Home > Novinky > Rusové dostali od WADA milost a chtějí získat MS v biatlonu v roce 2024

Rusové dostali od WADA milost a chtějí získat MS v biatlonu v roce 2024

Stadion v Chanty-Mansijsku

Světová antidopingová agentura (WADA) zrušila na svém čtvrtečním zasedání na Seychelách suspendaci Ruské antidopingové agentury (RUSADA). Tím se Rusku pravděpodobně přiblížilo i vrácení plného členství v IBU.

Hlasování výkonného výboru WADA bylo jednoznačné. Devět hlasů pro zrušení suspendace, dva proti a jeden se zdržel. Pro byl podle ruského listu Gazeta i prezident Českého olympijského výboru Jiří Kejval.

Ruská laboratoř tak znovu bude moct testovat vlastní sportovce a udělovat terapeutické výjimky. Je to také jeden z důležitých kroků k tomu, aby ruští sportovci nemuseli na olympijských hrách startovat pod neutrální vlajkou.

WADA odebrala Rusku akreditaci v listopadu roku 2015 kvůli podezření ze systematického porušování antidopingových pravidel. Nyní dostává RUSADA opět zelenou, ale jsou tu dvě podmínky.

Ruská vláda musí umožnit přístup ke všem vzorkům v moskevské laboratoři a také k elektronickým datům. Vedle toho musí Rusové veřejně akceptovat závěry McLarenovy zprávy, čímž se fakticky přiznají ke státem podporovanému dopingu.

Právě tento paradox vzbudil řadu nesouhlasných reakcí. „Rozhodnutí WADA je největší zradou čistých sportovců v historii. Spojené státy americké plýtvají penězi, když financují tuto organizaci, která není schopná potrestat Rusko za státní dopingový systém,“ sdělil agentuře Reuters Jim Walden, právník bývalého šéfa moskevské laboratoře Grigorije Rodčenkova.

Spokojení jsou naopak Rusové včetně šéfa Ruské biatlonové unie Vladimira Dračeva. Ten vidí nyní velkou šanci na to, aby se Rusko opět stalo plným členem IBU. Snahou Dračeva bude, aby přijetí odhlasoval už 10. září výkonný výbor IBU. Je ovšem možné, že takové rozhodnutí učiní až příští kongres.

„Jakmile nám obnoví členství, okamžitě budeme usilovat o pořádání velkých závodů,“ má jasno Dračev. Pro SPORT-EXPRESS potvrdil, že by Rusko v takovém případě chtělo pořádat Mistrovství světa v biatlonu v roce 2024.

Zájem o pořádání tohoto šampionátu přitom už dříve projevil Jiří Hamza. Může tak dojít k déjà vu, kdy proti sobě znovu stanou kandidatury Nového Města na Moravě a Ťumeně.

Zdroje: WADA, Reuters, SPORT-EXPRESS
Foto: Stadion v Chanty-Mansijsku (Autor: Petr Slavík)

2 thoughts on “Rusové dostali od WADA milost a chtějí získat MS v biatlonu v roce 2024

  1. Rozhodnutí WADA je největší zradou čistých sportovců v historii.
    S tímto názorem plně souhlasím.

    Rusko by chtělo pořádat Mistrovství světa v biatlonu v roce 2024.
    Tak to zase budeme mít po žížalkách…

  2. Od pana Kejvala se něco takového dalo čekat. Po jeho úžasném extempore s “úpravou” státní hymny věřím i tomu, že toto jeho hlasování nebylo výrazem špatného úmyslu (a možná že ani přijatého úplatku), ale jen výronem jeho nebetyčné hlouposti. Nebo že by mu RUSADA zadala zakázku na kancelářský nábytek? (Asi ne nadarmo se mu říká “špinavý Mirek Dušín”.)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *