Poté, co mráz přerušil program v kanadském Canmore, se závody Světového poháru přesouvají do Spojených států. Konkrétně do resortu Soldier Hollow. Pokud znovu nezaúřaduje počasí, můžeme se těšit na sprinty a stíhací závody. K nim se, teprve podruhé v sezoně, připojí smíšené štafety a závody smíšených dvojic.
Resort Soldier Hollow Nordic Centre byl dostaven v roce 2001. Toho roku se zde konaly první závody Světového poháru v biatlonu. A byly také poslední. Největší chvíli slávy si tento areál užil v roce 2002, kdy hostil olympijské soutěže (nejen v biatlonu, ale také běhu na lyžích a severské kombinaci). Od té doby se tu mezinárodní závody pořádají jen sporadicky. Jediný závodník v současném Světovém poháru, který v tomto středisku závodil, je Roland Lessing z Estonska. Pro ostatní biatlonisty a biatlonistky tak půjde o premiérovou zastávku. A rozhodně ne jednoduchou. I v Utahu, ve kterém se Soldier Hollow nachází, panují nyní teploty pod bodem mrazu. Nadmořskou výškou 1690 metrů tento areál dokonce překonává italský Antholz. Jinak jde o poměrně skromný areál, což neplatí o šířce a kvalitě tratí. Ty si biatlonisté podle prvních zpráv pochvalují.
Foto: Areál v Soldier Hollow (Autor: Petr Slavík)
Muži: Johannes Bø útočí na rekord Fourcada a Forsbergové
Nadále suverénní Johannes Thingnes Bø dokázal v Canmore nejen navýšit svůj náskok v celkovém hodnocení. Posunul se i do čela hodnocení disciplíny, ve které mu prvenství chybělo. I do Soldier Hollow tak přijíždí jako favorit číslo jedna. Pokud by Bø tento týden triumfoval ve sprintu i ve stíhacím závodě, dosáhl by čtrnácti výher v sezoně. Tím by vyrovnal rekord, který drží Martin Fourcade (2016/17) a Magdalena Forsbergová (2000/01).
Kromě Bøho v Kanadě zazářili i ostatní Norové. Vetle Christiansen stříbrem vylepšil svoje dosavadní umístění z Hochfilzenu, kde byl bronzový. Norský den završil čtvrtým místem ještě Lars Helge Birkeland, který však kvůli bolesti v krku odcestoval domů.
Norové v čele s Bøem v Canmore pokořili jiné favority, Francouze. Těm se naopak nedařilo tak jako v Itálii. Do první desítky pronikl jediný, od kterého to navíc čekal málokdo – Simon Fourcade. Za očekáváním v Kanadě zůstali hlavně Quentin Fillon Maillet (25.) a Antonin Guigonnat (31.). Pro medaili si po delší době dojel Alexandr Loginov. Rus se tak (i díky absenci M. Fourcada) znovu posunul na druhé místo v celkovém hodnocení. Ztráta na vedoucího muže je ale propastná, rovných 300 bodů.
Stejně jako do Canmore, i do Soldier Hollow odjíždí jako favorité Simon Eder (v Kanadě 6.) nebo Dominik Windisch (5.). Rakušanovi se na poslední americké zastávce (Presque Isle 2016) dařilo – byl 11. a 4., zatímco Ital zde prožil svůj nejhorší střelecký závod v kariéře (10 chyb ve stíhacím závodě). Na dobrý výsledek bude chtít navázat třeba Erik Lesser (8.). Tomuto Němci se ve Spojených státech v roce 2016 dařilo nejvíce (4. ve sprintu).
Foto: Johannes Thingnes Bø (Autor: Petr Slavík)
Ženy: Která z Italek si odveze žlutý trikot?
Jediný kanadský závod stačil Lise Vittozziové k tomu, aby se v hodnocení přiblížila Dorothee Wiererové na pouhých 5 bodů. Zatímco Vittozziová předvedla bezchybný výkon a dojela si pro bronz, Wiererová byla až 22. U mužů je prvenství více než jasné, u žen nás čeká zajímavější souboj. Wiererová má v Americe dobré výsledky. V Presque Isle 2016 byla 7. a 9. Vittozziová až 46. a 29., od té doby ale nabrala zkušenosti a prožívá svou nejlepší sezonu.
I s jednou chybou dokázala v Canmore zvítězit Tiril Eckhoffová. O Norce platí, že pokud jí vyjde střelba, běžecky patří mezi nejrychlejší a tím pádem i mezi adeptky na vítězství. Ve Spojených státech bude startovat poprvé. Premiéru tu zažije i v Canmore stříbrná Markéta Davidová. Češce se na rozdíl od Norky dařilo i v Itálii. Běžecky je na tom dlouhodobě výborně, otázkou bude stejně jako u Eckhoffové střelba.
Zlepšit výsledky z Kanady budou chtít jiné favoritky. Anastasii Kuzminovou nepustily na nejvyšší příčky 3 chyby, přesto běžela fantasticky a dojela 8. Ani tato zkušená biatlonistka ve Spojených státech nezávodila. Ještě rychlejší byla v Canmore Marte Olsbuová Røiselandová, také ale více chybovala (4 chyby, 12. místo). Norka v sezoně 2015/16 Spojené státy vynechala. Kdo už americkou medaili má, to je Kaisa Mäkäräinenová. Finka získala v Presque Isle stříbro, minulý týden ale znovu zápasila se střelbou (6 chyb, 48. místo). Domácí prostředí a stříbro ze sprintu 2016 by mohly motivovat Susan Dunkleeovou. Američanka byla letos nejlépe 7
Německo bude mít i přes absenci Laury Dahlmeierové silné zastoupení – v Kanadě se na malé pódium probojovaly Franziska Hildebrandová (4.) a Vanessa Hinzová (6.), závod se povedl i Denise Herrmannové (14.). Na medaile budou chtít zaútočit i Ingrid Tandrevoldová, Anaïs Chevalierová, Franziska Preußová nebo Monika Hojniszová. Favoritek je hodně, což dokazuje třeba dosavadních 6 sprintů. V každém z nich dokázala zvítězit jiná biatlonistka.
Foto: Pódium vytrvalostního závodu žen (Autor: Petr Slavík)
Druhé smíšené štafety a smíšené dvojice sezony
V neděli budou na programu smíšené štafety a smíšené závody dvojic. Půjde teprve o druhé v sezoně, poprvé se jely hned na úvodní zastávce v Pokljuce.
V závodech dvojic patří dlouhodobě mezi favority rakouská dvojice Lisa Hauserová a Simon Eder. V Pokljuce se ale Rakušané museli spokojit se stříbrem. Jejich přemožiteli se stali Thekla Brunová-Lieová a Lars Birkeland z Norska. Pro bronz si dojeli Ukrajinci Anastasija Merkušynová a Artěm Tyščenko. Více favorizované dvojice, např. Anaïs Chevalierová a Antonin Guigonnat skončili čtvrtí, Franziska Hildebrandová a Erik Lesser až osmí. České duo Eva Pukarčíková a Michal Šlesingr dojelo na 10. místě.
Foto: Simon Eder a Lisa Hauserová (Autor: Petr Slavík)
V první smíšené štafetě jasně dominovala Francie. Kvarteto ve složení Anaïs Bescondová, Justine Braisazová, Martin Fourcade a Simon Desthieux bralo vítězství s náskokem téměř 40 vteřin před druhým Švýcarskem. Ital Dominik Windisch musel na trestné kolo, finišman Lukas Hofer pak zásluhou jediného dobíjení zajistil Itálii bronz. Český tým byl až 14. Veronika Vítková předávala na 9. místě, Markéta Davidová ale musela hned na dvě trestná kola a předávala 13. Tomáš Krupčík a Michal Krčmář pak štafetě ještě o jedno místo pohoršili.
Češi: Medailová Davidová, zlepšující se Krupčík. A co ostatní?
Dvanáctým místem vylepšil své dosavadní umístění ve Světovém poháru Tomáš Krupčík. Zářil i ve štafetě, kde nepotřeboval ani jeden náhradní náboj a pomohl Čechům na 6. místo. Po Itálii, kde skončil 23. a 18., šla Krupčíkova forma opět nahoru. Ostatním mužům se v Kanadě nedařilo. Michal Krčmář zaznamenal po 12. a 13. místě z Anterselvy propad mimo bodované příčky (49.). Michal Šlesingr se vrátil po zranění, což bylo znát jak ve vytrvalostním závodě (64.), tak ve štafetě. Střelecky se stále trápí Adam Václavík (77. místo).
Foto: Michal Krčmář a Tomáš Krupčík (Autor: Petr Slavík)
Českou radost pak stejně jako v Itálii zařídila další medailí Markéta Davidová. Na bodovanou příčku pak dosáhla Lucie Charvátová, které se povedla střelba a byla 33. Střeleckou formu ale nepřenesla do štafety, kterou zkomplikovala dvěma trestnými koly. Eva Puskarčíková v individuálu pohořela, 7 nesestřelených terčů ji poslalo na 77. místo. Veronika Vítková se zase trápila běžecky. I když se na střelnici dopustila jediného zaváhání, do cíle dojela viditelně vyčerpaná na 72. místě.
Foto: Markéta Davidová (Autor: Petr Slavík)
Na poslední americké závody v Presque Isle 2016 mají přitom skvělé vzpomínky především Vítková a Šlesingr. Vítková se dokázala ve dvou závodech dostat do první desítky, ve stíhacím závodě byla i na malém pódiu (6.). Na stejnou pozici se ve stíhačce posunul ze 14. místa i Šlesingr.
A jaká jsou česká čísla přímo ze Soldier Hollow?
Sezona 2000/01:
- Nejlepším umístěním je 12. místo Zdeňka Vítka (stíhací závod) a 23. Ireny Česnekové (vytrvalostní závod)
- Na body se dostal už jen Ivan Masařík (19.), podle dnešních pravidel by se to povedlo i Romanu Dostálovi (38.), Petre Garabíkovi (40.) a Kateřině Holubcové Jakešové (34.)
Zimní olympijské hry 2002:
- Z mužů byl nejúspěšnější Zdeněk Vítek (14., 17.), mužská štafeta ve složení Garabík, Masařík, Dostál, Vítek byla pátá
- Ženským nejlepším výsledkem bylo 19. místo Kateřiny Holubcové Jakešové, ženské kvarteto Holubcová, Rezlerová, Česneková, Háková skončilo osmé
Foto: Zdeněk Vítek (Autor: Petr Slavík)
Česká nominace pro Světový pohár v Soldier Hollow
Muži: Michal Krčmář, Tomáš Krupčík, Michal Šlesingr
Ženy: Markéta Davidová, Eva Puskarčíková, Veronika Vítková
Program
Program SP v Soldier Hollow | ||
---|---|---|
14. 2. | 19:15 | Sprint žen |
15. 2. | 19:15 | Sprint mužů |
16. 2. | 18:05 | Stíhací závod žen |
16. 2. | 22:05 | Stíhací závod mužů |
17. 2. | 18:10 | Smíšený závod dvojic |
17. 2. | 22:05 | Smíšená štafeta |
Hlavní foto: Areál v Soldier Hollow (Autor: Petr Slavík)