Home > Preview > PREVIEW: Forma Loginova s otazníkem. Rusové se ale můžou opřít o úspěšné juniory

PREVIEW: Forma Loginova s otazníkem. Rusové se ale můžou opřít o úspěšné juniory

Nový prezident, noví trenéři, nové tváře. Začíná nová, úspěšnější éra ruského biatlonu?

BiatlonMag se před startem sezóny 2020/2021 podívá na 20 vybraných týmů. Dnes je to Rusko

Rusko v minulé sezóně

 • Pořadí SP mužů: 7. Alexandr Loginov, 15. Matvej Jelisejev, 32. Jevgenij Garaničev, 39. Nikita Poršněv, 52. Eduard Latypov, 62. Kirill Strelcov, 69. Dmitrij Malyško, 77. Sajd Chalili
 • Pohár národů mužů: 4. místo (kvóta: 6)
 • Pořadí SP žen: 17. Jekatěrina Jurlovová-Perchtová, 21. Larisa Kuklinová, 23. Světlana Mironovová, 46. Irina Starychová, 58. Kristina Rezcovová, 67. Tamara Voroninová, 82. Anastasija Poršněvová
 • Pohár národů žen: 5. místo (kvóta: 6)

Stalo se před sezónou

 • Na pozici prezidenta Ruské biatlonové unie rezignoval Vladimir Dračev. Oficiálně kvůli časově náročné práci ve Státní dumě, v praxi ale ztratil podporu řady činovníků RBU.
 • Jako jediný kandidát uspěl ve volbě nového prezidenta Viktor Majgurov, který dostal 45 z 45 hlasů. Majgurov v minulosti zastával pozici prvního viceprezidenta IBU.
 • Rusku stále nebylo navráceno plné členství v Mezinárodní biatlonové unii, a tak nemůže pořádat mezinárodní závody.
 • Skončili hlavní trenér Anatolij Chovancev, trenér mužů Sergej Bělozerov a trenér žen Vitalij Noricyn.
 • Nově celou reprezentaci vede Valerij Polchovskij, trenérem mužů je Jurij Kaminskij a trenérem žen Michajl Šašilov.
 • Jedním z asistentů Šašilova je Alexej Volkov, který po sezóně ukončil kariéru.
 • Řada biatlonistů se připravovala individuálně, mezi nimi Alexandr Loginov, Matvej Jelisejev, Sajd Chalili, Jekatěrina Jurlovová-Perchtová, Larisa Kuklinová či Jevgenija Pavlovová.
 • Kvůli podezření z dopingu je momentálně suspendována Jekatěrina Glazyrinová.
 • Koronavirus z ruského týmu prodělali Petr Paščenko, Alexandr Povarnicyn, Nikita Poršněv a Kirill Strelcov.
 • Těsně před startem sezóny se Jekatěrina Jurlovová-Perchtová dozvěděla, že bude dvojnásobnou maminkou. Proto pravděpodobně vynechá celý ročník.
Jekatěrina Jurlovová-Perchtová
Foto: Jekatěrina Jurlovová-Perchtová (Autor: Petr Slavík)

Čtyři položky

1) Forma Loginova neznámou. Alexandr Loginov se letos, jak už je zvykem, připravoval individuálně. Oproti předcházejícím rokům ale neměl vůbec žádné porovnání s reprezentačními kolegy, protože vynechal ruský šampionát i předsezónní kontrolní závody. Navíc ho trápilo zranění lokte. Nebylo by proto takovým překvapením, kdyby neměl tak oslnivý nástup do sezóny a spíše se soustředil na její vrchol. Na Mistrovství světa v Pokljuce bude obhajovat zlato ze sprintu a bronz ze stíhačky.

Foto: Alexandr Loginov (Autor: Petr Slavík)

2) Rusko hledá medailisty. Kdyby se odečetly výsledky Alexandra Loginova, tak Rusko v minulé sezóně získalo jen tři medaile. Postarali se o ně Matvej Jelisejev, Světlana Mironovová a ženská štafeta. To je však pro tradiční biatlonovou velmoc málo, s čímž souvisela i kompletní výměna trenérského štábu. Profitovat by z ní mohla třeba výborná běžkyně Mironovová, jejíž osobní trenér Šašilov převzal ženský tým. V kontrolních závodech mužů ukázal výbornou běžeckou formu Eduard Latypov, ale trápil se na střelnici. Mnohem vyrovnanější výkony podával zkušený Jevgenij Garaničev. Ten se obvykle rozjíždí až v lednu, ale podle trenérů už je teď v dobré formě.

Foto: Jevgenij Garaničev, Peppe Femling a Tero Seppälä (Autor: Petr Slavík)

3) Mužská štafeta čeká na medaili. Už rekordních šest závodů. Rusové skončili v minulé sezóně ve štafetě hned pětkrát čtvrtí, jednou z toho bylo šesté místo. Vůbec poprvé v ruské historii nevystoupali ani jednou na pódium. Problémem rozhodně nebyly střelecké výbuchy, za celou sezónu šli ruští biatlonisté jen na dvě trestná kola a naopak v tomto ohledu patřili k premiantům. Šlo spíš o horší běžecké výkony, které podle odešlých trenérů souvisely se špatně připravenými lyžemi. Také se nedařilo najít tu správnou sestavu, jen dvakrát v sezóně jela ruská štafeta ve stejném složení.

Foto: Matvej Jelisejev (Autor: Petr Slavík)

4) Nové hvězdy. Jako jednu z možných lídryň týmu označili trenéři Anastasii Ševčenkovou. Hovoří za ni její výsledky na letošním mistrovství světa juniorů. Vyhrála sprint i stíhačku, ve vytrvalostním závodě byla čtvrtá. Z deseti položek minula jen dva terče. Její kolegyně z juniorské reprezentace Anastasija Gorejevová na to byla zase skvěle běžecky v předsezónních závodech. Mezi muži už dostal v minulé sezóně Světového poháru šanci osminásobný medailista z mládežnických světových šampionátů Sajd Chalili a v Novém Městě na Moravě si dojel pro první body za 25. místo. Podle trenérů však na začátku sezóny není v ideální běžecké formě.

Očekávané složení štafet

Muži

 1. Jevgenij Garaničev
 2. Matvej Jelisejev
 3. Eduard Latypov
 4. Alexandr Loginov

Ženy

 1. Jevgenija Pavlovová
 2. Světlana Mironovová
 3. Larisa Kuklinová
 4. Uľjana Kajševová

Cílová rovinka

Kompletní výměna trenérského štábu by mohla být pro ruský tým dobrým impulzem. Úspěšní junioři by mohli pomoct ke znovuzrození ruského biatlonu, který v minulých letech semlely problémy s dopingem. Byť současný lídr týmu Alexandr Loginov jim v tomto není nejlepším vzorem.

Podívejte se i na preview dalších týmů

Foto: Alexandr Loginov (Autor: Petr Slavík)

2 thoughts on “PREVIEW: Forma Loginova s otazníkem. Rusové se ale můžou opřít o úspěšné juniory

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *