Home > Doporučujeme > První trimestr: Norská dominance a vzestup českých biatlonistů

První trimestr: Norská dominance a vzestup českých biatlonistů

První třetinu Světového poháru můžeme charakterizovat dvěma slovy. Norská dominance. Ale nikoliv absolutní. Sedm individuálních závodů mělo tři mužské a ženské vítěze, dvě štafety ovládlo Norsko, smíšenou štafetu Itálie a dvojice Švédsko. Ve žlutém stráví vánoční pauzu stejně jako loni Johannes Thingnes Bø a Dorothea Wiererová.

13 nej prvního trimestru

1) Největší medailová sbírka patří Norsku. Získalo 23 cenných kovů, 13 zlatých, 6 stříbrných a 4 bronzové. Druhá nejúspěšnější byla Itálie (3-1-1) a třetí Francie (2-6-5).

2) Nejočekávanější je vedení Johannese Thingnese Bøho. Ze sedmi startů pět pozlatil. Nečekaně zaváhal ve sprintu v Le Grand-Bornand, kde skončil mimo stupně vítězů. Nevede Světový pohár jen ve dvou disciplínách – individuálu a smíšené štafetě.

Foto: Johannes Thingnes Bø (Autor: Jaroslav Svoboda)

3) Nejdelší vítěznou sérii předvedla Norova krajanka Tiril Eckhoffová. Ve Světovém poháru válčí devátou sezónu, na první zlato dosáhla před pěti lety a do prosince 2019 jich měla v držení šest. Čtyřnásobná zlatá šňůra ji zařadila po bok držitelek glóbu Magdaleny Neunerové, Gabriely Koukalové, Andrey Henkelové či krajanky Tory Bergerové.

Foto: Tiril Eckhoffová (Autor: Jaroslav Svoboda)

4) Největší sběratel medailí je opět z Norska. Tarjei Bø ani jednou nechyběl na závěrečném ceremoniálu. Byl u obou vítězných štafet, stříbrné mix štafety, sám za sebe třikrát šestý, dvakrát druhý, jednou třetí a čtvrtý. To nedokázal ani při své nejúspěšnější sezóně 2010/11, kdy Světový pohár ovládl.

Foto: Tarjei Bø (Autor: Jaroslav Svoboda)

5) Nejčastěji žlutá Dorothea Wiererová svlékla číslo pro vedoucí ženu Světového poháru jen na 23 hodin. Vyhrála úvodní sprint, trimestr zakončila stříbrem v masáku. Mimo elitní desítku skončila jen ve sprintu ve Francii (22.), přesto disciplínu vede.

Foto: Dorothea Wiererová (Autor: Petr Slavík)

6) Nejdominantnější byli Francouzi ve vytrvalostním závodě v Östersundu, když obsadili první čtyři místa. Navázali tak na to, co se před dlouhými deseti lety povedlo Norům ve sprintu v Pchjongčchangu.

7) Nejtragičtěji naopak dopadl sprint v Hochfilzenu pro Němky, když ani jedna z šesti startujících nedosáhla na body. To se stalo poprvé v historii. Německým ženám celkově první trimestr nevyšel, jedinou medaili má Franziska Preußová ze smíšených dvojic.

8) Nejpřekvapivější bylo stříbro a bronz švýcarských sester Gasparinových s finišmankou Lenou Häckiovou, šestou ženou Světového poháru, ve štafetách.

Foto: Aita Gasparinová (Autor: Petr Slavík)

9) Nejzklamanější je, to těžko se posuzuje, ale ukažme na Martina Fourcada. Po devíti letech dosáhl na méně než dvě pódia v prvním trimestru.

Foto: Martin Fourcade (Autor: Petr Slavík)

Mezi ženami prožila neúspěšný vstup do sezóny Kaisa Mäkäräinenová. Naposledy skončila bez medaile v prvním trimestru v roce 2008. Na vině je především o 5 % horší střelba vestoje (70 %).

10) Nejnevyrovnanější byl Švýcar Benjamin Weger, 11. muž loňské sezóny. Stál po boku čtyř mušketýrů při vyhlašování vítězů vytrvalostního závodu v Östersundu, ve všech ostatních skončil až za čtyřicítkou. V celkovém hodnocení je 39.

11) Nejrychlejšími běžci byli norští bratři v čele s Johannesem, Němci Johannes Kühn a Benedikt Doll a Martin Fourcade vévodí časům ve sprintu. Francouz byl nejrychlejší ve vytrvalostním závodě.

Ženám běžecky vládnou opět Norky – Marte Olsbuová Røiselandová a Tiril Eckhoffová, stíhané Denise Herrmannovou, Lenou Häckiovou a Kaisou Mäkäräinenovou.

Foto: Marte Olsbuová Røiselandová (Autor: Petr Slavík)

12) Nejpřesnější střelci Rusové Matvej Jelisejev a Alexandr Loginov se trefili v 91 % do terče. Bulhar Krasimir Anev, Tarjei Bø a Slovinec Rok Tršan ve více než 90 %. Johannes Bø vylepšil stojku o 11 procent a s téměř 90 procenty je sedmým nejpřesnějším střelcem.

Žebříček střelkyň vede Francouzka Chloé Chevalierová (92,1%), následují Ukrajinky Darja Blašková (92 %) a Olena Pidhrušná (90,1 %). Pátá je s 88 % Franziska Preußová, čtvrtá pak Thekla Brunová-Lieová, která stejně jako ostatní Norky těží ze spolupráce s italským trenérem Patrickem Obereggerem. Tiril Eckhoffová od loňska zlepšila svou střelbu o 7 procent.

13) Nejprotrápenějším závodem byl masák v Le Grand-Bornand v podání ještě na startu desátého muže Světového poháru Matveje Jelisejeva. I s nulou přijel do cíle více než 6 minut za vítězem. Francouzské středisko je pro něj vůbec prokleté. Před dvěma roky dojel v hromadném startu poslední, s mankem šest a půl minuty.

Mužská elita takřka kopíruje tu loňskou

Čelo mužského žebříčku zaznamenalo oproti loňsku jen drobné změny. Vede ho opět Johannes Thingnes Bø o 61 bodů před bratrem Tarjeiem (313 bodů). Loni končil trimestr s náskokem 116 bodů na letos šestého Rusa Alexandra Loginova.

Foto: Johannes Thingnes Bø (Autor: Petr Slavík)

Francouzská letka Quentin Fillon Maillet, Martin Fourcade a Simon Desthieux na něj ztrácejí 93, 107 a 108 bodů. Sedmý Émilien Jacquelin v desítce nahradil letos se trápícího krajana Antonina Guigonnata (33.)

Foto: Quentin Fillon Maillet (Autor: Jaroslav Svoboda)

Stálicí mezi elitou je osmý Benedikt Doll, druhý a poslední muž mimo Norska a Francie. Norskými nováčky v desítce jsou Erlend Bjøntegaard (loni po trimestru 17.) a desátý i nováček A týmu Johannes Dale. Oba Norové jsou na svých životních pozicích i bez medaile. Na krk si 21 kovů pověsilo deset biatlonistů.

Foto: Johannes Dale (Autor: Petr Slavík)

Z loňské desítky vypadli dva Rakušané – loni třetí Simon Eder promarodil domácí závody v Hochfilzenu a je 25., Julian Eberhard klesl o 5 míst a je 14.

Ženy hrají opět otevřenou partii

Z ženského žebříčku se na vrcholu udržela jen stálice ve žlutém – Dorothea Wiererová, za ní nezůstal kámen na kameni. Rok 2018 zakončila o 36 bodů před Paulínou Fialkovou, která nebodovala v Östersundu a je 12.

Letos Italku naháněly dvě Norky – Tiril Eckhoffová (loni po 1. trimestru 32.) ztrácí 17 a Ingrid Tandrevoldová (20.) 22 bodů. Dobrý vstup do sezóny měly také Francouzky – čtvrtá Justine Braisazová (21.) a pátá Julia Simonová (14.) i loni 18. Švýcarka Lena Häckiová.

Foto: Ingrid Tandrevoldová (Autor: Petr Slavík)

Zatímco z desítky vypadly Němky, vrátily se do ní mladé Švédky. Osmá Hanna Öbergová (12.) i přes zdravotní výpadek v Le Grand-Bornand ztrácí bod na Linn Perssonovou, příjemné překvapení této sezóny. Ta byla loni po prvním trimestru 29.

Foto: Uprostřed Linn Perssonová (Autor: Jaroslav Svoboda)

Skokankou v elitní desítce je devátá Markéta Davidová, před rokem až 42. Stejný počet bodů (ale o medaili méně) má desátá Ruska Světlana Mironovová, která do SP sezóny 18/19 naskočila až v lednu. O jediný bod se mezi deset nejlepších nevešla Denise Herrmannová, na konci loňského roku až 49.

Foto: Markéta Davidová (Autor: Petr Slavík)

Všechny ženy z elitní desítky stály alespoň jednou na stupních vítězů. Na medaili dosáhla mimo žen z desítky i 19. Marte Olsbuová Røiselandová, která Francii vynechala, a Ukrajinka Julia Džimová (31.).

Největší sešup pořadím zaznamenala Polka Monika Hojniszová-Staregová. Loni pátá žena v prosinci bodovala zřídka a patří jí 37. místo. Vstup do sezóny si představovala jinak i 16. Italka Lisa Vittozziová, která se minulý prosinec vyhřívala na bronzovém stupínku.

Češi na cestě vzhůru

Předsezónní zdravotní trable českého týmu ovlivnily i úvodní kola sezóny. Navíc začínaly pětice a skončily čtveřice – bez těch nejzkušenějších. Veronika Vítková skončila ještě v Östersundu pro vyčerpání organismu a poprvé od vstupu do Světového poháru v roce 2006 nezávodila v Hochfilzenu. Michal Šlesingr a Ondřej Moravec vynechali závody v Annecy. Omlazený tým se se světovou konkurencí i tak popral se ctí.

Důvod k radosti měla především čtyřčlenná ženská část reprezentace, osmá v hodnocení národů také díky osmé a šesté štafetě. Stejně jako před rokem se podařilo bodovat všem českým biatlonistkám (nepočítáme Veroniku Vítkovou, která dokončila jen jeden závod), Markétě Davidové ve všech závodech (loni pouze dvakrát z osmi startů), navíc získala dva bronzy. Body biatlonistek byly ale vyšší a častější.

Foto: Markéta Davidová (Autor: Jaroslav Svoboda)

Všechny Češky skončily alespoň jednou do honorovaného 20. místa, do desítky se vešly tři celkem čtyřikrát. Po třech letech dostaly do úvodního masáku pozvánku tři, loni žádná (nejlepší byla ve SP 39. Vítková). Výrazně přidaly v běhu, ubraly, až na Davidovou, v přesnosti.

Pořadí SP letos (loni)Jménotop 20top 20 lonistřelba 18/19střelba
9. (42.)Markéta Davidová2x 3., 11.3.79 %81,6 %
25. (59.)Lucie Charvátová6., 11.x71,1 %70,7 %
26. (46.)Eva Kristejn Puskarčíková8., 15., 19.x81,7 %80,8 %
54. (66.)Jessica Jislová17.x82,8 %78,6 %

Pro mužský tým je probíhající sezóna specifická. Pro Michala Šlesingra poslední a soustředí se na mistrovství světa, Ondřej Moravec startoval po dlouhém tréninkovém výpadku, Jakub Štvrtecký by měl poprvé absolvovat ve SP celou sezónu, Adam Václavík se vrátil z nižšího poháru, ve kterém naopak po nemoci začínal Tomáš Krupčík. Českých mužů se ve Světovém poháru protočilo šest, pětice dosáhla na body. Což je posun oproti minulé sezóně, kdy se do čtyřicítky v osmi úvodních závodech vešli jen Michal Krčmář a Ondřej Moravec.

Foto: Jakub Štvrtecký (Autor: Petr Slavík)

Ani jednou v trimestru Češi nenakoukli do desítky (loni 3x), na prize money dosáhli Krčmář, Moravec a poprvé sám za sebe i čerstvě 21letý Štvrtecký. Za páté místo ve štafetě odměnu získali i Šlesingr a Václavík.

Jakub Štvrtecký a Michal Krčmář se mohou běžecky směle poměřovat s biatlonovou špičkou, ve střelbě si Češi buď významně pohoršili (loni druhý nejpřesnější Ondřej Moravec v ležce o 14 %, Michal Krčmář o 10 %), ale i polepšili (Adam Václavík stojku vylepšil o 19 %, Jakub Štvrtecký obě položky zpřesnil o 6 %).

Foto: Michal Krčmář (Autor: Petr Slavík)

Hromadný start absolvoval jen Michal Krčmář, loni to byl i Ondřej Moravec, kterého v této sezóně značně limitují předsezónní zdravotní problémy, Francii spolu s Michalem Šlesingrem vynechal. Poprvé tak dostal možnost startovat v poháru dvacetiletý Vítězslav Hornig. Ve sprintu skončil 71., připsal si skalp Erika Lessera, Jakova Faka nebo tehdejšího vládce IBU Cupu Fredrika Gjesbakka z Norska.

Pořadí SP letos (loni) Jméno top 20 top 20 lonistřelba 18/19střelba
21. (15.)Michal Krčmář14., 16., 17.2x 10., 14., 15., 2x 20.83,4 %80,5 %
36. (x)Jakub Stvrtecký16.x70,1 %76,3 %
42. (20.)Ondřej Moravec17.8., 18., 20.90,4 %80,2 %
52. (x)Adam Václavíkxx66,7 %77,1 %
67. (x)Michal Šlesingrxx84,3 %85 %

Štafeta v Östersundu skončila s nešťastnou 13, v Hochfilzenu se Češi radovali z pátého místa. V hodnocení národů jsou sedmí, 65 bodů za Švédy a 22 před Ukrajinou. Rok 2018 uzavírali jako osmí.

Hlavní foto: Norský tým (Autor: Petr Slavík)

2 thoughts on “První trimestr: Norská dominance a vzestup českých biatlonistů

  1. Prosím, je opravdu nutné používat ten zcela nesmyslný výraz trimestr? Vím, že je to zaběhnuté, ale je to používáno špatně. Trimestr znamená tři měsíce ( z latinského tri – tři a mensis – měsíc) a nic jiného, fakt se to nedá použít ve smyslu třetina. Biatlonisté mají za sebou teprve měsíc závodění, rozhodně ne 3 měsíce, tedy trimestr. Lze tedy buď napsat, že mají odzávoděný měsíc, nebo třeba třetinu závodní části sezony, ale trimestr ani omylem. Každý, kdo někdy alespoň zavadil o latinu na gymplu nebo na VŠ, přece zná význam toho slova (a vlastně ho znají prakticky všichni díky těhotenství) a ví, že měsíc není trimestr.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *