Bělorusko čeká po odchodu Darji Domračevové a Naděždy Skardinové těžká sezóna. Plnohodnotná náhrada je zatím v nedohlednu, ale dílčích úspěchů se nová generace běloruského biatlonu dočkat může.
Bělorusko v minulé sezóně
- Pořadí SP mužů: 48. Sergej Bočarnikov, 68. Vladimir Čepelin, 81. Raman Jaljotnau, 94. Maxim Varabej
- Pohár národů mužů: 15. místo
- Pořadí SP žen: 3. Darja Domračevová, 18. Naděžda Skardinová, 20. Iryna Kryuková, 74. Dzinara Alimbekavová, 80. Nadzeja Pisarevová, 93. Darja Jurkevičová
- Pohár národů žen: 8. místo
Autoritářský prezident Běloruska a zároveň velký sportovní fanoušek Alexandr Lukašenko mohl být s uplynulou sezónou spokojen. Nejvíc radosti mu podle očekávání udělala Darja Domračevová. Vyhrála šest závodů Světového poháru a kdyby několikrát nechyběla na startu, tak mohla zabojovat o velký křišťálový glóbus.
Zřejmě nejcennější úspěch přišel v Pchjongčchangu. Sama Domračevová vybojovala stříbro v hromadném startu, ale hlavně pomohla k senzačnímu zlatu ženské štafetě.
Byla u toho i Naděžda Skardinová, která navíc poprvé (a zároveň naposled) zvítězila v závodě Světového poháru. Co víc, podařilo se jí to na úvod sezóny, takže si vyzkoušela žlutý trikot.
Členkou zlaté štafety byla i Iryna Kryuková. Té se ve 26 letech premiérově povedlo vystoupat na stupně vítězů, v Annecy – Le Grand-Bornand skončila druhá.
Muži samozřejmě nedosahovali takových výsledků jako jejich kolegyně, ale také si nevedli úplně špatně. Lídrem byl naturalizovaný Rus Sergej Bočarnikov, který zaujal 18. místem na Zimních olympijských hrách. Ve Světovém poháru se dostal ještě o příčku výš.
Foto: Sergej Bočarnikov (Autor: Marcus Cyron, pod licencí BY-SA)
Co se událo před novou sezónou?
Končit se má na vrcholu, jako by si po olympijské sezóně řekly Darja Domračevová a Naděžda Skardinová. Bělorusku tak rázem odešly dvě největší opory posledních let, ke kterým se přidaly i Nadzeja Pisarevová a Darja Jurkevičová. Posledně jmenovaná se nakonec nechala přemluvit, aby ještě aspoň rok vydržela. Jinak by byl problém sestavit štafetu. A to si ještě Dzinara Alimbekavová poranila rameno
Co se týká trenérů, tak tím hlavním zůstává zkušený Jurij Albers. Dosavadní trenér žen Fjodor Svoboda se cítil být unavený, a tak jeho pozici převzal Vasilij Leščenko, bývalý osobní kouč Kryukové. Asistenta mu dělá 80letý Viktor Korčagin.
Nový trenér mužů Oleg Ryženkov nemusel řešit vlnu odchodů, skončil pouze Aljaxandr Darožka. U mužské reprezentace nově vypomáhá jako konzultant i Vladimir Korolkevič, Rus namočený do dopingu.
Foto: Darja Domračevová (Autor: Petr Slavík)
Klíčové otázky
Zvládne Kryuková pozici nové běloruské jedničky?
V minulých sezónách mohla Iryna Kryuková růst ve stínu Domračevové a Skardinové. Po jejich odchodu bude největší tlak právě na ní.
Trojnásobná medailistka z juniorských světových šampionátů se začala mezi dospělé prosazovat pozvolně. Poprvé o sobě dala vědět na Světovém poháru v Novém Městě na Moravě v roce 2015, kde skončila devátá a třináctá.
Od té doby se mezi elitou zabydlela natrvalo. Další průlom přišel na konci roku 2017, kdy Kryuková nejprve vyrovnala devátým místem své maximum a pak se radovala ze zmíněného druhého místa.
Že je odolná proti tlaku, ukázala na Zimních olympijských hrách v Pchjongčchangu. Na druhém úseku nakonec zlaté štafety si dovolila jen jedno dobití. Sama pak na své premiérové olympiádě přidala dvě 17. místa. Na roli běloruské jedničky by tak mohla být připravená.
Prosadí se omlazený tým mužů?
Vedle třicátníků Sergeje Bočarnikova a Vladimira Čepelina tvoří páteř mužské reprezentace talentovaní mladíci. Raman Jaljotnau 25 let, Viktar Kryuko 23 let, Maxim Varabej 22 let a Anton Smolskij 21 let.
Všichni čtyři mají medaile z juniorských šampionátů a všichni čtyři zatím čekají, až se prosadí mezi dospělými. Nejblíž k tomu měli Jaljotnau a Varabej. V roce 2015 shodně poprvé pronikli do první dvacítky v závodě Světového poháru, ale od té doby na to i vinou slabší střelby nenavázali.
Největší pozornost tak bude upřena možná na toho nejmladšího. Smolskij velmi dobře debutoval na olympijských hrách. V individuálních závodech skončil na 35. a 33. příčce a také byl členem osmé štafety. Zatím má podobný problém jako jeho kolegové, střílí s úspěšností pod 80 %.
Pokud Bělorusové najdou recept na přesnější střelbu, můžou poskočit o pár pater výš.
Vytáhne Bělorusko z rukávu další talenty?
Běloruský biatlon se těší velmi štědré podpoře ze strany státu, což by mělo přispět k produkci dalších talentů. Jedním z nich je 20letý Dzmitry Lazuski, vítěz jednoho závodu IBU Junior Cupu a bronzový medailista ze štafety na MSJ 2017.
Cenný kov ze stejného závodu má i Kiryl Cjuryn. Sám na stejném šampionátu vybojoval páté místo. Seznam nadějí můžeme doplnit Volhou Haurylkinovou, která v tomto roce po boku Lazuského získala bronz v závodě smíšených dvojic na MEJ.
Pro běloruskou reprezentaci bude práce s mládeží o to klíčovější, že se v roce 2022 vrátí Světový pohár do Minsku, resp. do střediska Raubiči. A nároční fanoušci se rozhodně nespokojí s tím, že jejich biatlonisté na trati nechají maximum.
Nepřehlédněte: Přehled všech preview před sezónou 2018/19
Hlavní foto: Anton Smolski (Autor: Jiří Zaňát)