Home > Novinky > Šéfka RUSADA přiznala systematický doping v Rusku. Co na to IBU?

Šéfka RUSADA přiznala systematický doping v Rusku. Co na to IBU?

dopingový skandál

Chceme vidět důkazy, opakovali nejvyšší ruští představitelé, funkcionáři či sportovci. Nyní došlo k obratu. Ředitelka Ruské národní antidopingové agentury (RUSADA) Anna Anceliovičová v rozhovoru pro The New York Times přiznala, že se v Rusku podvádělo.

Výměny vzorků a dopingové koktejly

„Bylo to spiknutí více organizací,“ uvedla Anceliovičová během rozhovoru, který trval několik dní. Zároveň ale zdůraznila, že nejvyšší vládní představitelé nebyli do tohoto systému napojeni. Sama Anceliovičová je mimo podezření, neboť na post šéfky RUSADA nastoupila až v prosinci loňského roku. A to, co po svém příchodu zjistila, ji dle vlastních slov šokovalo.

A jak vlastně celý systém fungoval? V agentuře byly systematicky několik let vyměňovány vzorky moči a zároveň byly sportovcům dodávány „dopingové koktejly“. O výměnu vzorků se měla starat Federální služba bezpečnosti, nástupce nechvalně proslulé KGB. Ministerstvo sportu zase krylo přední ruské sportovce, kteří užívali zakázané látky.

„V Rusku nikdy nebyl státem řízený dopingový systém nebo jiná podpora dopingu. To je nemožné,“ řekl přitom před časem Vladimir Putin. A ani teď se nezdá, že by se vrcholní představitelé Ruska měli k přiznání viny. Mluvčí Kremlu Dmytry Peskov vydal v návaznosti na rozhovor s Anceliovičovou toto prohlášení: „Samozřejmě odmítáme jakékoliv zapojení státu, státních služeb nebo organizací v možném užívání dopingu. „Kromě toho čekáme na výsledky vyšetřování.“ Co víc, Peskov zpochybnil důvěryhodnost šéfky RUSADA.

Naopak zkušený ruský funkcionář Vitalij Smirnov, který byl Putinem pověřen reformováním antidopingového systému, podvody připouští. „Z mého pohledu, jako bývalého ministra sportu a prezidenta Olympijského výboru, jsme udělali mnoho chyb. Musíme najít důvody, proč mladí sportovci berou doping a proč souhlasí s tím, aby jim byl podáván.“

Alespoň částečné přiznání viny kvituje profesor Richard McLaren, na jehož zprávě je celá kauza postavena. Zároveň ale upozorňuje, že náhlá změna v rétorice může být motivována vidinou snížení sankcí.

Co to všechno znamená pro biatlon?

Slova Anny Anceliovičové můžou být zásadní i pro dění v biatlonovém světě. IBU na svém posledním zasedání nepřijala žádná převratná rozhodnutí. Pouze zastavila činnost dvěma biatlonistům, se kterými už zahájil disciplínární řízení Mezinárodní olympijský výbor. Proti dalším 29 sportovcům, kteří figurují na McLarenově seznamu, pouze spustila vyšetřování.

Šéf IBU Anders Besseberg argumentoval tím, že pouhé podezření nestačí na to, aby byla dotyčným zastavena závodní činnost. V kontextu dnešních zpráv se ale podezření ukazuje jako realita. Pokud tedy budeme věřit šéfce RUSADA. Pro Besseberga bylo zároveň klíčové to, zda se ukáže, že byl doping v Rusku systematicky řízen. I to může celému ruskému biatlonu hodně přitížit.

Možné dopady můžeme nyní sledovat u běžeckého lyžování. Mezinárodní lyžařská federace zastavila v minulých dnech činnost šestici ruských reprezentantů v čele s hvězdami Alexandrem Legkovem a Maximem Vylegžaninem.

Ruský biatlon zatím „pouze“ přišel o pořádání Světového poháru a Mistrovství světa juniorů v aktuální sezóně. Lépe řečeno se ruští funkcionáři závodů sami vzdali. Nyní ale můžou čekat ještě výraznější postihy.

Zdroj: nytimes.com

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *