Home > Preview > Preview Martin Fourcade Nordic festival: Závody (nejen) biatlonových hvězd

Preview Martin Fourcade Nordic festival: Závody (nejen) biatlonových hvězd

Martin Fourcade

Už v sobotu startuje ve francouzském Annecy jedna z nejočekávanějších biatlonových událostí léta – Martin Fourcade Nordic festival. A právě Fourcade si tak splní jeden ze svých největších snů – mít exhibiční závody v rodné zemi. Koho francouzský velikán zlákal k účasti a v jakých závodech se (nejen) biatlonové hvězdy vlastně představí?

Z velkého snu je realita

„Během deseti let závodění jsem měl šanci zúčastnit se nejkrásnějších závodů, Světového poháru a olympijských her. Také jsem měl to štěstí objevit úžasné akce, které přispívají k rozvoji mého sportu, například biatlon na stadionu Schalke v Gelsenkirchenu, Blinkfestivalen v Norsku či City-Biathlon v Německu. A během těch deseti let jsem snil o tom, že jednoho dne budu moci zažít takové emoce i v rodné zemi. Martin Fourcade Nordic Festival je konečně šance změnit tenhle sen v realitu.“ Tak vysvětluje Martin Fourcade důvody, které ho vedly k zorganizování vlastních exhibičních závodů.

Martin Fourcade, nejen organizátor, ale také závodník. (Zdroj: Instagram)

Program

Sobota, 31. srpna

Martin Fourcade Show Biatlon (14:30 – 16:30)

Celý program zahájí v sobotu ve 14:30 biatlonové závody s hromadným startem. Půjde o mezinárodní závody osmi biatlonistů a osmi biatlonistek ze Světového poháru. Kdo přislíbil Martinu Fourcadovi účast, si přečtěte níže.

Sprint běžců na lyžích (16:30 – 18:00)

Po biatlonistech bude v 16:30 na řadě sprint běžců a běžkyň na lyžích, v tomto případě samozřejmě na kolečkových bruslích. Závodu, který měří 900 metrů, se rovněž účastní známá jména tohoto sportu.

Neděle, 1. září

Biatlonové závody pro děti (9:00 – 12:00)

V neděli dopoledne je naplánován biatlonový závod pro děti.

Biatlonový běh (13:00 – 17:00)

Biatlonový běh je podle oficiálních stránek festivalu závodem, který prověří fyzické, mentální i týmové schopnosti. Závodit se totiž bude v týmech po čtyřech až šesti lidech. Účastnit se může úplně každý, kdo se předem zaregistruje. Závod je kombinací běhu s různými překážkami a samozřejmě střelby, to vše na kilometrovém okruhu. Je na každém týmu, jakou zvolí strategii. Hlavním cílem je formou štafety dosáhnout co největšího počtu okruhů.

Ukázka štafetového biatlonového běhu. (Zdroj: Instagram)

Koho v Annecy uvidíme?

Biatlon

Účast v závodu s hromadným startem mužů si samozřejmě nenechá ujít Martin Fourcade. A pozval si opravdu silnou konkurenci. Nebude chybět vítěz celkového hodnocení Světového poháru, Nor Johannes Thingnes Bø. Na domácí půdě se představí třetí muž Světového poháru Quentin Fillon Maillet, a také Simon Destieux, kterému v celkovém hodnocení připadlo čtvrté místo. Francouze doplní ještě Antonin Guigonnat – současný vicemistr světa právě v hromadném startu. Z elitní desítky SP pozvání přijali Němec Benedikt Doll a Ital Lukas Hofer. Osmým biatlonistou na startu bude Dmitrij Malyško z Ruska.

Pódium sprintu mužů
Foto: zleva Lukas Hofer, Johannes Thingnes Bø a Quentin Fillon Maillet. Ani jeden z nich si nenechá ujít Nordic Festival. (Autor: Petr Slavík)

Velkou podívanou slibuje i závod žen. Z osmi biatlonistek na startu jich hned šest figurovalo v první desítce Světového poháru. Nebude chybět vítězka velkého křišťálového globu a mistryně světa Dorothea Wiererová z Itálie. Doplní ji krajanka a druhá žena hodnocení Lisa Vittozziová. Představí se šestá žena SP Paulína Fialková. Fourcadovo pozvání neodmítla ani Kaisa Mäkäräinenová, které letos patřila sedmá příčka. Startovat měla také devátá Franziska Preußová, ale kvůli zdravotním problémům na poslední chvíli účast odřekla. Naopak bychom měli vidět Moniku Hojniszovou, která letos elitní desítku uzavírala.

Francouzkám se v uplynulé sezoně tolik nedařilo, přesto na francouzské exhibici chybět nebudou. Jejich zástupkyní se stane Justine Braisazová – v celkovém hodnocení až 26., zato s bronzovou medailí z Mistrovství světa v Östersundu. Poslední biatlonistkou bude Ruska Jekatěrina Jurlovová-Perchtová – úřadující vicemistryně světa v této disciplíně.

Foto: Zleva P. Fialková, K. Mäkäräinenová, D. Wiererová, M. Hojniszová, A. Kuzminová, L. Vittoziová. Pět z této světové špičky v Annecy startuje. (Autor: Per Slavík)

Hvězdné budou i sprinty na lyžích

Známá jména najdeme ve startovních listinách nejen biatlonové exhibice, ale také běhu na lyžích (kolečkových bruslích). Mezi muži vyčnívá jméno Petter Northug. Třináctinásobný mistr světa a dvojnásobný olympijský vítěz byl jedním z prvních, kteří účast na exhibici potvrdili. Na startu spolu s ním bude třeba Federico Pellegrino, mimo jiné držitel zlaté medaile z MS v Lahti 2017. V závodě žen se představí Krista Pärmäkoskiová – finská běžkyně na lyžích, která se může pyšnit šesti medailemi ze světových šampionátů a čtyřmi z olympijských her.

Legendární Petter Northug byl jedním z prvních, kteří účast na Fourcadově exhibici potvrdili. (Zdroj: Instagram)

Hlavní foto: Martin Fourcade (Autor: Petr Slavík)

2 thoughts on “Preview Martin Fourcade Nordic festival: Závody (nejen) biatlonových hvězd

    1. Omlouvám se a děkuji za upozornění – samozřejmě 31. srpna. Asi to posouvám co nejblíže nové sezoně 😉

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *