Home > Preview > Preview Hochfilzen: Tyrolské středisko sedí Fourcadovi, Čechům tolik ne

Preview Hochfilzen: Tyrolské středisko sedí Fourcadovi, Čechům tolik ne

Martin Fourcade

O udržení žlutých čísel budou od pátku 13. v tradičním rakouském biatlonovém areálu bojovat Martin Fourcade a Dorothea Wiererová. Na rychlých náročných tratích nedaleko sjezdařského centra Kitzbühel se bude závodit již po sedmnácté v řadě a Čechy čeká velká výzva. Minulou sezónu se totiž stalo padesátileté středisko spolu s Ruhpoldingem tím nejméně bodově úspěšným, s nulou na kontě odjela polovina Čechů včetně Markéty Davidové. Biatlonisty čeká i jedna organizační novinka.

Zajímavá čísla

 • Martin Fourcade je tu s pěti zlaty, šesti stříbry a čtyřmi bronzy nejúspěšnějším činným biatlonistou. Na pódiu nechyběl Francouz od roku 2012, loni byl ve sprintu stříbrný a stíhačku vyhrál. Šlo o jeho poslední medailová umístění v sezóně.
 • Bratři Bøovi mají středisko taktéž v oblibě, druhý muž poháru Tarjei z něj odvezl nejvíce svých zlatých. Vedle trojice vítězství z let 2010 a 2011 má odsud i stříbro a dva bronzy, naposledy z roku 2015, loni skončil 12. ve stíhačce.
 • Mladší Johannes stíhá ve vítězstvích francouzského soka (4), na polovině je u stříbrných úspěchů, bronz odsud nemá. Minulou sezónu se ve stíhačce ocitl mimo pódium (na 9. místě), což bylo až do Canmore naposledy.
 • Stěžovat si na středisko určitě nemohou Němci, 14. muž SP Benedikt Doll odsud má jediné kariérní zlato (sprint na MS 2017), Simon Schempp zatím poslední zlato (MS 2017, dvě celkem).
 • V posledních pěti ročnících se na pódium ve sprintu či stíhačce (které tvoří se štafetami pravidelné menu druhé zastávky) podívali z aktivních mužů jen Fourcade, Norové, Němci a Slovinec Jakov Fak, který ovšem sezónu nezahájil nijak oslnivě.
 • Závody ve Švédsku se nevydařily ani Simonu Ederovi, jedinému domácímu medailistovi v Hochfilzenu.
 • Štafety v posledním desetiletí pětkrát ovládlo Norsko, třikrát Rusko, v roce 2009 domácí Rakousko a loni Švédsko. Statisticky je pro letošek kandidát na stupínek nejvyšší jasný. Norové vyhráli navíc i první štafetu.
Tarjei Bø
Foto: Tarjei Bø (Autor: Jaroslav Svoboda)
 • Absolutní ženskou vládkyní tyrolského areálu je Kaisa Mäkäiräinenová (3-5-3), první medaili získala už v sezóně 2010/11, poslední zlato a stříbro loni. Tento ročník sice nezahájila tak kvalitními výsledky jako tu loňskou, ale stále je mezi běžeckou elitou (sedmý běh ve sprintu, druhý ve vytrvalostním závodě), což se v Hochfilzenu počítá.
 • Dorothea Wiererová i po roce přijíždí do Rakouska ve žlutém, ve výborné běžecké formě a se vzpomínkami na zlato a stříbro minulého ročníku. První medailový úspěch tu zaznamenala před dvěma lety (bronz).
 • Třetí žena celkového pořadí Marte Olsbuová Røiselandová na cenný kov u našich jižních sousedů dosud nedosáhla, loni byla 47. a 30.
 • Pravidelně zařazený štafetový závod žen na rozdíl od mužských protějšků tak jasné favoritky nemá. Čtyřikrát tu v posledním desetiletí zvítězily Němky, dvakrát Norky (členkou ale nebyla ani jedna současná reprezentantka) a Italky (včetně loňského roku), jednou Ukrajinky a před deseti lety Rusky.
Kaisa Mäkäräinenová
Foto: Kaisa Mäkäräinenová (Autor: Petr Slavík)

Češi tradičně v Hochfilzenu nezáří

Na start se v Hochfilzenu postaví pětičlenná „östersundská“ sestava mužů a pouze čtyři ženy. Trenéři nemají z nižších soutěží koho povolat za Veroniku Vítkovou. Vzhledem k plánovaným štafetám budou doufat, že nikdo neonemocní. Podobná situace nastala i před rokem – aby mohly ženy postavit štafetu, musela neúplně zdravá Eva Kristejn Puskarčíková vynechat stíhačku. Tehdy týmu chyběla nemocná Jessica Jislová.

Zajímavá čísla

 • První body z Hochfilzenu se budou snažit získat oba nejmladší členové českého týmu. Markéta Davidová tu v minulé sezóně po medailově úspěšném prvním kole skončila 62. a 49., Jakub Štvrtecký, nejmladší bodující biatlonista na startu v Östersundu, zde zahájil cestu do A týmu 61. místem. Bezbodová bilance i platí pro Jessicu Jislovou.
 • Jedinou činnou Češkou s medailí ze závodu Světového poháru je Veronika Vítková, která loni dosáhla na nejlepší český výsledek (14. místo). Na startu ale letos bude ze zdravotních důvodů chybět.
 • Stříbro zde získal Ondřej Moravec ve vytrvalostním závodě na MS 2017.
 • Lucie Charvátová tu dosáhla na svůj nejlepší kariérní výsledek (5. ve sprintu 2015) a Michal Krčmář na své nejlepší umístění na mistrovství světa (5. ve vytrvalostním závodě 2017).
 • Za závodně neoblíbené středisko ho označuje nejstarší bodující biatlonista z Östersundu, Michal Šlesingr. Jedná se o jediné tradiční středisko, kde se na stupně za 17 let ve Světovém poháru nepodíval.
Ondřej Moravec
Foto: Ondřej Moravec (Autor: Petr Slavík)

Program

V Hochfilzenu uvidíme přesně po roce v pátek 13. sprinty a následně první stíhací závody, letos v organizační novince – sobotní dopoledne pojedou ženy štafetu a odpoledne muži stíhací závod. V neděli si disciplíny prohodí.

Program SP v Hochfilzenu
13. 12. 11:30 sprint žen
13. 12. 14:20 sprint mužů
14. 12. 12:30 štafeta žen
14. 12. 14:55 stíhací závod mužů
15. 12. 12:00 stíhací závod žen
15. 12. 14:15 štafeta mužů

Hlavní foto: Martin Fourcade (Autor: Petr Slavík)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *