První Světový pohár roku 2023 hostí slovinská Pokljuka a domácí fanoušci jsou plní očekávání, jak si povede běžecká hvězda Anamarija Lampičová. Zároveň se ve slovenském Osrblí rozbíhá i druholigový IBU Cup.
Světový pohár Pokljuka
> Program Světového poháru najdete tady <
1) Po dvou letech na Pokljuce. V minulé sezóně se ve Slovinsku nezávodilo, dva roky zpátky zase chyběli na tribunách fanoušci. V pořadí 24. podnik Světového poháru na Pokljuce už by ale měl proběhnout ve vší parádě.
2) Suverénní norské duo. I kdyby třetí muž Světového poháru Emilien Jacquelin (319 bodů) vyhrál na Pokljuce sprint i stíhačku, nemůže předstihnout Johannese Thingnese Bøho (599 bodů) a Sturlu Holma Lægreida (565 bodů). Kromě úvodního závodu sezóny byli oba Norové pokaždé na stupních vítězů.
3) Julia Simonová v trháku. Z posledních šesti závodů dojela Francouzka pětkrát na stupních vítězů a vyjela si náskok 76 bodů na druhou Elviru Öbergovou a 98 bodů na třetí Lisu Vittozziovou. Na Pokljuce může udělat další důležité kroky na cestě za velkým křišťálovým glóbem.
4) Norům se daří i na Pokljuce. Johannes Bø má ve slovinském středisku bilanci tří zlatých, jedné stříbrné a dvou bronzových medailí. Nikdo z aktivních biatlonistů na tom není lépe. Sturla Lægreid tu před dvěma lety získal na mistrovství světa dvě individuální zlata, Quentin Fillon Maillet zase kompletní medailovou sadu.
5) Vrací se obhájkyně velkého křišťálového glóbu. Marte Olsbuová Røiselandová se dala zdravotně do pořádku a absolvuje na Pokljuce své první závody sezóny. Na tento areál nemá jinak skvělé vzpomínky, byla tu jednou třetí. Z aktivních biatlonistek je na Pokljuce nejúspěšnější Tiril Eckhoffová, která tu dvakrát zvítězila. Její návrat se ale stále oddaluje.
6) Davidová zpátky na místě činu. Před dvěma lety si Markéta Davidová vystřílela ve vytrvalostním závodě na Pokljuce titul mistryně světa. Ve stejné disciplíně tu byla bronzová i na Světovém poháru v roce 2018. Zlaté vzpomínky z MS oživí i Lisa Hauserová.
7) Co předvede Lampičová? V Hochfilzenu prožila bývalá běžkyně na lyžích fantastickou premiéru ve Světovém poháru, když v běžecké části nadělila druhé nejrychlejší Elviře Öbergové 27 sekund a i se třemi chybami skončila pátá. Pro pořádek připomeňme, že Slovinsko čeká na domácí medaili od roku 2012, kdy Jakov Fak vyhrál sprint a ve stíhačce dojel druhý. Mezi ženami zatím uspěla jen Tadeja Brankovičová, třetí v hromadném startu v roce 2007.
8) První sezónní mixy. V neděli se pojede nejprve smíšená štafeta dvojic, po níž budou následovat kvarteta. Opět bude zajímavé sledovat, jakou taktiku zvolí jednotlivé týmy. Třeba ten český. Vyzkouší v singl mixu nově zrozenou rychlostřelkyni Markétu Davidovou?
9) Zástup nemocných. Jenom z českého týmu na Pokljuku kvůli nemoci neodjeli Eliška Václavíková, Tomáš Mikyska a Vítězslav Hornig, Lucie Charvátová by nakonec startovat měla. Z velkých jmen bude chybět nachlazená Hanna Öbergová a s horečkou bojující Franziska Preußová.
10) Sezónní i kariérní debuty. Poprvé v sezóně se ve Světovém poháru představí zkušená Italka Federica Sanfilippová, Švédka Mona Brorssonová nebo Francouz Oscar Lombardot. Premiéru v elitním seriálu prožijí dvacetiletá Belgičanka Maya Cloetensová nebo jednadvacetiletý Slovák Damián Cesnek.
IBU Cup Osrblie
1) IBU Cup se vrací na Slovensko. Osrblie je tradiční zastávkou druholigového seriálu, za posledních 13 let chybělo v kalendáři jen jednou. Poprvé v sezóně se tu pojedou mixy a supersprinty.
2) Boj o Světový pohár. Na prvních čtyřech pozicích v IBU Cupu jsou Norové, zvlášť vedoucí Endre Strømsheim si říká o šanci v nabitém áčku. Premiérou pozvánku do Světového poháru si bude chtít vysloužit i nejlepší žena IBU Cupu, Francouzka Gilonne Guigonnatová.
3) Střídání v českém týmu. Do Světového poháru povýšil 10. muž hodnocení IBU Cupu Adam Václavík a nebýt nemoci, tak i 11. Vítězslav Hornig. Na dobré výkony této dvojice se pokusí navázat Mikuláš Karlík, mezi ženami bude o Světový pohár bojovat Tereza Vinklárková.
> Program IBU Cupu najdete tady <