repre jak by se jim to asi zajidalo? Jsou to profici tam se na nejake kamoseni asi zrejme moc nehraje ,ale jsou to tez lidi a elementarni slusnost a jeden cil je nutny predpoklad uspechu repre jako celku ..Nemyslim ze spusteni hnojometu ze strany .Pi .Koukalove je prave orechove otevirajici dvere repre .Holky se nejak poperou s poklesem formy .doplni se repre mladasama a ono to brzy pujde i bez hvezdne Gabiny .Slovaci ji nechteji ..Muze skusit treba -Gabon -Pobrezi Slonoviny nebo Mongolsko popripade Albanii..Udelala by lepe kdyby mlcela psala tu svoji telenovelu kazde dva roky novy dil popripade si poridila rodinu ..

  1. Myslím, že se jí chce závodit a chybí jí zlatá olympijská. Proč její chuť nevyužít? A nekritizujte ji za to, co o ní píší novináři. Ta knížka je trochu o něčem Jiném a není tak kontroverzní. To je jen reklama prodejců.
   Asi bychom si měli připomenout, že Gábina i když zrovna nezávodí, je stále naše biatlonová královna. Bude trvat dlouho, než nějaká další česká biatlonistka dosáhne toho, čeho dosáhla Gábina (i když jim to samozřejmě moc přeji).

 4. K tomu má našlápnuto Davidová (škoda, že už skončila Maříková, která ji proháněla) a objevil se i nadějný dorost – takže: český biatlon neskončí s koncem závodění Koukalové. A Vítková ani Puskarčíková a další neřekly poslední slovo. Zatím mi chybí hlavně G. “úlety!” – ty byly jedinečné 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *