Home > Závody > SP Kontiolahti: Simonová poprvé vítězí, Wiererová obhájila velký křišťálový glóbus

SP Kontiolahti: Simonová poprvé vítězí, Wiererová obhájila velký křišťálový glóbus

Sezóna Světového poháru 2019/20 je u konce. Vítězkou závěrečného závodu žen ve finském Kontiolahti se poprvé v kariéře stala Julia Simonová. Souboj o velký křišťálový globus mezi Dorotheou Wiererovou a Tiril Eckhoffovou dopadl lépe pro Italku. Markéta Davidová skončila osmá a zajela nejlepší stíhací závod kariéry.

Simonová přidala další výhru Francie

Se složitými povětrnostními podmínkami si na závěrečné položce nejlépe poradila Julia Simonová. Do cíle dojela Francouzka s velkým náskokem sedmnácti vteřin. Po dvou bronzech tak Simonová poprvé vystoupala na nejvyšší stupínek.

Druhé místo i se čtyřmi trestnými koly vybojovala Selina Gasparinová. Pětatřicetiletá Švýcarka běžecky obstála před Lisou Vittozziovou a na stupních vítězů se objevila poprvé od roku 2016.

Foto: Pódium stíhacího závodu žen (Autor: Petr Slavík)

Heroický výkon loučící se Mäkäräinenové

Do poslední chvíle se ve svém posledním závodě kariéry o medaili rvala Kaisa Mäkäräinenová. Domácí závodnice v posledním běžeckém kole stahovala náskok Gasparinové a Vittozziové, na medailovou pozici nakonec ani fantastický běh nestačil.

Mäkäräinenová se s kariérou rozloučila čtvrtým místem a nejrychlejším běžeckým časem. Druhé nejrychlejší Denise Herrmannové nadělila 24 sekund.

Foto: Kaisa Mäkäräinenová (Autor: Petr Slavík)

Dorothea Wiererová obhájila vítězství

Většinu závodu to vypadalo, že Světový pohár bude mít novou královnu. Tiril Eckhoffová přijela na poslední střelbu ve vedoucí pozici s dostatečným náskokem. Střelbu o vítězství v závodu i v celkovém hodnocení ale nezvládla, musela na tři trestná kola. Do cíle dojela desátá.

Dorothea Wiererová skončila hned za ní, 11. Eckhoffová tak nakonec umazala jediný bod a Wiererová jako čtvrtá biatlonistka historie slaví obhajobu velkého křišťálového glóbu.

Foto: Dorothea Wiererová (Autor: Petr Slavík)

Eckhoffová se stala alespoň královnou disciplíny – svůj první malý globus získala s náskokem 46 bodů.

Davidová zajela nejlepší stíhací závod kariéry

Markéta Davidová byla po bezchybné druhé střelbě ve vedení. Z medailových pozic ale vypadla na stojce, po které musela na tři trestná kola. Celkem pět trestných kol a sedmý nejrychlejší běh stačily na osmé místo. Pro Davidovou jde o nejlepší výsledek v této disciplíně vůbec, dosud byla nejlépe 12.

Foto: Markéta Davidová (Autor: Petr Slavík)

Lucie Charvátová chybovala šestkrát, z 23. místa si pohoršila na 28. Nejlépe z Češek střílela Jessica Jislová, která se netrefila třikrát a posunula se o osm míst na 33. pozici. O stejný počet míst se zlepšila i Eva Kristejn Puskarčíková, která ale zůstala na nebodovaném 50. místě.

Výsledkový servis

Hlavní foto: Julia Simonová (Autor: Petr Slavík)

3 thoughts on “SP Kontiolahti: Simonová poprvé vítězí, Wiererová obhájila velký křišťálový glóbus

  1. To, že končí Kaisa Mäkäräinen, mě překvapilo, ale dalo se to tak nějak čekat. Přál jsem jí na závěr něco lepšího než bramboru, ale i tak to byl dneska její velmi povedený závod. Nevím proč, ale vždy jsem jí moc fandil. Byla něčím hodně sympatická. Věřím, že takový člověk se dobře uchytí i v dalším “nesportovním” životě.

  2. Pravděpodobně bude učit děti.
    Souhlasím; i mně je mimořádně sympatická – snad proto, že působí skromně.
    Čekal jsem její odchod už předloni, že odejde na vrcholu. A na závěr jsem jí taky přál vítězství nebo aspoň medaili.
    Odchází – během týdne už třetí – legenda biatlonu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *