Pokud něco funguje, proč to měnit. Tato strategie loni vyšla italskému týmu na jedničku. Elitní kvarteto dokázalo pro svou zemi vybojovat velký křišťálový glóbus, dva malé glóby za disciplíny a pět medailí na mistrovství světa. Největší naděje i drama slibuje opět souboj dua Dorothea Wiererová a Lisa Vittozziová. Celý italský tým navíc čeká světový šampionát v domácím prostředí.
BiatlonMag se před startem sezóny 2019/2020 podívá na 20 vybraných týmů. Dnes je to Itálie.
Itálie v minulé sezóně
- Pořadí SP mužů: 10. Lukas Hofer, 17. Dominik Windisch, 46. Thomas Bormolini, 77. Thierry Chenal, 89. Giuseppe Montello
- Pohár národů mužů: 6. místo (kvóta: 5)
- Pořadí SP žen: 1. Dorothea Wiererová, 2. Lisa Vittozziová, 41. Federica Sanfilippová, 44. Nicole Gontierová, 72. Alexia Runggaldierová
- Pohár národů žen: 4. místo (kvóta: 6)
Stalo se před sezónou
- Tradiční kvarteto pokračuje. Italský tým zvolil i pro nadcházející sezonu tradiční strategii. Do elitního A týmu se tak znovu vešla jen čtyři jména: Dorothea Wiererová, Lisa Vittozziová, Lukas Hofer a Dominik Windisch.
- První šance pro novou generaci. K elitnímu kvartetu se ve Světovém poháru přidá ještě A tým. V něm najdeme známá jména, ale i úplné nováčky. Nominaci poprvé dostali junioři, dvaadvacetiletý Daniele Cappellari a o rok mladší Patrick Braunhofer.
- Bojovnice Wiererová. První ženě celkového hodnocení se během přípravy nevyhnuly zdravotní problémy, konkrétně střevní potíže. Musela být dokonce hospitalizována v nemocnici. I přesto se hned následující týden zúčastnila cyklistického závodu Maratona dles Dolomites v Alta Badii. A vedla si skvěle, v cíli byla z celkového počtu 291 cyklistek druhá.
- Jízda Lisy Vittozziové. Druhá žena Světového poháru sbírala v létě úspěchy, kde se dalo. Vyhrála exhibice ve Wiesbadenu, Livignu a Annecy. Poté ovládla i jediný závod žen na Mistrovství Itálie v Martellu. Stejně tak se jí o víkendu povedl první závod na sněhu, ve Sjusjøenu brala zlato ze sprintu. Hromadný start už ovšem patřil Dorothee Wiererové.
Čtyři položky
1) Souboj Italek. Byly to právě Dorothea Wiererová a Lisa Vittozziová, které se loni přetahovaly o velký křišťálový globus. Nakonec to byla Wiererová, která celkové hodnocení Světového poháru vyhrála. K tomu přidala glóbus za stíhací závod a titul mistryně světa. Vittozziová ale kontrovala glóbem za individuální závod a titulem vicemistryně světa. V letních závodech pak vyhrála, co se dalo. Tento víkend v Sjusjøenu ale prvenství zapsala i Wiererová. Šance obou Italek jsou srovnatelné střelecky i běžecky. Z tohoto pohledu nás rozhodně čeká dramatická podívaná.
2) Zkušení muži potřebují zlepšit střelbu. Lukas Hofer si sice v celkovém hodnocení pohoršil z pátého na desáté místo, ale tak úplně nepovedená sezona to nebyla. Dvakrát se mu podařilo vystoupat na stupně vítězů, na šampionátu bral bronz v závodě smíšených dvojic. V běhu už tradičně patřil k nejrychlejším, výrazně ho ale limitovala střelba, v níž spadl na 81 %. Začátek sezony se nevydařil Dominiku Windischovi. Vše ale napravil doslova královsky na šampionátu v Östersundu, kde se stal mistrem světa v hromadném startu (nutno ovšem dodat, že závod velmi ovlivnilo nečekané počasí, viz zde). Stejně jako Hofera, i Windische loni limitovala střelba, v níž dosáhl jen na 78 %.
3) Smůla italských štafet. Ženské kvarteto loni ovládlo úplně první štafetu v Hochfilzenu. Byla ale poslední ve složení Vittozziová, Runggaldierová, Wiererová, Sanfilippová. Poté začaly změny, tým někdy své nejlepší závodnice šetřil. Na druhý úsek byla postavena Nicole Gontierová, jejíž střelecká úspěšnost je pouhých 68 %. A když například v Canmore střelecky zazářila, na trestné kolo musela pro změnu Sanfilippová, na mistrovství světa zase kroužila Runggaldierová. Pro italskou štafetu byl tak vždy nějaký úsek kritický. Letos se v nominaci pro Světový pohár objevují čtyři ženská jména, stabilní složení by štafetě mohlo pomoci. Otázkou je, kolik sil budou mít Wiererová a Vittozziová k tomu, aby zvládly bojovat o přední příčky v individuálních závodech a zároveň mohly být oporou závodům štafet a smíšených dvojic.
4) Do hry vstupují junioři. Nominaci do A týmu si svými výsledky v IBU Cupu vysloužili jednadvacetiletý Patrick Braunhofer a dvaadvacetiletý Daniele Cappellari. Přednost dostali před zkušenějším Thierry Chenalem, který by se měl objevit v IBU Cupu. Složitou pozici má Alexia Runggaldierová. Loni odjela méně závodů, střelecky patřila k nejlepším. Vinou dlouhodobých zdravotních problémů zaostávala běžecky. V nominaci pro letošní sezonu zatím figuruje v posledním, tzv. týmu sledovaných.
Očekávané složení štafet
Muži
- Thomas Bormolini
- Lukas Hofer
- Giuseppe Montello
- Dominik Windisch
Ženy
- Lisa Vittozziová
- Nicole Gontierová
- Dorothea Wiererová
- Federica Sanfilippová
Cílová rovinka
Co se týče Itálie, bude nadcházející sezona zajímavá z mnoha důvodů. Tím největším bude samozřejmě souboj prvních dvou žen Světového poháru. Královnou se loni stala Dorothea Wiererová, Lisa Vittozziová ale v létě předvedla skvělou formu. Obě ženy, stejně jako celý italský tým, se budou chtít předvést zejména na Mistrovství světa, které se v únoru koná v italské Anterselvě.
Podívejte se i na preview dalších týmů
Hlavní foto: Dorothea Wiererová a Lisa Vittozziová (Autor: Petr Slavík)