Home > Preview > PREVIEW: Rusové se chtějí vrátit mezi biatlonové velmoci. Vedle Loginova může zazářit Mironovová

PREVIEW: Rusové se chtějí vrátit mezi biatlonové velmoci. Vedle Loginova může zazářit Mironovová

Alexandr Loginov

Alexandr Loginov myslí na velký křišťálový glóbus a značné naděje jsou vkládány i do rychlé Světlany Mironovové. Budeme svědky návratu ruského biatlonu na výsluní?

BiatlonMag se před startem sezóny 2019/2020 podívá na 20 vybraných týmů. Dnes je to Rusko.

Rusko v minulé sezóně

 • Pořadí SP mužů: 2. Alexandr Loginov, 15. Jevgenij Garaničev, 29. Matvej Jelisejev, 36. Dmitrij Malyško, 53. Alexandr Povarnicyn, 72. Eduard Latypov, 82. Maxim Cvetkov, 96. Nikita Poršněv
 • Pohár národů mužů: 4. místo (kvóta: 6)
 • Pořadí SP žen: 14. Jekatěrina Jurlovová-Perchtová, 29. Irina Starychová, 31. Světlana Mironovová, 34. Jevgenija Pavlovová, 56. Uľjana Kajševová, 57. Valerija Vasněcovová, 61. Margarita Vasiljevová, 62. Larisa Kuklinová, 84. Viktorija Slivková, 88. Anastasija Morozovová, 99. Lejsan Biktaševová
 • Pohár národů žen: 6. místo (kvóta: 5)

Stalo se před sezónou

 • Maxim Burtasov a Alexej Korněv dostali roční stopku za vynechání tří dopingových kontrol. Margarita Vasiljevová si odpyká rok a půl dlouhý trest.
 • Rusko ztratilo kvůli diskvalifikaci Vasiljevové maximální kvótu pro nadcházející ročník, do jednoho závodu tak může nasadit maximálně pět žen.
 • Alexandr Pečonkin a Alexandr Černyšov obdrželi čtyřletý trest za účast v organizovaném dopingovém programu.
 • Na Mistrovství světa v letním biatlonu v Raubiči získalo Rusko 12 medailí. O dvě zlata se postaraly Jekatěrina Glazyrinová mezi ženami a Valerija Vasněcovová mezi juniorkami. Tři cenné kovy získal mezi muži Eduard Latypov.
 • Anastasija Morozovová si vzala Nikitu Poršněva a od nové sezóny bude závodit pod příjmením Poršněvová.
 • Členské země IBU zamezily na říjnovém kongresu v nastolení otázky navrácení plných práv Ruské biatlonové unii. Ta tak mimo jiné stále nemůže na svém území pořádat mezinárodní závody.
Margarita Vasiljevová
Foto: Margarita Vasiljevová (Autor: Petr Slavík)

Čtyři položky

1) Loginov a útok na velký křišťálový glóbus. To, co se nepovedlo Antonu Šipulinovi, by se mohlo povést Alexandru Loginovovi. Po celou minulou sezónu podával vyrovnané výkony, za což byl odměněn celkovou druhou příčku. Nestačil jen na suverénního Johannese Thingnese Bøho, ten se ale nechal slyšet, že pravděpodobně vynechá několik lednových závodů kvůli narození syna. Martin Fourcade zase v minulé sezóně ukázal, že není neporazitelný. Zdá se, že cesta na trůn by pro Rusa mohla být otevřená, byť jeho loňská 83% úspěšnost střelby představuje velký handicap.

Alexandr Loginov
Foto: Alexandr Loginov (Autor: Petr Slavík)

2) Pozor na Mironovovou. Pětadvacetiletá biatlonistka se dere vzhůru. V minulém ročníku Světového poháru vynechala všechny prosincové a také zámořské závody a přesto skončila v celkovém hodnocení na 31. příčce. Řadila se mezi nejrychlejší běžkyně, ale trápila ji 73% úspěšnost střelby. Jednou se jí povedlo zastřílet čistě, ve sprintu v Anterselvě, a hned z toho bylo životní sedmé místo. Na domácích závodech v létě i teď na sněhu neměla konkurenci, dokázala si pohlídat i střelbu. Pokud to přenese i do Světového poháru, můžeme od ní čekat útok na nejvyšší příčky.

Světlana Mironovová
Foto: Světlana Mironovová (Autor: Marcus Cyron, pod licencí BY-SA)

3) Štafety – ruská chlouba. Týmové závody brali Rusové vždycky velmi prestižně a o to víc je mrzelo, že v posledních letech zažívali trochu ústup ze slávy. Minulá sezóna ale naznačila návrat mezi biatlonové velmoci. Zvlášť u mužů. Především trojice Loginov, Garaničev a Malyško se zasloužila o jedno vítězství, dva bronzy (včetně toho na MS) a druhou příčku v hodnocení disciplíny. Ženy se dočkaly překvapivého vítězství v Oberhofu, jednou byly čtvrté a dvakrát páté. Spolehnutí bylo (a zřejmě i bude) na čtyřiatřicetiletou Jekatěrinu Jurlovovou-Perchtovou, stříbrnou medailistku z letošního mistrovství světa, jinak se složení štafet dost měnilo. Nyní by měla mít místo jisté Mironovová, ale co dál? Stabilní výkonnost prokázala vítězstvím v IBU Cupu pětadvacetiletá Viktorija Slivková, ale ve Světovém poháru se zatím výrazněji neprosadila. Ruští trenéři budou muset hledat.

Dmitrij Malyško
Foto: Dmitrij Malyško (Autor: Jiří Zaňát)

4) Velká líheň talentů. Rusové každoročně slaví úspěchy v juniorských závodech a v IBU Cupu, kde se protočí obrovské množství závodníků, ale v posledních letech se na rozdíl třeba od Norska nezrodila žádná velká hvězda. Třináctým místem v Pokljuce na začátku minulého ročníku naznačila potenciál souputnice Markéty Davidové Valerija Vasněcovová, ale ve zbytku zimy na tento výsledek nenavázala. Na stupně vítězů už se v IBU Cupu dostala dvaadvacetiletá Irina Kazakevičová a mezi dospělé už Rusové vytáhnou i dvacetiletou Anastasiji Gorejevovou, která běžecky vyniká mezi svými vrstevnicemi, letos se stala dorosteneckou mistryní světa a také vyhrála ještě nabitější závod IBU Junior Cupu. O premiérovou šanci ve Světovém poháru by se mohl přihlásit i jednadvacetiletý Sajd Karimulla Chalili, úřadující vicemistr světa.

Foto: Valerija Vasněcovová (Autor: Petr Slavík)

Očekávané složení štafet

Muži

 1. Matvej Jelisejev
 2. Jevgenij Garaničev
 3. Dmitrij Malyško
 4. Alexandr Loginov

Ženy

 1. Irina Starychová
 2. Světlana Mironovová
 3. Larisa Kuklinová
 4. Jekatěrina Jurlovová-Perchtová

Cílová rovinka

U Ruska každou sezónu platí, že vyletí nahoru několik nových jmen v IBU Cupu a i kvůli tomu se ve Světovém poháru protočí proti jiným týmům velké množství závodníků. Z tohoto důvodu je těžké predikovat. Jisté však je, že Alexandr Loginov bude patřit k největším favoritům mezi muži a pokud bychom měli být trochu odvážnější, tak to samé můžeme říct o Světlaně Mironovové.

Podívejte se i na preview dalších týmů

Hlavní foto: Alexandr Loginov (Autor: Petr Slavík)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *