Home > Preview > PREVIEW: Švédsko poprvé bez trenéra Pichlera. Zaútočí Öbergová na velký glóbus?

PREVIEW: Švédsko poprvé bez trenéra Pichlera. Zaútočí Öbergová na velký glóbus?

Hanna Öbergová s malým křišťálovým glóbem

Švédský biatlon má po odchodu Wolfganga Pichlera nového hlavního kouče. Ten se pokusí navázat na dosavadní úspěchy svého předchůdce, v jejichž výčtu ještě jeden výrazný chybí – velký křišťálový glóbus pro Hannu Öbergovou.


BiatlonMag se před startem sezóny 2019/2020 podívá na 20 vybraných týmů. Dnes je to Švédsko.


Švédsko v minulé sezóně

 • Pořadí SP mužů: 22. Sebastian Samuelsson, 38. Martin Ponsiluoma, 40. Jesper Nelin, 67. Peppe Femling, 94. Torstein Stenersen
 • Pohár národů mužů: 7. místo (kvóta: 5)
 • Pořadí SP žen: 5. Hanna Öbergová, 19. Mona Brorssonová, 28. Linn Perssonová, 42. Elisabeth Högbergová, 58. Emma Nilssonová, 68. Anna Magnussonová, 102. Ingela Anderssonová
 • Pohár národů žen: 5. místo (kvóta: 6)

Stalo se před sezónou

 • Frederik Lindström ukončil kariéru. Sedmkrát dosáhl ve Světovém poháru na medaili, v sezoně 2012/13 byl sedmým mužem celkového hodnocení. Zapsal se jako také finišman vítězné štafety na olympijských hrách a jako bronzový medailista z MS v Novém Městě 2013. Poslední sezonu vinou mononukleózy téměř vynechal, následně oznámil konec kariéry.
 • Skončil také Wolfgang Pichler. Legendární kouč Wolfgang Pichler byl v posledních letech jedním ze synonym úspěchu švédského biatlonu. Po několika letech ho vytáhl k absolutní světové špičce. K olympijským medailím z Pchjongčchangu přivedl Öbergovou, Samuelssona i obě štafety. Pod jeho vedením se Švédům dařilo ve Světovém poháru i na posledním světovém šampionátu, kde brali tři cenné kovy.
 • Nový trenér. Němce Pichlera v roli hlavního kouče vystřídal jeho dosavadní asistent a zároveň krajan Johannes Lukas. A jedná se o změnu výraznou. Novému trenérovi je totiž jen 26 let. V biatlonovém světě má ale bohaté zkušenosti. Jeho vlastní kariéru pokazilo zranění kolene, celkem brzy se tak přesunul k pozicím v realizačním týmu.
 • Na domácím šampionátu hvězdy (ne)zářily. Mezi muži ovládl Mistrovství Švédska v biatlonu na kolečkových lyžích v jasně Sebastian Samuelsson. Zatímco si podmanil všechny tři závody (běh na lyžích, sprint, vytrvalostní závod), Hanna Öbergová, jasná favoritka mezi ženami, brala “pouze” stříbro a bronz.
Fredrik Lindström
Foto: Fredrik Lindström (Autor: Andreaze/Wikipedia, pod licencí BY-SA)

Čtyři položky

1) Öbergová jako jedna z adeptek na celkové vítězství. Ve 24 letech už překročila téměř všechny biatlonové milníky. Ve vytrvalostním závodě je úřadující olympijskou vítězkou i mistryní světa. Už také vyhrála závod SP. Loni desetkrát stanula na stupních vítězů a vybojovala malý glóbus za hromadný start, z 38. místa se v celkovém hodnocení posunula na páté. V součtu úspěchů jí tak chybí už jen velký křišťálový glóbus. A její šance jsou rozhodně veliké. Z elitní desítky byla loni po Vittozziové a Hojniszové třetí nejlepší střelkyní (úspěšnost 86 %).

Hanna Öbergová
Foto: Hanna Öbergová (Autor: Petr Slavík)

2) Samuelssonův útok na TOP 10. Sebastianu Samuelssonovi bylo teprve dvacet let, když si na olympijských hrách pověsil na krk stříbrnou medaili, k tomu získal ještě zlato se štafetou. V loňské sezoně přidal sice jen druhé a třetí místo a ze šampionátu odjel s prázdnou (nejlépe byl 4.), přesto se v celkovém hodnocení vyhoupnul na životní 22. příčku a další posun se dá od talentovaného Švéda čekat i nadále. Potřeboval by jen trochu zlepšit střelbu, která se u něj loni zhoršila z 83 procent na 79.

Sebastian Samuelsson
Foto: Sebastian Samuelsson ve vytrvalostním závodě na MS, kde dojel čtvrtý. (Autor: Petr Slavík)

3) Další výrazná jména ve švédském týmu. Švédský biatlon mohl loni spoléhat i na jiné. Velmi se dařilo Moně Brorssonové. Devětadvacetiletá Švédka debutovala ve Světovém poháru v roce 2013, na své nejlepší výsledky čekala do letoška, kdy zapsala dvě pátá místa. Na MS v Östersundu pak střílela o vítězství ve stíhacím závodě, poslední položku ale neustála. Nakonec skončila sedmá. Přesto pro ni tato sezona byla přelomovou, zakončila ji na 19. místě. Na letním šampionátu vybojovala stejně jako Öbergová stříbro a bronz. Potenciál má i čtyřiadvacetiletý Martin Ponsiluoma, který se loni poprvé probojoval na stupně vítězů. Běžecky nezaostával a střelecky na tom byl nejlépe ze švédských mužů (84 %).

Mona Brorssonová
Foto: Mona Brorssonová si právě čtyřmi chybami odstřelila titul mistryně světa. (Autor: Petr Slavík)

4. Zaměřit se na mladší. Švédský tým pro nadcházející sezonu výrazně zúžil A tým pro Světový pohár. V nominaci pak figuruje jediný nováček: Elvíra Öbergová, mladší sestra Hanny Öbergové. Trojnásobná dorostenecká mistryně světa z roku 2018 získala letos na Mistrovství světa juniorů v Osrblí bronz se štafetou a k němu přidala čtvrté místo ve sprintu. Jinak ale byly výsledky švédských juniorů a dorostenců spíše nevýrazné a nikdo z nich si vstupenku do Světového poháru nevysloužil. Právě práce s juniory a dorostenci by měla být pro švédské trenéry jednou z klíčových věcí pro následující sezonu.

Očekávané složení štafet

Muži

 1. Peppe Femling
 2. Jesper Nelin
 3. Martin Ponsiluoma
 4. Sebastian Samuelsson

Ženy

 1. Linn Perssonová
 2. Mona Brorssonová
 3. Anna Magnussonová
 4. Hanna Öbergová

Cílová rovinka

Naděje budou pro nadcházející sezonu směřovat hlavně k Hanně Öbergové. Švédská hvězda má totiž nemalou šanci stát se vítězkou celkového hodnocení. Mezi muži zase budeme sledovat především Sebastiana Samuelssona. Zapomínat ale nesmíme ani na další členy švédského týmu, kteří si loni svými výsledky řekli o pozornost. Švédové tak společně tvoří silný tým, což z nich dělá také jedny z favoritů ve štafetových závodech.

Podívejte se i na preview dalších týmů

Hlavní foto: Hanna Öbergová s malým křišťálovým glóbem (Autor: Petr Slavík)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *