Home > Závody > Páté zlato pro Ukrajiny a třetí pro Merkušynovou

Páté zlato pro Ukrajiny a třetí pro Merkušynovou

Anastasija Merkušynová

Anastasija Merkušynová

Foto: Anastasija Merkušynová (© biathlon.com.ua)

Ani v poslední den Mistrovství světa v letním biatlonu v Cheile Gradistei se nezastavila ukrajinská medailová lavina. Anastasija Merkušynová přidala ve stíhačce juniorek své třetí zlato, pro její zem už dokonce páté. Na stupně vítězů s ní vystoupaly Ruska Kristina Rezcovová a další z Ukrajinek Julija Žuravoková.

Tři ženy na čele

Vítězka sprintu Anastasija Merkušynová hned od začátku začala navyšovat svůj půlminutový náskok. Na první položce ovšem oproti svým soupeřkám Kristině Rezcovové z Ruska a krajance Juliji Žuravokové jednou chybovala, a tak se časová výhoda smrskla na 23 vteřin. Další závodnice byly od boje o medaile vzdáleny o více než minutu, ale z českého pohledu byla zajímavá 10. pozice čisté Markéty Davidové. Ta byla jedinou Češkou v závodě, protože Simona Maříková ke startu nenastoupila.

Druhá česká nula

Dvě Ukrajinky na čelních příčkách shodně jednou nezamířily přesně na druhé ležce, Rezcovovou odsunuly dvě chyby o něco dál. Pořád měla ale velkou rezervu v boji o medaili. Davidová přidala druhou nulu a udržela se na 10. pozici.

Mnoho nul vestoje

Vítr dovolil na první stojce velmi dobré výkony, které se týkaly i vedoucího tria. Rychlá Merkušynová ale i tak zvětšila svůj náskok na kolegyni Žuravokovou na 40 sekund. Tři chyby bohužel odsunuly mimo TOP10 naši Davidovou.

Malý zvrat

Zvrat na medailových pozicích se udál na závěrečné položce vestoje. Netýkal se však vedoucí Merkušynové, jež si i se dvěma trestnými okruhy hravě udržela dostatečné vedení. Stejnou střeleckou bilanci zaznamenala Žuravoková, tu už ale minely stály druhou příčku na úkor bezchybné Rezcovové. Vypadalo to, že o medailistkách je rozhodnuto.

A taky že bylo. Ukrajina se tak mohla radovat už z pátého zlata, samotná Merkušynová ze třetího. Na velmi pěkné čtvrté příčce dojela do cíle Litevka Gabriele Lescinskaiteová a kousek za ní pátá Ukrajina Anna Kryvonosová. Ivona Fialková ze Slovenska, jež startovala až ze 14. místa, se mohla pyšnit nejrychlejším běžeckým časem a taky 6. pozicí. Do první desítky se vmáčkly ještě tři Rusky, 7. Elena Kručinkinová, 9. Natalia Gerbulovová a 10. Elizaveta Kaplinová, a 8. Běloruska Darja Blašková.

Počet chyb Markéty Davidové se zastavil na číslovce 10, výsledkem byla 16. příčka.

Výsledky závodu

Analýza závodu

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *